ادای احترام به مهمان، با قلیان میزبان

ادای احترام به مهمان، با قلیان میزبان

قلیان کشی در میان ایرانیان همراه با انواع تعارفات و احترام است و وقتی میهمانی به دیدار کسی می‌رود میزبان بعنوان ادای احترام با اصرار از میزبان خودش خواهش می‌کند تا اولین پک را او به قلیان آماده بزند.

کافه تاریخ- سبک زندگی

 

ایرانیان از قدیم الایام به کشیدن قلیان علاقه داشته و قلیان کشیدن میان آنان مرسوم بوده است. قلیان کشیدن با آداب خاصی همراه بوده و معمولاً در میهمانی‌ها نیز استفاده می‌گردید. جنس قلیان‌ها نیز بسته به مرتبه اجتماعی یا اقتصادی افراد متفاوت بود:
«قلیان کشی در میان ایرانیان همراه با انواع تعارفات و احترام است و وقتی میهمانی به دیدار کسی می‌رود و به دستور میزبان برای او قلیان آورده می‌شود، قبل از اینکه آنرا از دست پیشخدمت‌ها بگیرد، بعنوان ادای احترام با اصرار از میزبان خودش خواهش می‌کند تا اولین پک را او به قلیان آماده بزند، پس از پک زدن میزبان و نوبت رسیدن به میهمان، این بار رو بطرف اطرافیان خود می‌کند ضمن تکان دادن سر، بمنظور تعارف از آن‌ها خواهش می‌کند که درصورت تمایل چند پکی به قلیان بزنند. خود قلیان‌ها هم از لحاظ جنس بدنه، نی، ته قلیان و سر قلیان با هم متفاوتند، مرغوب و غیر مرغوب دارند. بخصوص من به چشم خود سر قلیان‌هائی را دیدم که جنس ساقه تا زیر کاسه از چینی و خود کاسه از نقره خالص بود. گاه این سر قلیان‌ها از طلا و نقره است و بدنه آن از انواع جواهرات تزئین یافته و دانه نشان شده. البته این نوع قلیان و سرقلیآن‌های عتیقه و گرانقیمت معمولا" مخصوص طبقه‌ای خاص از اغنیاء می‌باشد.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •