توهم توطئه کمونیست‌ها در انقلاب

توهم توطئه کمونیست‌ها در انقلاب

حبیب‌الهی مطمئن بود که کمونیست‌ها طرح وسیعی برای در دست گرفتن ایران دارند و از هواداران امام خمینی، به عنوان پوششی برای اهداف خود استفاده می‌کنند.

کافه تاریخ- تاریخ شفاهی

 

یکی از سناریوهای بدبینانه رژیم و افراد وابسته به آن پیرامون انقلاب، توطئه کمونیست‌ها و حمایت شوروی از آنان برای برکناری شاه بود. حبیب‌الهی از فرماندهان بلندپایه ارتش شاه از جمله این افراد بود که نوک اصلی حملات خود را متوجه شوروی و کمونیست‌ها می‌دانست:
«دیدار بعدی من با دریادار حبیب‌اللهی بود که در مقر نیروی دریایی رخ داد. گفتم: من را پرزیدنت کارتر به ایران فرستاده است و پیام اطمینان بخش و تشکرات رئیس جمهوری را به او ابلاغ کردم. جزئیات خطوط حمایت آینده آمریکا را هم برای او تشریح کردم. دریادار، مردی کاملاً متفاوت و آرام بود. ابتدا قدردانی خود را ابراز داشت و بعد سخنرانی طولانی بدبینانه خود را آغاز کرد. او هم مطمئن بود که کمونیست‌ها طرح وسیعی برای در دست گرفتن ایران دارند و از هواداران امام خمینی، به عنوان پوششی برای اهداف خود استفاده می‌کنند. او هم همان تحلیل ربیعی را داشت که خارجیان در طراحی اوضاع دست دارند، زیرا آنچه در حال رخ دادن است، پیچیده‌تر از آن است که تراوش مغز ایرانی باشد. این کمونیست‌ها هستند که عمداً کمبود سوخت، به وجود آورده‌اند تا ارتش را فلج کنند. او هم می‌گفت رو دست زده و سوخت، لازم برای نیروی دریایی را انبار کرده و جیره یک سال را هم ذخیره کرده است. او معتقد بود که از هردو نیروی دیگر جلوتر است. دریادار هم مثل دو تیمسار دیگر، از رفتن شاه ناراحت بود. او می‌گفت بعد از اعلام سفر شاه افسران نیروی دریایی به دفتر او صدها تلفن کرده بودند که اگر قرار است شاه به مرخصی برود، باید سفرش را در چند مرحله انجام دهد. ابتدا برای مدتی به جنوب برود. سپس به خارج از کشور برود. اما در حال حاضر هم سفر وی باید یکی دوهفته به تعویق می‌افتاد.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •