اخبار تاریخی

  پاسخ عجیب رژیم پهلوی به نامه اساتید دانشگاه در خصوص قرارداد کنسرسیوم

  پذیرش کودتای 28 مرداد برای جامعه ایرانی امری سخت و دشوار بود و پذیرش قراردادی که تحت عنوان کنسرسیوم نفتی بسته شد از آن دشوارتر. این مسئله قطعا برای طبقات متوسط سنتی و مدرن که در حکومت دولت از وضعیت بهتری برخوردار بودند، سخت تر نیز بود. آنچنان که جامعه دانشگاهی حتی در سال 1333 همچنان به مخالفت های خود علیه حکومت ادامه می دادند . . .
  1396/6/31 09:25

  در عهدنامه ترکمنچای چه از دست دادیم؟

  عهده نامه گلستان و ترکمنچای از صفحات تلخ تاریخ معاصر ایران است؛ تا پیش از قاجار و به طور خاص در عصر صفویه، حکومت ایران از جمله حکومتهای قدرتمند جهان بود که اروپایی ها برای مقابله با عثمانی ناچار به تعامل و ارتباط گیری با آن بودند؛ جنگ با روسیه اما این شکوه و جلال را بهم زد . . .
  1396/6/28 12:57

  چرا گرجی ها با روس ها همکاری کردند؟

  ایرانیان در عصر قاجاریه آنچنان ضعیف شده بودند که نتوانستند در مقابل ارتش سراپا مجهز روسیه بایستند و سرانجام علیرغم جانفشانی ها و مقاومت بخش های زیادی از منطق شمالی ایران و از جمله گرجستان را از دست دادند. اما به غیر از قدرت روسیه، عوامل دیگری نیز در شکست ما از این کشور موثر بود. از جمله آنکه سالها پیش از آن در حمله اقامحمدخان به این سرزمین خاطرات بدی بر جای ماند . . .
  1396/6/26 12:30

  پشیمانی نادر شاه از کور کردن فرزندش

  رضا قلی میرزا مصرانه گفت با آنکه علیه جان پادشاه توطئه چیده است ولی مرتکب کار خطایی نشده است و حتی در برابر نادر به وی گفت: «تو آدم ظالمی هستی و باید کشته شوی. آخرین کاری که می‌توانی با من بکنی این است که مرا بکشی.» نادر در میان غضب و ترحم پاسخ داد «نه، نمی‌خواهم تو را بکشم ولی کاری می‌کنم که برای سایر شاهزاده‌های دنیا درس عبرتی باشد.این است که چشمهایت را بیرون می‌آورم.» . . .
  1396/6/23 07:50

  تفاوتی که در عصر قاجار میان ایران و اروپا رقم خورد

  ایران در دوره قاجار در قیاس با تمدن غرب روند زوال خود را در پیش گرفته بود. در فرایند عقب ماندگی ایران، بیشترین آسیب را مردم می دیدند که ناچار بودند به طور همزمان ظلم و جور داخلی و خارجی و به عبارتی استثمار ناشی از دو عامل استبداد و استعمار را تحمل کنند . . .
  1396/6/20 15:22

  نقش مهم ساواک در انتخاب نمایندگان مجلس

  بارها و بارها این نکته مورد تاکید قرار گرفته که در دوره پهلوی اول و دوم مجلس ایران مجلسی فرمایشی بود و همه چیز در عمل توسط شاه رقم زده می شد. اما این مجلس فرمایشی چگونه شکل می گرفت؟ نمایندگان مورد نظر شاه چگونه انتخاب و یا به عبارتی انتصاب می شد؟ پاسخ این پرسش را می توان از نفیسی، یکی از شخصیت های سیاسی آن دوره شنید . . .
  1396/6/18 22:24

  دو مرتبه ای که رضا خان در زندگی اسدالله علم مستقیماً دخالت کرد

  شخیصت امیر اسدالله علم را باید به حق یکی از بدنام ترین چهره های تاریخ معاصر ایران دانست. اسدالله علم که به قول مرحوم دکتر مصدق «جد اندر جد جاسوس انگلیس بود» طبق سنت خانوادگی از اوان جوانی به خدمت سازمان اینتلیجنس سرویس بریتانیا درآمد و تا آخرین نفس از خدمت به بیگانگان، وطن فروشی، هرزگی و مال اندوزی دست نکشید.
  1396/6/18 01:16

  دستگاه جاسوسی روسیه در دل سپاه ایران

  همیشه در سپاه ایران افرادی وجود داشتند که اطلاعات را در اختیار روس ها قرار می دادند . آنها از وضع ارتش ایران مطلع بودند و اغلب تصمیمات فرمانده ها به اطلاع روس ها می رسید...
  1396/6/14 01:00

  وقتی ارتش ایران به 413 هزار نفر افزایش یافت

  15 خرداد 1342 نقطه عطفی در تاریخ مردم ایران بود. از یک طرف مردم دانستند که دیگر نمی توانند با شاه و ایادی اش سازش کنند و از سوی دیگر حکومت پهلوی نیز فهمید که نمی تواند به عنوان پشتوانه بر روی این مردم حساب باز کنند. از این رو پول نفت کشور از این پس به جای اینکه صرف توسعه کشور شود، صرف هزینه های نظامی شد . . .
  1396/6/13 09:01

  چرا «شاه» دوست داشت با پادشاهان باستانی ایران مقایسه شود؟

  محمدرضا پهلوی با همه احساس حقارتی که در مشروعیت داخلی خود داشت و با توجه به وابستگی که به ایالات متحده داشت، برای احیای شخصیت خود تلاش می کرد تا خود را با شخصیت های ایران باستان گره بزند. آنچنان که جا در پای کوروش کبیر می گذاشت. در این گزافه گویی و اغراق شخصیت شاه البته اسرائیلی ها که شاه را به کوروش کبیر تشبیه می کردند نیز نقش بسیاری داشتند . . .
  1396/6/12 00:24

  تاسیس نخستین سازمان ضرب سکه ایرانی توسط ناصرالدین شاه قاجار

  شهرهای مختلف ایران در زمان سلطنت قاجاریه به دلیل نداشتن ضرابخانه متمرکز در پایتخت، از سکه های متفاوت با عیار و وزن مختلف استفاده می کردند و پول واحدی به عنوان مسکوکات رایج دولتی وجود نداشت تا در معاملات روزانه مردم مورد استفاده قرار گیرد. در سال 1238 قمری، طبق قانون تقسیم کلی وظایف ایالات و وزارتخانه ها،‌ دوستعلی خان معیر الممالک، مامور سروسامان دادن به امورات ضـرابخانه‌های مملکت بود شد . . .
  1396/6/8 11:47
6751