تلاش حکومت و سفارت آمریکا برای حاکمیت میانه روها بر انقلاب؟!

تلاش حکومت و سفارت آمریکا برای حاکمیت میانه روها بر انقلاب؟!

اردشیر زاهدی که مذاکره کننده اصلی دولت برای برنامه راهپیمایی بود، در غروب آن روز به من گفت که تعدادی از افراد ما نیز در این تظاهرات شرکت کردند و سعی کردند که آن را به میانه روی بکشانند.» وی همچنین متذکر شد که عده ای از میانه روها، به جای عکس امام خمینی، عکس شریعتمداری را حمل می‌کردند.

کافه تاریخ- اخبار تاریخی

 

یکی از حربه‌های رژیم در تظاهرات استفاده از هواداران رژیم در میان مخالفان انقلابی و انحراف راهپیمایی‌ها به میانه‌روی بود که در رأس آن آیت‌الله شریعتمداری قرار داشت. شریعتمداری در تاکتیکی سیاسی از یک سو با رژیم شاه مخالفت می‌کرد و از سوی دیگر با رژیم شاه در ارتباط بود:
«...تظاهرات صلح‌آمیزی (تظاهرات عاشورا) که امروز در تاریخ ۱۰ دسامبر در تهران صورت گرفت، به وسیله رهبران مذهبی و نمایندگان بازار بسیج شده بودند. در هر حال ترتیبات لازم برای سازماندهی این تظاهرات و کسب تفاهم با مأمورین امنیتی دولت ایران توسط نمایندگان جبهه ملی صورت گرفت. در جریان تظاهرات به کریم سنجابی رهبر جبهه ملی ارج گذاشته شد و از طرف مردم استقبال خوبی از وی به عمل آمد.
۲- اردشیر زاهدی که مذاکره کننده اصلی دولت برای برنامه راهپیمایی بود، در غروب آن روز به من گفت که تعدادی از افراد ما نیز در این تظاهرات شرکت کردند و سعی کردند که آن را به میانه روی بکشانند.» وی همچنین متذکر شد که عده ای از میانه روها، به جای عکس امام خمینی، عکس شریعتمداری را حمل می‌کردند.
تمام اینها نشان‌دهنده همکاری بین دولت و رهبران میانه رو می‌باشد تا بدین ترتیب رهبران سیاسی میانه رو به جای امام خمینی کسب وجهه کنند. این برای شاه تاکتیک خوبی است اگر او متعاقباً بخواهد با جبهه ملی به عنوان طرف اصلی برای تشکیل یک دولت ائتلافی مذاکره کند. پیش از این سناتور مصباح زاده در بحث درباره ضعف سیاسی جبهه ملی به ما گفته بود که در صورتی که خواسته شود، کیهان می تواند در عرض چند هفته از اینها قهرمان ملی بسازد. موقعی که چند روز پیش من او را دیدم او به من گفت که وی در صدد است بعد از عاشورا دست به انتشار چیزی شبیه روزنامه بزند.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •