تعجب سفارت آمریکا از نظم تظاهرات عید فطر

تعجب سفارت آمریکا از نظم تظاهرات عید فطر

راهپیمائی روز عید فطر بعنوان یک دمونستراسیون و نمایش خیابانی در تاریخ نوین ایران بی‌سابقه بود، حداقل یکصد هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کرده بودند. نظم این راهپیمایی فوق‌العاده و شبیه یک رژه نظامی بود.

کافه تاریخ- کشکول

 

مهمترین تجلی وحدت و یکپارچگی مردم انقلابی در مراسم‌های مذهبی بود که در تلفیق با سیاست، تجمعاتی بی‌سابقه را شکل می‌داد. از سویی از آنجا که برگزاری مراسم‌های مذهبی با محدودیت چندانی مواجه نبود، بهترین فرصت برای گردهمآیی و تشکیل تجمعات اعتراضی مردم بود:
«در پایان ماه رمضان مراسم نماز عید فطر مسلمانان در مساجد، برگزار می‌شود، ولی اطلاع یافتیم که مراسم امسال رنگ سیاسی خود خواهد گرفت و با راهپیمائی‌ها و تظاهراتی همراه خواهد بود و منابع اطلاعاتی و امنیتی ایران هم این موضوع را تایید کرده و گفتند راهپیمایی از شمال شهر شروع خواهد شد و تا مرکز شهر ادامه خواهد یافت. درباره جمعیتی که در این راهپیمایی شرکت خواهند کرد رقمی ذکر نشده بود. حکومت نظامی و کشتار ولی پیش‌بینی نمی‌شد بجز عده‌ای از روحانیون و پیروان آنها عده زیادی در این مراسم حضور پیدا کنند، از طرف دیگر چون مراسم جنبه مذهبی داشت هیچگونه محدودیتی از طرف مقامات انتظامی درنظر گرفته نشده بود تا برخوردی پیش نیاید. بهرحال از نظر ما این جریان کمی غیرعادی بود و برای اینکه گزارش صحیح و عینی از جریان راهپیمائی و جمعیت شرکت کننده در آن داشته باشیم چند تن از کارمندان سفارت را مامور کردیم در مسیر راهپیمایی ایستاده و از نزدیک جریان را نظاره کنند.
راهپیمائی روز عید فطر بعنوان یک دمونستراسیون و نمایش خیابانی در تاریخ نوین ایران بی‌سابقه بود، حداقل یکصد هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کرده بودند. نظم این راهپیمایی فوق‌العاده و شبیه یک رژه نظامی بود. ماموران انتظامی این راهپیمائی جوانانی بودند که بیشتر سوار بر موتور سیکلت‌های هوندا صفوف راهپیمایان را منظم می‌کردند و در سر چهارراهها و تقاطع‌ها راه عبور و مرور وسائط نقلیه را برای حرکت راهپیمایان مسدود می‌کردند. عده‌ای از ماموران انتظامی راهپیمائی مجهز به وسائل مخابراتی "واکی - تاکی" بودند . پیش بینی‌های لازم برای تامین آب و خنکی بعمل آمده بود و عده‌ای هم با بلندگو برای هم آهنگ ساختن شعارهای راهپیمایان بین آنها حرکت می‌کردند. بطور خلاصه این راهپیمائی نمایشی از قدرت مخالفان مذهبی شاه و تشکیلات قوی و منظم آنها بود.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •