روابط ایران و آلمان چگونه گسترش یافت؟

روابط ایران و آلمان چگونه گسترش یافت؟

در نوامبر 1935دکترشاخت وزیر اقتصاد آلمان به تهران آمد و مذاکراتی درباره توسعه روابط میان بین دو کشور به عمل آورد و متعاقب آن یک قرارداد تهاتری در دسامبر ۱۹۳۵(آذر 1314) بین دو کشور امضا شد...

کافه تاریخ- اخبارتاریخی

 

مقارن با آغاز جنگ جهانی دوم، فعالیت و حضور نیروهای جبهه متحد از جمله آلمانی و ایتالیا در ایران افزایش یافت. بر اساس قراردادهایی که میان ایران و این کشورها صورت گرفت، نیروهایی از آلمان و ایتالیا در بخش‌های مختلف صنعتی ایران مشغول به کار شدند؛ البته بخش عمده فعالیت برخی از این افراد نیز به چاسوسی و مسائل امنیتی محدود بود:
«آلمانی‌ها تبلیغات وسیعی در مورد مشترک بودن نژاد آریایی دو ملت ایران و آلمان و مشابهت هدف‌های ملی دو کشور در مبارزه با کمونیسم را آغاز کرده و محبوبیت بسیاری در میان ایرانیان به دست آورده بودند. در نوامبر 1935دکترشاخت وزیر اقتصاد آلمان به تهران آمد و مذاکراتی درباره توسعه روابط میان بین دو کشور به عمل آورد و متعاقب آن یک قرارداد تهاتری در دسامبر ۱۹۳۵(آذر 1314) بین دو کشور امضا شد و مبادلات بازرگانی ایران و آلمان به سرعت توسعه بافت. بطوری که در عرض پنج سال صادرات آلمان به ایران پنج برابر شد و آلمان نیز بزرگترین خریدار مواد خام صادراتی گردید. صدها مهندس و کارشناس آلمانی برای ایجاد و اداره صنایع جوان ایران استخدام شدند و کالاهای آلمانی با شرایط سهل و مناسبی در اختبار ایرانیان قرار می‌گرفت. در سال ۱۹۳۸ خط کشتیرانی مستقیم بین هامبورگ و خرمشهر دایر شد و شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا خط هوایی تهران برلن را تأسیس کرد. دولت ایتالیا هم که متحد آلمان به شمار می‌رفت کمک‌های گرانبهایی در به وجود آوردن نیروی دریایی ایران نمود. ساختمان و تحویل فوری کشتیهایی که دولت ایران سفارش داده بود، آموختن فنون دریانوردی به افسران جوان ایرانی که به ایتالیا فرستاده شده بودند و اعزام مربیان و مستشاران ایتالیایی نیروی دریایی باعث شد که دولت ایران بتواند در مدت کوتاهی دارای نیروی دریایی کوچکی شود.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •