مطالب مرتبط با واژه 'جوان و تاریخ'

  تصویری از پزشک آلمانی دربار ناصر الدین شاه قاجار

  تصویری تاریخی از دکتر [هوتوم] شیندلر پزشک آلمانی دربار ناصر الدین شاه قاجار
  1396/5/7 21:02

  اداره روابط عمومی وزارت خارجه یا بنگاه عیاشی زاهدی برای سرویس دادن به شیوخ عرب

  ادره ای به نام روابط عمومی در دبیرخانه وزیر تاسیس شده بود که در لیست کارمندان، ده زن زیبا و شوخ و شنگ کارمند آن بودند، ولی در وزارت خارجه کمتر آفتابی می شدند. پس از تحقیق آشکار شد که آنها مهماندارند و برای سرگرم کردن مهمانان وزیر، بخصوص شیوخ عرب در حصارک حضور می یابند.
  1396/5/7 20:33

  ضیافت دربار پهلوی به افتخار ریچارد فرای!

  در این تصویر مهمانی شام شجاع الدین شفا (معاون فرهنگی وزارت دربار) بمناسبت سفر پروفسور ریچارد فرای (ایران شناس آمریکایی ) در هتل هیلتون با حضور چند تن از مقامات علمی و فرهنگی کشور مشاهده می شود. ریچارد فرای شرق‌شناس مشهور آمریکایی، 70 سال از 94 سال عمرش را صرف ایران‌شناسی و شرق‌شناسی با تمرکز بر فلات ایران کرد. تاریخ ایران را در دانشگاه هاروارد تدریس می‌کرد و صدرالدین (کریم) آقاخان نیز از دست‌پرورده‌های فرای است.
  1396/5/5 13:31

  وقتی کودتاگران دیپلمات می شوند؟!

  در سند فوق گذرنامه سیاسی غلامرضا ازهاری (ارتشبد) مشاهده می شود. ازهاری پس از استعفای دولت شریف امامی در ۱۵ آبان ۱۳۵۷ از سوی شاه به نخست‌وزیری برگزیده شد. از اقدامات دولت نظامی ازهاری، دستگیری نویسندگان مطبوعات و بازداشت دولتمردان رژیم شاه همچون نصیری، منوچهر آزمون، عبدالعظیم ولیان، داریوش همایون، غلامرضا نیک‌پی و امیرعباس هویدا بود. او با اوج گرفتن مبارزات انقلابیون . . .
  1396/5/5 12:33

  آشنایی با مولفه های فکری-سیاسی جامعه روشنفکری ایران در عصر مشروطه

  امین‌الدوله انجمن معارف را که بعدها تبدیل به وزارت فرهنگ شد تأسیس نمود. در راستای ایجاد مدارس نو هر چند روحانیت تلاش نمود تا مداخله نموده این حرکت را از انحصار روشنفکران غرب‌گرا بیرون آورد، موفق نشد...
  1396/5/5 12:20

  ساز و کار جالب «تصفیه آب» در تاریخ ایران+تصاویر

  جدیدترین اثر کشف شده تاریخی شهرستان بروجرد که به‌ تازگی و در اثر گود برداری ساختمانی به‌ طور اتفاقی پیدا شده؛ یک تأسیسات و سیستم آب‌رسانی قدیمی سفالی است که برای پالایش آب و در واقع تصفیه‌ی آب به کار می‌رفته است. طی نظر اولیه کارشناسان این بخشی از سیستم آبی ارگ قدیم شهر بوده است.
  1396/5/5 12:12

  خیابان «لُختی های» تهران به روایت کتاب «ایران قدیم و تهران قدیم»+عکس

  ناصر نجمی در کتاب «ایران قدیم و تهران قدیم» درباره خیابان سعدی می‌نویسد: «یکی از خیابان‌هایی که پس از احداث خیابان لاله‌زار به‌وجود آمد، خیابان لختی بود . . .
  1396/5/5 11:34

  نگاهی به فلسفه حرکات ورزش باستانی

  ایرانیان از گذشته دور، از سرباز گرفته تا سردار همگی اهل نبرد در میدانهای دشوار بوده و در اکثر جنگهای باستانی پیروز میدان و فتح کننده سرزمینها بوده اند. در زمان پیشدادیان و کیانیان، همواره در غارها و دره ها به دور از چشم جاسوسان خود را آماده نبرد نگاه میداشتند و با حرکات ورزشی با یک سری اشیائ چوبی و آهنی بدون به کار گرفتن سلاح، بدن خود را ورزیده میکردند. قرن ها این حرکات ورزشی سری بوده و از افشای آن توسط دشمن جلوگیری می شد.
  1396/5/5 11:22

  سند/ از جشن تولد دیکتاتور بزرگ تا سوگندنامه دیکتاتور کوچک

  در این سند تاریخی به مناسبتهای مختلفی چون «برنامه سالگرد تولد رضاشاه» و «جشن پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی» و نیز «متن سوگندنامه محمدرضاشاه» اشاره شده است.
  1396/5/4 00:51

  حربه های کثیف نمایندگان طرفدار رضاخان برای تغییر سلطنت

  به قدرت رسیدن و پادشاهی رضاخان و حرکت او از رضاخانی به رضاشاهی پر از حیله و نیزنگ بود. اول از همه اینکه نیروهای مورد نظرشان را که موافق سلطنت رضاخان بودند، به نمایندگی مجلس انتخاب کردند. به عبارتی با تقلب آنان را وارد مجلس کردند. بدین ترتیب تعداد مخالفان بسیار بسیار بیشتر از مخالفین بود. اما برای اینکه باز هم مخالفین نتوانند تاثیرگذار باشند، با حیله حرفهای متناقص به زبان می آوردند . . .
  1396/5/4 00:44

  روایت تضاد طبقاتی دوران مشروطه به زبان شعر

  مقایسه شرایط زندگی اعضای خانواده‌ی دهقان با اعضای خانواده مالک، تابلو رنگینی از تعارض ها و فاصله‌ی طبقاتی موجود به دست می دهد....
  1396/5/4 00:36
4958