پیچیدگی شناسائی مخالفان رژیم

پیچیدگی شناسائی مخالفان رژیم

پیش از ظهور مجدد جنبش توده‌ای در ۱۹۷۸ ارائه یک تصویر دقیق از گروه‌های مخالف در ایران فوق‌العاده دشوار بود و تحلیل ماهیت و فعالیت بسیاری از مخالفان کاری دشوار و پیچیده بود.

کافه تاریخ- تاریخ شفاهی

 

مخالفان رژیم دامنه‌ای از افراد با هویت‌ها و اهداف مختلف سیاسی را شامل می‌شد که گاه شناسائی صحیح آنها کاری بسیار دشوار و پیچیده بود؛ یکی از علل این موضوع ناشی از سیاست‌های خاص رژیم و ساواک در مواجهه با مخالفان بود که باعث تردید پیرامون فعالیت‌های مخالفین می‌گردید:
«پیش از ظهور مجدد جنبش توده‌ای در ۱۹۷۸ ارائه یک تصویر دقیق از گروه‌های مخالف در ایران فوق‌العاده دشوار بود. با توجه به سرکوب هر نوع فعالیت سیاسی مستقل، نه تنها خارجیان، بلکه همچنین اکثریت ایرانیان، نسبت به آنچه که داشت اتفاق می‌افتاد در تردید بودند. مسئله دیگری که به پیچیده‌تر شدن اوضاع کمک می‌کند این است که یکی از روش‌های ساواک میدان دادن به افراد یا نشریاتی است که ظاهراً خصلتی مخالف و ناراضی دارند و هدف از این روش ایجاد آشفتگی در درون مخالفان است؛ در عین حال ساواک می‌کوشد بر عناصر صادق مخالف برچسب عامل ساواک بزند. علاوه بر این‌ها، معمولاً، نمی‌توان بدرستی روشن کرد که آیا ادعا‌های گروه‌های تبعیدی در مورد آنچه که در ایران می‌گذرد صحت دارد یا نه؛ همچنین تشخیص دقت گزارش‌های گروه‌های چریکی در مورد انجام فلان عملیات غیر ممکن است.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •