برگرد به کشور خودت

برگرد به کشور خودت

مردم خصومت زیادی نسبت به هایزر پیدا کرده‌اند. احساسات مردم، به شدت خدشه‌دار شده است...

کافه تاریخ- تاریخ شفاهی

 

هایزر یکی از فرستاده‌های ویژه آمریکا به ایران در ماه‌های نزدیک به انقلاب بود. وی برای بررسی تحولات سیاسی ایران وارد کشور شد و با دستورات مستقیم آمریکا، عامل بسیاری از کشتارهای مردمی بود. مردم ایران با آگاهی از مأموریت هایزر، او را دشمن خود و انقلاب می‌دانستند:
«به سفیر سولیوان تلفن زدم و مساله ادامه حضور خود را در تهران مطرح کردم. سولیوان گفت که افراد او گزارش داده‌اند در بین مردم، خصومت زیادی نسبت به من ایجاد شده است. احساسات مردم، به شدت خدشه‌دار شده، زیرا حضور من در تهران به ‌‌ آن‌ها کمک کرده است که تصویری از شیطان و اهریمن در کنار ‌‌ آن‌ها ترسیم شود. در خیابان، جلو آمریکاییان را می‌گیرند و می‌گویند: (Go Home) برگرد به کشور خودت والا کشته خواهی شد. حالا هر روزی که من در تهران باشم، اثر مخرب بیشتری خواهد داشت. به خصوص این که امام خمینی، فردا ساعت ۹ صبح وارد تهران می‌شود.
سولیوان گفت که به سفارت آمریکا اطلاع داده شده است که با‌‌هایزر باید از کشور خارج شود و با این که، در سراسر ایران، اقدامی‌علیه آمریکاییان رخ خواهد داد...  در یک پیام مکتوب به «هارولد براون» اطلاع دادم که ظرف چند روز گذسته زندگی برای من خطرناک شده و پیکان خصومت علیه آمریکائی‌ها متوجه همه ما شده است. توجه او را به مقاله‌‌های هر دو روزنامه جلب کردم که روشن کرده بود که من اینک به سیبل متحرکی تبدیل شده‌ام.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •