ولخرجی‌های بیهوده دولت و کسری بودجه

ولخرجی‌های بیهوده دولت و کسری بودجه

علیرغم آنکه قیمت نفت در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 جهش بالایی داشت و این موضوع قدرت اقتصادی رژیم را افزایش داد؛ اما کشور از نظر اقتصادی با کسری بودجه بالایی مواجه بود و تورم نیز به یکی از شاخصه‌های مهم کشور تبدیل شده بود.

کافه تاریخ- کشکول

علیرغم آنکه قیمت نفت در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 جهش بالایی داشت و این موضوع قدرت اقتصادی رژیم را افزایش داد؛ اما کشور از نظر اقتصادی با کسری بودجه بالایی مواجه بود و تورم نیز به یکی از شاخصه‌های مهم کشور تبدیل شده بود. بخش مهمی از این موضوع متأثر از فسادهای کلان اقتصادی و هزینه‌کردهای نامناسب با نیازهای کشور بود:
«دو ساعت تمام، غرق در افکار گوناگون، سواری کردم. بیشتر از همه نگران گفتگوهای شب گذشته با مجیدی، رئیس سازمان برنامه، بودم، هنگام مرور پروژه‌های مختلف مورد علاقه شاه، او روضه خوانی مفصلی درباره کسری‌های مالی و هدر دادن منابع در دسترسمان کرد، من واقعا می‌ترسم که این نخستین غرش‌های انقلابی قریب‌الوقوع باشد. مجیدی گفت که امسال حدود ۴ میلیارد دلار کسر بودجه داریم با این حال دولت دست به ولخرجی‌های بیهوده می‌زند؛ مثلاً، ۴۰۰۰ کامیون خریداری کرده‌اند بدون اینکه یک نفر راننده واجد شرایط برای راندن آنها داشته باشند. ضررهای ما از بابت خرید گندم، شکر و سایر مواد غذایی اساسی باور نکردنی است و آن وقت در این شرایط مجدداً، ۲ میلیارد دلار دیگر به کشورهای خارجی وام داده‌ایم. به گفته مجیدی سازمان‌های دولتی پیش از انجام هزینه‌هایشان حتى لازم ندانستند او را از مخارجشان آگاه کنند.»1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •