اخبار تاریخی

  تاسیس نخستین سازمان ضرب سکه ایرانی توسط ناصرالدین شاه قاجار

  شهرهای مختلف ایران در زمان سلطنت قاجاریه به دلیل نداشتن ضرابخانه متمرکز در پایتخت، از سکه های متفاوت با عیار و وزن مختلف استفاده می کردند و پول واحدی به عنوان مسکوکات رایج دولتی وجود نداشت تا در معاملات روزانه مردم مورد استفاده قرار گیرد. در سال 1238 قمری، طبق قانون تقسیم کلی وظایف ایالات و وزارتخانه ها،‌ دوستعلی خان معیر الممالک، مامور سروسامان دادن به امورات ضـرابخانه‌های مملکت بود شد . . .
  1396/6/8 11:47

  نخستین بانک ایرانی چگونه تاسیس شد؟

  حضور بیگانگان در ایران و استبداد حاکم بر جامعه ایرانی عملا نوسازی معقول جامعه ایران را با مشکل مواجه کرده بود. از همین رو برای ایرانیان و حتی خود مستبدین داشتن برخی مظاهر مدرنیته مثل بانک، ارتش مدرن و یا راه آهن به آرزو تبدیل شده بود. قطعا یکی از مهمترین این نهادها بانک بود که می بایست با بانکهای خارجی حاکم بر اقتصاد ایران رقابت می کرد؛ رویایی که البته سرانجام تحقق یافت . . .
  1396/6/7 00:29

  انتخاباتی که باید به نفع رضاشاه تمام می‌شد

  در ایران عصر پهلوی اول نظامیان دخالت زیادی در امر انتخابات داشتند. البته این مسئله در دو دوره دیگر نیز وجود داشت، یکی قبل از آغاز سلطنت رضاخان و دیگری در سالهای بین 1320 تا کودتا در کشور. پس از آن دیگر در کشور انتخاباتی به معنای واقعی نبود تا نیازی به دخالت نظامیان باشد!
  1396/6/5 00:02

  چه کسی به ساختار استبداد ایران ضربه زد؟

  شاه باجی سیبیلو؛ شعار مردم تهران در نهضت تنباکو

  در پاسخ به این سئوال که چه کسانی برای اولین بار به ساختار استبداد ایران ضربه زد؟ نقل قولی از مرحوم دکتر عنایت در اینجا می تواند مفید شود. این قول که به نحوی اندیشه سیاسی در تاریخ تحولات ایران محسوب می شود معتقد است آیا نوشته های میرزا آقاخان کرمانی، طالبوف، آخوندزاده، ملکم خان با آن تعابیر و اصطلاحات که اغلب بیگانه و برگردانیده زبانهای بیگانه بود مانند پروگرام، پروغورس برای چه کسانی در میان مردم ایران قابل فهم بود؟ . . .
  1396/6/2 00:47

  انواع شکنجه هایی که ساواک از آنها استفاده می کرد

  همه حکومتها از چهره اجبار برخوردارند. چهره اجبار، از آن روست که حکومت بتواند نظام را در کشور برقرار کند. اما حکومت های استبدادی برای همه رنگ کردن مردم با خود و مقابله با هرگونه مخالفتی از این ابزار استفاده می کنند. حکومت پهلوی از آن جمله حکومتها بود. ساواک به عنوان دستگاه امنیتی این رژیم، از همه ابزارها برای مواجه با مخالفین سود می جست. یکی از این ابزارها شکنجه بود . . .
  1396/5/31 01:32

  چرا آمریکا از ارتباط مستقیم با مخالفان شاه دست برداشت؟

  حکومت شاه اگرچه روز به روز به دلیل دلارهای نفت به ظاهر قوی و قوی تر و در در واقع به دلیل عدم مشروعیت در میان مردم، ضعیف و ضعیف تر می شد؛ اما دوستان ابرقدرتش کمتر توان درک این واقعیت را داشتند. در واقع آنها در یک مقطع به این نتیجه رسیدند که او می تواند ایران را اداره کند و حتی فراتر از آن در منطقه نیز به کمک آنها بیاید. بنابراین تماس آمریکا با مخالفان شاه کاهش یافت:
  1396/5/29 00:30

  روایت احسان نراقی از حرص عجیب شاه برای خرید اسلحه

  حکومت پهلوی تا پیش از دهه 40 همیشه با مشکلات و مصائب مالی مواجه بود؛ از این رو همیشه دست به دامن ابرقدرت ها می شد. اما از این دوره به بعد به تدریج بهای نفت افزایش یافت. جالب اینکه پهلوی ها بیشتر از اینکه این پول را صرف رفاه مردم بکنند؛ آن را خرج خرید سلاح کردند. آنقدر که کم کم حتی قدرت های جهانی نیز از فروش اصلاح به ایران دچار تردید شدند . . .
  1396/5/28 01:00

  لولوخورخوره‌ای به نام حزب توده!

  حزب توده را می توان سازماندهی شده ترین حزب تاریخ معاصر ایران دانست. حزبی که در حوزه های مختلف و من جمله جذب جوانان و زنان و کادرسازی فعال بود. با همه این احوال به دلیل ماهیت دینی و مذهبی جامعه ایرانی و حضور پر رنگ روحانیت، این حزب تنها توان جذب طیف خاص و محدودی از مردم را داشت. برخلاف این واقعیت، انگلستان در جریان ماجرای ملی شدن صنعت نفت و برای راضی کردن آمریکا برای همراهی در جهت کودتا علیه مصدق، تلاش کرد این حزب را بسیار مهم و قوی نشان دهد. آنها به دنبال القای این ایده بودند که با چیره شدن حزب توده در ایران، ایران به دامن کمونیسم و شوروی خواهد افتاد . . .
  1396/5/26 01:00

  حمایت آمریکا از طرح دستگیری امام خمینی

  امام خمینی رهبری فرهمند بود. او همه ویژگی هایی که یک رهبر بزرگ می بایست داشته باشد را دارا بود؛ نظریه پردازی قدرتمند بود و در مقام اجرا نیز به خوبی نیروها را بسیج می کرد. آمریکایی ها به خوبی نسبت به این آگاه بودند، حمایت از طرح دستگیری امام را نیز باید بر همین اساس تحلیل کرد . . .
  1396/5/25 01:00

  آخرین راهکار امریکا برای گریز از پیروزی انقلاب اسلامی

  متاسفانه برخی رویکردها در بررسی رفتار ایالات متحده در ایران خوشبینانه است. به عنوان مثال به اعتقاد برخی زمانی که آمریکا دانست، شاه در میان مردم خود منفور است از او خواست از کشور خارج شود و تلاش کرد تا با انقلابیون وارد مذاکره شود و زمینه های روی کارآمدن آنها را تسهیل کند. این گزاره آخر بسیار بحث انگیز است. بخصوص آنکه در ماه های اخر حکومت پهلوی، امریکا، تلاش می کرد تا شرایط و پتانسیل کودتا در ایران را بررسی کند . . .
  1396/5/24 00:30

  بازجویانی که توسط موساد تربیت می شدند

  با پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی، ضربه محکمی به منافع اسرائیل خورد. با توجه به مشکلاتی که در ارتباط میان اسرائیل و کشورهای عربی در آن مقطع وجود داشت، رابطه با کشورهایی چون ایران و ترکیه برای اسرائیلی ها از اهمیت به سزایی برخوردار بود. از این رو اسرائیل تمام تلاش خود را برای بقای حکومت استبدادی شاه می کرد. از این رو بود که موساد، بیشترین توان را برای تاسیس و قدرتگیری ساواک به خرج داد. آنها حتی در مسائل جزئی این نهاد امنیتی مثل تربیت بازجو نیز نقش داشتند. به عنوان مثل در یک مورد . . .
  1396/5/23 01:00
6741