توصیف زیبایی از دماوند، آبگرم و آب درمانی توسط سیاح خارجی

توصیف زیبایی از دماوند، آبگرم و آب درمانی توسط سیاح خارجی

دماوند و دامنه‌های اطراف آن یکی از مکان‌های خاص بود که جنبه آب درمانی آن توسط اروپائیان نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. از این رو در اطراف این کوه تعداد قابل توجهی از اروپائیان حضور داشتند.

کافه تاریخ- سبک زندگی

 

دماوند و دامنه‌های اطراف آن یکی از مکان‌های خاص بود که جنبه آب درمانی آن توسط اروپائیان نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. از این رو در اطراف این کوه تعداد قابل توجهی از اروپائیان حضور داشتند. علاوه بر خاصیت آب درمانی دماوند، مردم اطراف آن استفاده‌های دیگری نیز از آن طبیعت داشتند:
«در دامنه دیگر کوه، دهکده «آبگرم»، واقع شده است که چشمه‌های گوگردی آن سخت معروف است و ساکنان آن طرفها و اروپائیان مقیم تهران، برای آبهای آن خواص بیشماری قائل‌اند. حمام‌ها جائی قرار دارند که در آنجا محل سکونتی برای خارجیها نیست. کسانی که برای استفاده از این آبها به «آبگرم»، می‌روند باید در زیر چادرها زندگی کنند. از دهکده «آبگرم» صعود به قله دماوند چندان سخت نیست و روستائیان هر روز به آن بالا می‌روند و گوگرد می‌آورند. معمولاً علاقه‌مندان به این کوه‌نوردی خسته‌کننده، ماه ژوئیه را برای صعود انتخاب می‌کنند و به راهنمائی یک بلد، تا نوک کوه بالا می‌روند و آنجا دهانه آتشفشان را که دیگر شعله ور نیست ولی حرارت درونی آن هنوز خاموش نشده است و حتی چند لحظه هم نمی‌شود دست روی سنگهای داغ دهانه آن گذاشت، تماشا می‌کنند. بنا به روایت اهالی، قله باشکوه این کوه که اغلب ماه‌های سال پوشیده از برف است، از اصفهان و شیراز هم دیده می‌شود و برای دریانوردانی که در دریای خزر کشتیرانی می‌کنند، راهنمای خوبی است. در پائین کوه، رودخانه «لار»، که دشت غیر مسکونی را آبیاری می‌کند، جاری است و در کنار آن قبیله‌های چادرنشین، چادر زده‌اند.»1
 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •