پوشش نزد ایرانیان نشان دهنده تشخص و وجهه اجتماعی

پوشش نزد ایرانیان نشان دهنده تشخص و وجهه اجتماعی

عادت عجیبی هم در میان عده‌ای رواج دارد و آن این است که لباس نو را روی لباس یا بهتر است بگوییم روی لباسهای کهنه می‌پوشند، یک عصای باریک سر و وضع و ظاهر فرد را تکمیل می‌کند و نشان می‌دهد که با فرد متشخصی سروکار داریم.

کافه تاریخ- سبک زندگی

 

ایرانیان قاجاری اهمیت زیادی برای ظاهر و پوشش خود قائل بودند. پوشش نزد ایرانیان نشان دهنده تشخص و وجهه اجتماعی آنان بود. از این رو استفاده از لباسهای گران قیمت و یا زیورآلات خاص و گرانبها، رواج و اهمیت زیادی داشت:
«ایرانی می‌کوشد که به رفتار و ظاهر خود حالت فرد معروف و متشخصی بدهد لباسهای گرانقیمت به تن می‌کند و خود را با جواهرات و زیورآلات ایرانی و اروپایی می‌آراید. انگشتری فیروزه (فیروزه‌های کروی شکل گران‌تر از فیروزه های مسطح هستند) یاقوت سرخ سیلان یا برلیان به دست می‌کند، آنچه هرگز فراموش نمی‌شود ساعت طلاست که با تظاهر و خودنمایی نشان داده می‌شود. هر چند از نظرگاه اسلامی طلا دارای نیروبی شیطانی است و اشیاء و زیورآلات طلایی را هنگام نماز خواندن از خود دور می‌کنند، معهذا اغلب ایرانیان زیورآلات طلایی را بر نقر‌‌ه‌ای ترجیح می‌دهند و در این خصوص به قوانین مذهبی وقعی نمی‌نهند. آنان برای پاره‌ای از سنگهای قیمتی نیرو و صفات اعجاب‌انگیزی قائلند. مثلاً پایداری و افزایش رنگ آبی فیروزه‌ای را که هدیه گرفته‌اند، با پابرجایی و افزایش محبت هدیه کننده آن مرتبط می‌دانند و پریدن رنگ آن را بالعکس نشانه کاهش مهر و محبت شخص اهدا کننده تلقی می‌کنند. در مورد به اصطلاح عین الهر (چشم گربه ) گفته می‌شود که از ابتلا به بعضی از بیماریها جلوگیری می‌کند.

افراد عادی که امکان خرید پارچه‌های گرانبها را از قبیل شال کشمیر و غیره ندارند، از پارچه‌های ارزان قیمت نظیر چیت و کرباس استفاده می‌کنند و معمولا روشن‌ترین و زنده ترین رنگها را بر می‌گزینند. سرداریهای زرد گوگردی یا سبز سیر بسیار مورد علاقه است. به علاوه عادت عجیبی هم در میان عده‌ای رواج دارد و آن این است که لباس نو را روی لباس یا بهتر است بگوییم روی لباسهای کهنه می‌پوشند، یک عصای باریک سر و وضع و ظاهر فرد را تکمیل می‌کند و نشان می‌دهد که با فرد متشخصی سروکار داریم.
سخاوت و بلندنظری ایرانی فطری است، هر چند گاهی اوقات این سخاوت به دلایل خاصی انجام می‌شود. اصولاً ایرانیان مایلند که محترم و بلندنظر جلوه کنند و به قول معروف گدابازی در نیاورند. از این لحاظ، به اروپاییان تازه به دوران رسیده‌ای می‌مانند که به دلایل مشابه، مبادرت به ولخرجیهای بی‌حساب می‌کنند. میهمان نوازی ایرانیان واقعی است و در این کار هیچ منظور خاصی را دنبال نمی‌کنند.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •