شمس العماره؛ از بلندترین عمارتهای تهران عصر ناصری

شمس العماره؛ از بلندترین عمارتهای تهران عصر ناصری

شمس‌العماره از بناهای دوران قاجار، بلندترین ساختمان در عصر خود محسوب می‌شود که به دستور ناصرالدین شاه به صورت مرتفع و برای تماشای اطراف شهر تهران ساخته شد.

کافه تاریخ- سبک زندگی

 

شمس‌العماره از بناهای دوران قاجار، بلندترین ساختمان در عصر خود محسوب می‌شود که به دستور ناصرالدین شاه به صورت مرتفع و برای تماشای اطراف شهر تهران ساخته شد. معماری این عمارت نسبت به سایر عمارت‌ها در نوع خود متفاوت و خاص است:
«شمس‌العماره بلندترین این عمارات به شمار می‌آید و در آن قسمت بالا در برج مربع دارد و سه طبقه است و در روی هر یک از این برج‌ها غرفه‌ای است و در میان آنها چیزی شبیه به ناقوس مجزا ساخته‌اند که ساعتی بر آن نصب است. اطاق‌های شمس‌العماره مخصوص اهل حرم است و ایشان از اندرون از دالان‌هایی که هیچ کس نباید در آنها باشد در میان دیوارهای بلند به اینجا می‌آیند و در پشت پنجره‌های محفوظ می‌نشینند و از بالای آن باغ گلستان را از طرفی و خیابان پر جمعیت ناصریه را از طرفی دیگر دیده‌بانی می‌کنند. یکی در بازار نیز در مقابل آن باز می‌شود و از بالای آن حتی می‌توان اطراف طهران را هم تماشا کرد. عمارت بادگیر را به این جهت به این اسم خوانده‌اند که چهار بادگیر در چهار طرف آن به شکل برج درست کرده‌اند. سمت چپ آن قوش خانه است که حالیه متروک افتاده و سمت راست آن زین خانه است که پر از زین و براق‌های مغرق است و آنها را تا سقف بر روی هم چیده‌اند. نمای جلوی آن که عریض است و پنجره های شیشه ای دارد متوجه باغ گلستان است ولی پله کان مرمر آن که از آن جا باید به اطاق‌ها راه یافت در داخل حیاطی است که در آن در طرف راست عمارت قرار گرفته. در انتهای همین حیاط کارخانه‌های الماس تراشی سلطنتی قرار دارد و من در آن جا قطعات ناهموار الماس زردی را که از کاپ می‌آورند و در همین سفر اخیر در اروپا خریده شده بود در دست الماس تراشان دیدم.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •