روایت سفارت آمریکا در ایران از اعتصاب کارگران شرکت نفت

روایت سفارت آمریکا در ایران از اعتصاب کارگران شرکت نفت

بر طبق تخمین تقریبی ما، ضرر صادرات برای ایران که توسط اعتصاب پیش آمده حدودأ ۳۰۰ میلیون دلار، تا نیمه شب ۳۱ اکتبر، بوده است و به روزی ۶۰ میلیون دلار افزایش می‌یابد...

کافه تاریخ- اخبار تاریخی

 

اعتصابات سراسری در ماههای نزدیک به انقلاب بارها و بارها توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مهم دولتی اتفاق افتاد. مهمترین کانون اعتصابات، شرکت ملی نفت بود که تأثیرات مهمی بر درآمد دولت و اقتصاد داشت. ضمن آنکه این اعتصابات بر عمق و شدت اعتصابات نیز تأثیر زیادی گذاشت:
«امروز صبح، سفیر با انصاری، رییس شرکت ملی نفت ایران ملاقات کرد، او گفت اوضاع در مناطق نفتی رو به بهبود است، اما بسیار کندتر از آنچه امید می‌رفت. گزارش انصاری توسط نماینده محلی کنسرسیوم تأیید شد، که به ما گفت تولیدات OSCO در حدود 5/1 میلیون بشکه در روز است. انصاری همچنان با رعایت احتیاط خوشبین است.
اوضاع تصفیه خانه‌ها ثابت است، همه در حال کار هستند، اما بازده آبادان پائین است. با وجود ادامه اعتصاب توسط عده بسیاری از پرسنل جزیره خارک، ترمینال صادرات به راحتی قادر است که صادرات بسیار کم فعلی را جابجا کند. امروز صبح نماینده کمپانی تجارتی ژاپنی که خریدار نفت خام ایران است، به ما گفت ۳۷ تانکر در خارک در لنگرگاه هستند و منتظر فرصت برای بارگیری هستند. ما امروز نتوانستیم با IPAC تماس بگیریم ولی فکر می‌کنیم آنها هنوز هم کاملاً تعطیل می‌باشند.
حتی اگر اعتصاب فوراً شکسته یا رفع شود، ضررهای اقتصادی ادامه خواهد یافت، چرا که در حدود ۱۰ روز طول میکشد تا تولیدات کاملا به حالت اول برگردد.
تعداد مشخصی از چاه‌ها که بسته شده‌اند بدون اینکه روی آنها مقداری کار بشود دوباره تولید نخواهد کرد. OSCO تخمین می‌زند که پس از اینکه همه سرکارشان بازگردند، در عرض ۴۸ ساعت به 8/4 میلیون بشکه در روز می‌توان رسید، ولی آن هم تا ۸ روز طول می کشد تا به 6/5 میلیون در روز برسد. 
بر طبق تخمین تقریبی ما، ضرر صادرات برای ایران که توسط اعتصاب پیش آمده حدودأ ۳۰۰ میلیون دلار، تا نیمه شب ۳۱ اکتبر، بوده است و به روزی ۶۰ میلیون دلار افزایش می‌یابد. به هر حال، ضررهایی که در حدود ۱۰ روز برای بازگشت به سطح معمول تولیدات، به وجود می‌آید مجموعة ۸۵ میلیون دلار است. نتیجتا، دریافت ناخالص ایران از ارز خارجی، برای بخش نفت، امسال حداقل ۲٪ کمتر از آنچه در وضعیت بدون اعتصاب می‌بود، خواهد شد.»1


1-اسناد لانه جاسوسی آمریکا، دانشجویان پیرو خط امام، کتاب دوم، جلدهای سیزدهم تا بیست و دوم، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، 1386، ص 8
 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •