مطالب مرتبط با واژه 'اسرائیل'

  دست رد محمدرضا پهلوی بر سینه مناخیم بگین!

  در این سند که توسط سپهبد ناصر مقدم رئیس وقت ساواک تنظیم شده است و طی آن محمدرضا پهلوی به دلیل شرایط خاص کشور در سال 1357 و حساسیتهای مذهبی مردم ایران نسبت به توسعه روابط با اسراییل؛ به درخواست سفر و ملاقات «مناخیم بگین» نخست وزیر اسرائیل پاسخ منفی داده است و ساواک نیز پاسخ شاه ایران را به صورت محرمانه به معاون سرویس اطلاعاتی اسراییل ابلاغ نموده است . . .
  1396/11/16 17:39

  رشوه ای که ساعد برای شناسایی اسرائیل گرفت

  زمانی که سخن از رشوه گرفتن رجال و دولتمردان ایرانی به میان می آید، ناخواسته به یاد قراردادهایی چون رویتر و یا قرارداد 1919 می افتیم. در صورتی در کشور ما در دوره بعد نیز این روال ادامه یافت و من جمله ساعد مراغه ای برای شناسایی اسرائیل رشوه دریافت کرد . . .
  1396/8/14 21:35

  بازجویانی که توسط موساد تربیت می شدند

  با پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی، ضربه محکمی به منافع اسرائیل خورد. با توجه به مشکلاتی که در ارتباط میان اسرائیل و کشورهای عربی در آن مقطع وجود داشت، رابطه با کشورهایی چون ایران و ترکیه برای اسرائیلی ها از اهمیت به سزایی برخوردار بود. از این رو اسرائیل تمام تلاش خود را برای بقای حکومت استبدادی شاه می کرد. از این رو بود که موساد، بیشترین توان را برای تاسیس و قدرتگیری ساواک به خرج داد. آنها حتی در مسائل جزئی این نهاد امنیتی مثل تربیت بازجو نیز نقش داشتند. به عنوان مثل در یک مورد . . .
  1396/5/23 01:00

  سندی درباره سفر بهاییان به اسراییل جهت زیارت

  در این سند مکاتبات بیت العدل اعظم و محفل روحانی ملی بهاییان ایران راجع به اعلام موافقت با سفر اشخاص بهایی مذکور در سند به اسراییل جهت زیارت ، ملاقات و دیدار اقوام ، معالجه ، تبلیغ و انجام ماموریت اداری ، درخواست مساعدت جهت تکمیل اهداف بیت العدل اعظم از قبیل تکمیل تعداد مراکز و محافل در نقاط مختلف ، لزوم ذکر و تکمیل آدرس کافی از مهاجرین ایرانی در مرسولات ارسالی به ارض اقدس، مشاهده می شود.
  1396/5/7 20:53

  چرا روابط ایران و اسرائیل پنهانی بود؟

  گفته می شود طی یکی از سفرهای بن گوروین نخست وزیر اسرائیل به ایران در سال 1340، هواپیمای او که عازم کشور دیگری بود به بهانه نقص فنی وارد تهران گردید و مذاکراتی در هم آنجا میان ایران و اسرائیل انجام شد.
  1396/3/1 17:19

  کالبدشکافی زمینه های اجتماعی انقلاب مشروطه

  بعد از جنبش تنباکو مردم و علما به قدرت خویش در صحنه سیاست ملی پی بردند. علاوه بر آن روابط تجاری و فرهنگی بین کشورهای اروپایی و ایران، آنها و به ویژه کسانی را که در نظامهای آموزشی جدید، تحصیل کرده بودند، از نوع جدیدی از رابطه بین دولت و ملت به نام دموکراسی آگاه نموده بود. کشورهای اروپایی نیز به پیشرفتهای مهمی در اثر انقلاب صنعتی و روابط اجتماعی حاصل از آن دست یافته بودند.
  1396/2/16 01:42

  نمایندگان محفل ملی بهائیان به روایت تصویر

  سازمانی که شوقی افندی گسترش داد(عکس)

  این محفل مهم ترین تشکیلات تبلیغاتی بهائیان ایران محسوب می شد که در سال 1300 شمسی در تهران تشکیل شد و نخستین سازمان منسجم و هماهنگی بود که با برنامه ریزی های جهانی شوقی افندی گسترش یافت و شعبه ای از آن در خاک اسرائیل تأسیس شد.
  1395/2/3 19:07

  بحران مثلثی و اضمحلال قریب الوقع رژیم کودک کش

  سطح داخلی ناظر به بحرانهای موجود در جامعه داخلی اسرائیل است. رژیم صهیونیستی در این سطح با مشکلات عدیده و پیچیده ای مواجه است. «بحران هویت» مردمان بی سرزمین اسرائیل که خود از ملیتهای گوناگون اند را باید اصلی ترین و در عین حال موثرترین بحران رژیم صهیونیستی در این سطح به شمار آورد. با استناد به شواهد و قرائن متعدد می توان ادعا نمود که تلاش چند دهه ای رهبران اسرائیل برای حذف «هویت پیشینی» و جایگزینی آن با هویت «پسینی» و در یک کلام «هویت سازی» مردمانی که با هویتهای گوناگون تنها به طمع وعده های پرزرق و برق رهبران اسرائیل گرد هم آمده اند کاری عبث و بی نتیجه بوده است. البته این بحران فراگیر تنها یکی از صدها مشکل پیش روی رهبران رژیم صهیونیستی در سطح داخلی است.
  1395/1/8 00:50

  تاسیس کنسولگری ایران در فلسطین

  روز 23 اسفند 1328 محمد ساعد مراغه ای نخست وزیر ایران با انتشار اعلامیه ای که در رسانه های همگانی بازتاب یافت، شناسایی دوفاکتوی اسرائیل را اعلام کرد.
  1394/12/24 12:21

  تأمین نفت اسرائیل توسط شاه/سند

  در سال‌های قبل از انقلاب عمده‌ترین محورهای همکاری اقتصادی ایران و رژیم صهیونیستی، مسئلة نفت بود که ایران را به منزلة مهم‌ترین منبع تأمین‌کننده نفت اسرائیل درآورد. می‌توان گفت که همکاری نفتی و فروش گستردة نفت خام ایران به اسرائیل از مهم‌ترین جنبه‌های روابط ایران و اسرائیل بود که جنجال بسیاری در مناسبات ایران و اعراب به وجود آورده بود.
  1394/12/23 21:17
41