باغ‌هایی به سبک باغ‌های اروپا

باغ‌هایی به سبک باغ‌های اروپا

باغ یک محوطه دیوار کشی شده و عموماً مستطیل شکل با دیوار‌‌‌های گلی به بلندی دوازده پا است که پیرامون آن زمین‌‌‌های زراعی قرار دارد. در اغلب موارد یک باغ تنها شامل مزارع کشاورزی است.

کافه تاریخ- سبک زندگی

بسیاری از شهرها و روستاهای خوش آب و هوای ایران از جمله شهر یزد داراری باغ‌هایی با گل‌ها و میوه‌ها متنوع بودند که مرغوبیت و تنوع آن‌ها بسته به صاحبان و مالکان آن‌ها متفاوت بود. برخی از این باغ‌ها با امکانات بهتر در اختیار طبقات بالای اجتماعی قرار داشت:
«اکنون ما در میان باغ‌‌ها هستیم. باغ یک محوط دیوار کشی شده و عموماً مستطیل شکل با دیوار‌‌‌های گلی به بلندی دوازده پا است که پیرامون آن زمین‌‌‌های زراعی قرار دارد. در اغلب موارد یک باغ تنها شامل مزارع کشاورزی است. باغ‌‌‌های مرغوب‌‌‌‌‌تر متعلق به ‌ایرانیان ثروتمندتر و در میان آن‌ها یک خانه ویلایی تابستانی با ایوان‌های متعدد کاملاً روباز ساخته شده است. این باغ‌‌ها مملو از درختان میوه و بوته‌‌‌های گل محمدی هستند. به علاوه تعدادی درخت کوچک نارون، یا سپیدار کوتاه، یا به احتمال، تعدادی سرو نیز در این باغ‌‌ها وجود دارد. اما گل‌‌‌های متنوع متعددی در آن‌ها یافت نمی‌شوند. در باغ‌‌‌های مرغوب نیز بیشتر فضای زمین‌‌‌ها به کشت مزرعه‌ای اختصاص داده شده است، چیدمان همه چیز در این باغ‌‌‌ها به سبک باغ‌‌‌های آلمانی است و تنها تفاوت در فقدان شاخ و برگ‌‌‌های انبوه و زمین‌‌‌های چمن کاری شده سر سبز و نیز عدم نیاز به غرس مداوم درختان و بوته‌‌‌ها دیده می‌شود، آن طور که در مورد باغ‌‌‌های اروپایی رایج است. در باغ‌‌‌های نیکوتر همیشه یک جوی کوچک آب روان جاری است، که عموماً از میان برکه‌ای ساخته شده با کناره‌‌‌های سنگی می‌گذرد. این قسمت برای یزدی‌‌ها بهترین و با ارزش‌‌‌‌‌ترین بخش باغ به شمار می‌رود.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •