درس‌هایی از ادب

درس‌هایی از ادب

در مشرق زمین کودکان سخت زیر مراقبت قرار دارند و لحظه‌ای از آنان غفلت نمی‌شود؛ هر گاه پسری از یک خانواده معتبر در کوچه دیده شود موجب بدگوئی‌های فراوان می‌شود.

کافه تاریخ- سبک زندگی

تربیت کودکان میان قاجاریان اهمیت زیادی داشت و در امر آن اعتمام زیادی صورت می‌گرفت. کودکان از همان سنین کودکی با بسیاری از آداب اجتماعی آشنا می‌شدند و از سنین نوجوانی از طریق مدارس و یا مکاتب سایر اصول احتماعی و علمی را آموزش می‌دیدند:
«در مشرق زمین کودکان سخت زیر مراقبت قرار دارند و لحظه‌ای از آنان غفلت نمی‌شود؛ هر گاه پسری از یک خانواده معتبر در کوچه دیده شود موجب بدگوئی‌های فراوان می‌شود. در همین اوقات است که آن‌ها درس‌هایی نیز از ادب می‌گیرند که چطور بنشینند، چگونه بپوشند، از مهمانان چطور پذیرائی کنند، چگونه حاضر شوند و به چه نحو عواطف و احساسات خود را مانند تعجب، تحسین، خشم، شادی و غیره مخفی نگاهدارند. در ده سالگی کسانی که درآمد کمتری دارند در همان شغل پدر مشغول کار می‌شوند یا به عنوان اغلام بچه به خدمت می‌پردازند؛ در عوض برای بچه‌های ثروتمند معلمی سرخانه می‌آورند که به آن‌ها صرف و نحو و انشاء بیاموزد و مواضع مشکل حدیث و شریعت را برایشان تشریح کند و اشعار عرفانی ملای روم، شاهنامه فردوسی و غزلیات حافظ را با آن‌ها بخواند. بدین ترتیب معمولاً در سنین پانزده با شانزده سالگی دیگر کار تعلیم پایان یافته است؛ به این مرد جوان دیگر شغلی در اداره یا قشون می‌دهند و اغلب برایش زن می‌گیرند.»1
 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •