مطالب مرتبط با واژه 'ایران باستان'

  ایده ساخت عمارت جنوبی در مهرآباد تهران!

  محمدرضا پهلوی در طول سلطنت خود بسیار در تلاش بود تا نیا و پشتوانه خود را به شاهان هخامنشی بازگرداند. او به شیوه­ های مختلف تلاش می کرد تا نشان دهد که میان خود و ایران باستان نوعی پیوست و رابطه ایجاد کند. قطعا جشن های 2500 ساله و مراسمی این چنینی از جمله مصادیقی بود که بوسیله آنها تلاش می شد تا این رابطه احیا شود . . .
  1396/8/23 22:53

  سبکهای متفاوت تنبیه دشمنان در ایران قدیم/ از دستار و عمامه از سر برداشتن تا پابرهنه چرخاندن

  در ایران قدیم از ابزارها و شیوه های مختلفی جهت تنبیه مجرمان و تحقیر شکست خوردگان استفاده می کردند. گاهی بر سر شکست خوردگان یا آنانی که می خواستند تنبیه کنند نوعی مقنعه زنانه می بستند؛ چنانکه وقتی سلطان محمد خوارزمشاه پس از رفتن مغولان به اصفهان آمد و بر سر آنانی که همراهی نکرده یا خیانت کرده بودند مقنعه کرد . . .
  1396/6/28 12:45

  بنای کعبه زرتشت در کجای ایران قرار دارد؟+عکس

  قش رستم نام محلی است که در استان فارس و در شش کیلومتری شمال تخت جمشید واقع شده است. در این محل و در سینه کوه سیوند (کوه حسین) چهار دخمه متعلق به پادشاهان هخامنشی تراشیده شده است و در بخشهای پایین کوه چندین سنگ نگاره از دوره ساسانیان نقش بسته است که اطلاق نام نقش رستم به این جایگاه به سبب وجود همین نگاره ها بوده است . . . .
  1396/5/12 02:03

  بزرگداشت جایگاه زن در ایران باستان

  «مزدبگیران»؛ پاسداشت روز زن در ایران باستان

  در فرهنگ ایران، زن از جایگاه والایی برخوردار است. به گونه ای که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند ماه را روز بزرگداشت مادر، زن، مهرورزی و عشق نام نهاده اند. در این روز که به روز «مزدبگیران» نیز معروف بوده است . . .
  1396/4/30 23:06

  نگاهی به سنت تدفین در آیین زرتشتی ایرانیان باستان

  چرا ایرانیان باستان مردگان خود را در گورهای صخره ای، حفره ای، طاقچه ای یا خمره ای دفن می کردند؟

  سنت دفن آیین زرتشتی بر اساس آنچه در اوستا ذکر شده است در ایران باستان رواج داشته است. طبق این سنت پیروان دین زرتشتی از دوره هخامنشی تا اواخر دوره ساسانی، به روشهای مختلف مردگان خود را به خاک می سپردند.
  1396/4/20 01:44

  وقتی طوفان شن در کرمان سبب خیر می شود: بیرون آمدن شهر باستانی از زیر زمین+تصاویر

  طوفان شن اخیر در شهرستان فهرج کرمان باعث شد بخی عظیم از یک شهر قدیمی به روی زمین بیاید. آثاری از سفال، استخوان و دیوارهای خشتی شهر در این محوطه باستانی مشاهده می شود.
  1396/1/16 01:00

  ایران باستان؛ نشریه ای برای ترویج نازیسم در ایران عصر پهلوی

  زمانی که غریو عمال ناسیونال سوسیالیزم هیتلری در آلمان و ایتالیا و اسپانیا گوش مردم آزاد اندیش دنیا را می آزرد، یکی از مزدوران آن در ایران به نام سیف آزاد، مدیرنامه ی ایران باستان می کوشید در نشریه مصوب خود که سراسر مدح رهبر آلمان بود، دو پیشوای ایران و آلمان را با هم برابر جلوه دهد و آنان را به هم نزدیک تر سازد.
  1395/6/3 09:34

  «شاه و دربار در ایران باستان» ترجمه شد

  فریدون مجلسی کتاب «شاه و دربار در ایران باستان» اثر پروفسور لوید لولین جونز، استاد سابق دانشگاه اسکاتلند را به فارسی ترجمه کرد.
  1394/12/11 21:35

  زبانزدی حجاب زنان ایران باستان

  با کندوکاو در تاریخ ایران باستان و آثار بجای مانده از آن دوران که اغلب مردم شان کیش زرتشت داشتند، چنین بدست می آید که زنان ایران از دیرباز حجاب و اخلاق نیکو و پاکدامنیشان زبانزد همه بوده است
  1394/11/27 21:13

  ایران باستان در قلب اروپا

  نمایشگاهی از آثار دوره پیش‌ از تاریخ ایران تا قبل از هخامنشی در اواخر سال ۱۳۹۵ در شهر بُن آلمان برگزار می‌شود.
  1394/11/3 21:29
31