شش میلیون بشکه نفت که منبع اصلی واردات ایران می شد

شش میلیون بشکه نفت که منبع اصلی واردات ایران می شد

درآمدی که در سال ۱۹۷۷ از این طریق نصیب ایران شد قریب بیست و چهار میلیارد دلار بود که مهمترین منبع درآمد ارزی و بزرگترین عامل فعالیت‌های اقتصادی و تولید ملی بشمار می‌آمد. بعلت کاهش تولیدات کشاورزی و افزایش مصرف داخلی قسمتی از درآمد نفت صرف واردات مواد غذائی و محصولات کشاورزی و عرضه آن در بازارهای داخلی به قیمت‌های ارزانتر از خرید می‌گردید.

کافه تاریخ- تاریخ شفاهی

 

مهمترین منبع درآمد رژیم شاه نفت بود که درآمد آن به جای آنکه در راه گسترش تولید داخلی و کالاهای اساسی به کار رود، به واردات محصولات لوکس، مواد غذایی و تجهیزات نظامی اختصاص یافت و سود سرشاری را نصیب کشورهایی چون آمریکا نمود؛ زیرا بخش عمده‌ای از این محصولات از آمریکا وارد می‌شد:
«صنعت نفت ایران در سال ۱۹۷۷ ظرفیت تولید ۶۲۰۰۰۰۰ بشکه نفت در روز را داشت. در سال ۱۹۷۷ تولید متوسط روزانه در حدود ۵۸۰۰۰۰۰ بشکه بود که پنج میلیون بشکه آن در بازارهای جهان بفروش می‌رسید و ایران پس از عربستان سعودی دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان بشمار می‌رفت. درآمدی که در سال ۱۹۷۷ از این طریق نصیب ایران شد قریب بیست و چهار میلیارد دلار بود که مهمترین منبع درآمد ارزی و بزرگترین عامل فعالیت‌های اقتصادی و تولید ملی بشمار می‌آمد. بعلت کاهش تولیدات کشاورزی و افزایش مصرف داخلی قسمتی از درآمد نفت صرف واردات مواد غذائی و محصولات کشاورزی و عرضه آن در بازارهای داخلی به قیمت‌های ارزانتر از خرید می‌گردید. بطور مثال ایران بزرگترین واردکننده برنج آمریکائی بود و قسمت عمده گندم مورد نیاز خود را هم از آمریکا تامین می‌کرد. فروشندگان عمده دیگر مواد غذائی به ایران، استرالیا و زلاندجدید و چند کشور اروپای شرقی بودند که بیشتر مواد گوشتی و پروتئینی و مواد لبنی مورد نیاز ایران را تامین می‌کردند. قسمتی از درآمد حاصله از نفت صرف خرید اسلحه و تجهیزات نظامی نیروهای مسلح ایران می‌شد و باقیمانده ارز حاصله از فروش نفت که در اختیار بانک مرکزی ایران بود برای واردات انواع کالاها دراختیار بازرگانان و واردکنندگان ایرانی قرار می‌گرفت.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •