مطالب مرتبط با واژه 'دولت'

  ده منطقه معروف تهران در زمانه ناصرالدین شاه+تصویری از نقشه دیده نشده تهران در 150 سال پیش

  تهران امروز از محله های زیادی تشکیل شده است. برخی از امارها حدود چهارصد محله را برای تهران نام می برند. اما حدود 150 سال پیش تهران از ده منطقه و محله اصلی محمدیه، قنات آباد، سنگلج، دولت، شرق، بازار، حسن آباد، ارگ و عودلاجان تشکیل می شد. در یکی از نقشه های قدیمی به جای مانده از دوران ناصرالدین شاه حد و مرز این مناطق به طور دقیق مشخص شده است.
  1396/11/18 17:06

  نگاهی به زمانه تغییر کارکرد «دولت» در ایران

  تغییر کارکردهای دولت در ایران را باید با گسترش حضور غرب در ایران تحلیل کرد. بدین ترتیب وظایف دولت در ایران گسترش یافت و بیشتر و بیشتر شد. بزرگ شدن دولت در ایران را نیز بر همین پایه می بایست گزارش کرد . . .
  1396/11/15 18:45

  خوشحالی برژنسکی از روی کارآمدن دولت ازهاری

  حکومت محمدرضا پهلوی یک حکومت به معنای دقیق کلمه آمریکایی بود. از این رو در شرایطی که شاه در سراشیب سقوط قرار گرفته بود نیز آمریکا می بایست به درمان آشوب های داخل کشور برمی خاست. اما آن طور که پیروزی انقلاب نشان داد، ایالات متحده از انجام و تحقق این خواسته عاجز بود . . .
  1396/5/16 00:46

  منظور شاه از دولت چه بود؟

  "دولت" از نظر شاه همان مفهومی را داشت که لوئی چهاردهم می پنداشت و رویه ی حکومت شاه نیز دقیقا این سخن لوئی چهاردهم را که گفته بود"دولت یعنی من" تداعی می کرد.
  1396/3/24 12:26

  دومین کنگره حزب رستاخیز با حضور جمشید آموزگار

  رژیم از طریق این احزاب وابسته قصد تطهیر خود را با استفاده از پدیده خوشنام دمکراتیک غربی یعنی تحزب داشت و به این وسیله افزایش وفاداری بیشتر مردم و به ویژه کارکنان دولتی و سرکوب احزاب واقعی را داشت و تصمیم گرفته بود از خود چهره هایی به ظاهر دمکراتیکی برای جهانیان به نمایش بگذارد.
  1396/3/18 19:06

  زنانی که برای «ایران» همه کس خود را فدا کردند

  این مادران و زنان و دختران محجوب ایرانی ناگهان نقابهای خود را پاره کرده تپانچه های خود را نمایش داده و قصد حتمی و ارده قطعی خود را چنین اظهار نمودند؛ اگر وکلای مجلس در انجام وظایف خود و و حفاظت از شرافت ملت ایران تردید کننند مردان و فرزندان خود را کشته و اجسادشان را در همین مکان خواهند انداخت.
  1396/2/26 21:19

  کالبدشکافی زمینه های اجتماعی انقلاب مشروطه

  بعد از جنبش تنباکو مردم و علما به قدرت خویش در صحنه سیاست ملی پی بردند. علاوه بر آن روابط تجاری و فرهنگی بین کشورهای اروپایی و ایران، آنها و به ویژه کسانی را که در نظامهای آموزشی جدید، تحصیل کرده بودند، از نوع جدیدی از رابطه بین دولت و ملت به نام دموکراسی آگاه نموده بود. کشورهای اروپایی نیز به پیشرفتهای مهمی در اثر انقلاب صنعتی و روابط اجتماعی حاصل از آن دست یافته بودند.
  1396/2/16 01:42

  بهره برداری حکومت از حادثه سینما رکس

  دولت می گوید: این حادثه خرابکاری بوده که توسط عناصر متعصب کوردل-و همان کسانی که سینما را محل فساد می دانند-انجام گرفته است.
  1395/8/26 11:04

  الگوی تعاملی نهاد دولت و ملت در عصر پهلوی اول و دوم

  یکی از پیامدهای انقلاب مشروطه پس از غلبه مشروطه‌خواهان بر مشروعه‌خواهان، حاکمیت اندیشه کافی نبودن دین برای اداره جامعه و تسلط منطق ایجاد تحول اجتماعی براساس مدلهای غربی و عمدتاً اقتباس از غرب بود. دولت منتخب مجلس نیز ملی تلقی می‌شد و به این ترتیب رهبری روحانیت به عنوان تنها رهبر مردم زیر سوال می‌رفت. رضاخان با استفاده از این جو به تضعیف نهاد مذهب پرداخت و از حیطه اقتدار روحانیت کم کرده و به پهنه اقتدار دولت افزود.
  1395/8/11 13:06

  اختلاف در روزهایی که به شدت محتاج وحدت بودیم

  اوایل سال ١٢٩٤ شمسى مصادف با مه ١٩١٥، بین نمایندگان مجلس و هیأت دولت اختلاف بروز کرد. با اینکه ایران درگیر جنگى ناخواسته شده بود، اما مجلس که اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل مى‌دادند، مانع از تشکیل یک دولت مقتدر مى‌گردید.
  1395/5/15 20:16
26