رابطه آب و هوا و سلامتی ایرانیان

رابطه آب و هوا و سلامتی ایرانیان

آب و هوای ایران در مقام مقایسه با کشورهای همسایه آن بسیار سالم است. نه تنها مرض طاعون و بیماریهای واگیردار دیگر کمتر به ایران سرایت می‌کند بلکه حتی بیماری‌های سبک و کسالت‌های ناشی از بدی هوا نیز در آن بسیار کم است.

کافه تاریخ- سبک زندگی

 

ابتلا به بیماری‌های واگیردار و مسری یکی از علل مهم کاهش جمعیت کشور در دوره قاجار و پیش از آن بود. با این حال میزان بیماری‌های واگیردار در ایران به نسبت سایر کشورهای همسایه از درصد کمتری برخوردار بود و بتدریج رو به کاهش نهاد:
«آب و هوای ایالات مختلف ایران بسته به دوری یا نزدیکی آنها خلیج فارس سرد یا گرم است. مثلاً گرمای خفه کننده‌ای بر سواحل خلیج حکمفرما است. در صورتی که آذربایجان دارای زمستان‌های سختی است که درجه حرارت آن به ۱۲ تا ۱۸ درجه زیر صفر می‌رسد و در آن 5 تا 6 پا برف بر زمین می‌افتد. به طور کلی آب و هوای ایران در مقام مقایسه با کشورهای همسایه آن بسیار سالم است. نه تنها مرض طاعون و بیماریهای واگیردار دیگر کمتر به ایران سرایت می‌کند بلکه حتی بیماری‌های سبک و کسالت‌های ناشی از بدی هوا نیز در آن بسیار کم است. البته سواحل بحر خزر و نواحی با تلاقی شمال از این حکم مستثنی است. تب متناوبی که غالباً بعواقب وخیمی منجر می‌شود سلامت ساکنین این منطقه را تهدید می‌کند. خود من یکبار شخص از این تجربه تلخ عبرت گرفته‌ام و گرمای مناطق شرقی و جنوبی نیز ندرتاً ناراحت کننده است. زیرا در این مناطق بادهای غربی شدیدی که گاهی ریگ‌ها را به هوا بلند می‌کند می‌وزد.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •