مطالب مرتبط با واژه 'اصفهان'

  تصویری هوایی از مسجد و مدرسه سپهسالار و بخشی از شهر تهران در حدود یک قرن پیش

  معماری جالب توجه نخستین مدرسه عالی در تهران+ تصویری هوایی

  مسجد و مدرسه سپهسالار نخستین و بزرگ ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران است که طراحی آن آمیزه‌ای از معماری ایرانی و معماری مسجدهای استانبول است. به طور کلی طرح این بنا الهام گرفته از مسجد جامع اصفهان و مدرسه چهارباغ اصفهان و مسجد ایاصوفیه استانبول است . . .
  1396/11/18 16:45

  کلیسای جلفا در محله جلفای اصفهان، در دوره قاجاریه

  کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع است
  1396/5/26 01:00

  مدرسه جرجیس اصفهان و مدح سرایی از ظل السطان

  در اصفهان مدرسه ای متعلق به فرقه کاتولیک به نام مدرسه جرجیس وجود داشت و توسط شخصی به نام «پادری پاسکال» تاسیس گردید. این مدرسه علاوه بر تعلیماتی چون جغرافیا، تاریخ، حساب، زبان ارمنی، زبان انگلیسی و زبان فارسی به آموزه های مذهب کاتولیک هم می پرداخت . . .
  1396/5/23 01:00

  کلیسای جلفا در محله جلفای اصفهان، در دوره قاجاریه

  کلیسای وانک یا آمنا پرکیج نام کلیسایی است در محله جلفای اصفهان. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی کلیسای جامع است
  1396/2/29 09:47

  جمعی از معلمین و محصلین مدرسه امریکایی اصفهان

  تأسیس مدارس آمریکایی در ایران، با آغاز فعالیت میسیون آمریکایی در این کشور همراه است. میسیونر مترادف با انسان والایی است که در سخت‌ترین شرایط و با امکاناتی ناچیز، سخاوتمندانه و با فداکاری تحسین‌برانگیز به یاری محرومان جهان می‌شتابد. در حقیقت فعالیت میسیون چه در مرحله تکوینی خود که موجدش کلیسا بود و انگیزه‌اش رساندن پیام انجیل به مردم دنیا، و چه بعد از آن که به اقصی نقاط سفر کرد و به همه جا سرکشید، آگاهانه یا ناآگاهانه، پنهان یا آشکار، با سیاست استعماری غرب مرتبط بود.
  1396/1/4 01:00

  بازپس گیری اصفهان و گریز افغان

  شاه طهماسب که از دامغان به طهران رفته بود،چون خبر گریز افغان و فتح اصفهان را شنید،در حرکت آمده،چند روز بعد از این کیفیت وارد اصفهان شد.در روز ورود او،خلق نشاطى تمام به ظهور رسانیدند.گویند که چون به سراى پادشاهى درآمد و چشمش بر خرابیهائى که افاغنه کرده بودند افتاد،به گریه درآمد.
  1395/9/21 15:37

  وجود ۳ دوره تاریخی در قلعه شاهدژ

  کاوش در قلعه شاهدژ اصفهان شواهدی را برای باستان‌شناسان آشکار ساخت که برخلاف اطلاعات مندرج در منابع تاریخی نشان از وجود سه مقطع تاریخی شامل دوره ساسانی، قرون اولیه اسلامی و دوره سلجوقی داشت.
  1394/12/4 22:09

  تصاویر/خودروهای قدیمی در اصفهان

  نمایشگاهی از خودروهای کلاسیک در باغ موزه چهلستون اصفهان برگزار شده است. در ادامه تصاویری از این نمایشگاه را با هم می‌بینیم.
  1394/11/20 21:53

  حمامی که نگین‌ معماری ایران است

  معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی از احیاء حمام تاریخی "خسرو آقا" در عرصه دولتخانه صفوی خبر داد.
  1394/11/10 21:55

  کاخ چهلستون در دوره قاجار/عکس

  کاخ چهل‌ستون از بناهای تاریخی اصفهان است. در دوره شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. شاه عباس اول، کوشکی درمیان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه‌های چهار گوشه آن را در بر میگرفت.[۱] در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده‌است و تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است.
  1394/11/7 22:28
66