مطالب مرتبط با واژه 'جوان و تاریخ'

  عکس یادگاری رضاخان با اهالی فوتبال ترکیه

  رضاشاه پهلوی و همراهان وی در سفر به ترکیه در جمع ورزشکاران و فوتبالیستهای این کشور
  1396/6/12 01:00

  سند تاریخی/ حمایت روسها از فرقه دمکرات

  تلگراف سرداراستاروسلسکی از منجیل به مشیرالدوله رئیس الوزرا مبنی بر درخواست صدور دستور ارسال توپهای کوهستانی و صحرایی روسی به تبریز بدلیل عدم نیاز شیخ محمد خیابانی و دمکراتها به آنها
  1396/6/12 00:58

  هدایای ارسالی به ارواح همایونی رضاخان!؟

  در شهریور ماه 1323، جسد رضاخان از ژوهانسبورگ وارد مصر شد و بعد از کشاقوس فراوان درخصوص محل دفن، در مصر مومیایی شد و سپس در فروردین ماه 1329، بر اساس اعلامیه دربار شاهنشاهی در مورد آیین تشییع جنازه رسمی رضاشاه انتشار یافت و در اردیبهشت ماه، شاهپور علیرضا پهلوی به ریاست هیئتی برای انتقال جنازه رضاشاه به ایران، عازم قاهره شدند. هواپیمای حامل جنازه رضا خان قبل از آمدن به ایران، به منظور طواف در مکه از قاهره به طرف جده پرواز کرد. سرانجام هفدهم اردیبهشت 1329، جنازه رضاشاه به وسیله هواپیما و سپس با قطار مخصوص به تهران حمل شد و در آرامگاهی که در کنار مرقد حضرت عبدالعظیم (ع) در شهرری برای او ساخته شده بود، به خاک سپرده شد. در این سند فهرستی از هدایای ارسالی به دفتر اموال منقول اداره آرامگاه رضاشاه آمده است . . .
  1396/6/8 12:08

  تاسیس نخستین سازمان ضرب سکه ایرانی توسط ناصرالدین شاه قاجار

  شهرهای مختلف ایران در زمان سلطنت قاجاریه به دلیل نداشتن ضرابخانه متمرکز در پایتخت، از سکه های متفاوت با عیار و وزن مختلف استفاده می کردند و پول واحدی به عنوان مسکوکات رایج دولتی وجود نداشت تا در معاملات روزانه مردم مورد استفاده قرار گیرد. در سال 1238 قمری، طبق قانون تقسیم کلی وظایف ایالات و وزارتخانه ها،‌ دوستعلی خان معیر الممالک، مامور سروسامان دادن به امورات ضـرابخانه‌های مملکت بود شد . . .
  1396/6/8 11:47

  چرا اولیاء نسبت به تنبیه بدنی فرزندانشان در مکتب خانه ها رضایت داشتند؟

  تنبیه بدنی در مکتبخانه های قدیم از امور رایج آموزش بود. اگر در همه مکتبخانه ها هم تنبیه بدنی نبود، اما در بسیاری از آنها تنبیه از شیوه های رایج آموزش بود. گاهی برخی از معلمان نیز ابتکارت غریبی در تنبیه بکار می بردند و گویی به این وسیله تفریح می کردند . . .
  1396/6/7 01:04

  علت قدرت بی حد و حصر عَلَم در دربار پهلوی

  علم از چهره های مرموز و البته بسیار مهم حکومت پهلوی است. اگرچه آثار و خاطرات او بخشی از زندگی پیدا و پنهان او را نشان می دهد. اما تاثیرگذاری او بر محمدرضا شاه از او چهره ای منحصر به فرد می سازد. حسین فردوست روایتی اینچنینی از اسدالله علم دارد . . .
  1396/6/7 00:41

  استقبال از محمد رضا پهلوی در شهر برلین غربی

  دهه 1960 را می توان عصر حرکتهای انقلابی و جنبشهای دانشجویی در آلمان دانست که متاثر از رویدادهای سیاسی این دوره از جمله اقدامات انقلابی در آمریکا جنوبی و جنگ ویتنام بود. سفر محمد رضا پهلوی شاه ایران به آلمان غربی مصادف با چنین دوره ای بود. در سال 1967 شاه به همراه همسرش فرح دیبا به برلین رفت، نیروهای مخالف رژیم شاه با برگزاری راهپیمایی به این سفر اعتراض کردند. در مقابل نیز سفارت ایران در برلین با جمع آوری گروهی از حامیان سلطنت به مقابله با اعتراضات پرداخت . . .
  1396/6/5 01:03

  سند/ بودجه شناور دربار پهلوی؟!!

  در این سند صورت خلاصه بودجه پیش بینی شده سالیانه وزارت دربار پهلوی مشاهده می شود. همانطور که مشاهده می شود در قسمت توضیحات در بند 1، هزینه های خاص محمدرضا و فرح پهلوی به عنوان هزینه ای پیش بینی نشده است (والبته قبال پیش بینی نشدن) آمده است،تا شاه و ملکه هر چقدر که دوست داشته باشند از منابع ملی صرف هزینه های گزاف خود نمایند.
  1396/5/31 02:15

  عکاسی قجری و ابزار انتقال حس پادشاهی شاه و نوکری رعایاء

  وقتی لنز دوربـین معـادل چشـم شـاه بود!

  به گواه تاریخ، یکی از علاقمندیهای اصلی و مهم شاهان قجری به ویژه ناصرالدین شاه قاجار هنر عکاسی می باشد. ناصرالدین شاه سعی کرده بود با استخدام عکاسان خارجی، لحظات رویایی از تاج و تاخت خویش را به تصویر بکشد. تا پیش از انقلاب مشروطه، «دال اصلی» کلیدی و محوری گفتمـان عکاسی ایران «شاه» است . . .
  1396/5/31 02:01

  فوتبال چگونه وارد ایران شد؟

  شاید به جرات بتوان فوتبال را پرطرفدارترین ورزش جمعی در جهان امروز دانست. این ورزش عالم گیر که امروزه مردم به بهانه های مختلف و در قالب جام ها و مسابقات متنوع و گوناگون به تماشای این می نشینند از زمان قاجاریه وارد خاک ایران شد. اما سوال مهم این است که این ورزش پرطرفدار چگونه به ایران راه یافت ؟
  1396/5/31 01:56

  بازیهای کلامی؛ بازی بی هزینه و بی دردسر خانواده های ایرانی

  بازیهای کلامی به تمرکز حواس، رعایت سرعت، دقت صحت در کلام و نظم و هماهنگی در ادای حروف و کلمات وابسته اند و تقریباً در تمام گروههای سنی با رعایت مضمون درست و خطای جملات قابل اجرا هستند. این بازیها به ابزار خاصی نیاز ندارند و در تمام مکانها و زمانها با رعایت حال مجلس و عرف می توانند انتخاب و اجرا شوند. یکی از بازیهای کلامی که در خرم آّباد استان لرستان رواج داشت بدین شرح بود . . .
  1396/5/29 01:00
4958