مطالب مرتبط با واژه 'شیخ انصاری'

  تاکتیک های مختلف علما در رابطه با حکومت قاجار

  در ایران عصر قاجار، روحانیون و علما عکس العمل های متفاوت و مختلفی درباره نوع تعامل با حکومت از  خود نشان داده اند. گاهی لازم می شد تا به تعامل با حکومت بپردازند و در مقابل گاهی به مواجهه و مقابله و یا حداقل عدم تعامل با آن می پرداختند. از جمله نوع تعامل شیخ انصاری و حکومت جالب توجه است . . .
  1396/12/18 17:59

  روایتی از اهتمام عجیب شیخ انصاری به مجالس روضه

  شیخ انصاری از علمای برجسته شیعه بود که تاثیر بسیار در مقابله و مواجهه میان اخباریون و اصولیون داشت و به نوعی عامل برتری دومی بر اولی را در مجادلات علمی فراهم کرد. این عالم بزرگ در عین حال، ارادت بسیار به اهل بیت داشت و در برپایی مجلس روضه و زیارت بسیار می کوشید . . .
  1396/12/4 11:58

  رابطه شیخ انصاری با شاگردش آخوند خراسانی

  سبک تعامل خاص شیخ انصاری با شاگردانش

  شیخ انصاری از بزرگان و چهره های شاخص اصولیون فقه شیعه بود. در ادامه آنچه می آید نمونه ای از تعامل او با طلاب است. طلابی که البته به چهره ها و اشخاص بزرگی چون آخوند خراسانی تبدیل شدند. داستان زیر روابط این استاد و دانشجو و ارادت آنها به یکدیگر را به خوبی نشان می دهد . . .
  1396/11/18 17:20

  معرفی کتاب « تراز سیاست»

  شیخ انصاری «دانشمندِ» شناخته، «سیاستمدارِ» نا شناخته

  شیخ در کتاب خمس پس از تمام دانستن ادله ولایت فقیه می آورد«ربما امکن القول بوجوب الدفع (ای دفع الخمس) الی المجتهد نظرا الی عموم نیابته و کونه حجت الامام علی الرعیت وامینا علیه و خلیفه لهکما استفید ذلک کله من الاخبار ،لکن الانصاف ان الظاهر تلک الادله ولایت الفقیه عن الامام علی المور العامه لا مثل خصوص امواله و اولاده » .مخلص کلام یعنی اینکه شیخ با اصل ولایت فقیه مشکلی ندارد بلکه کلام شیخ در دایره اختیارات فقیه است ...
  1394/4/25 01:02

  ماجرای رها شدن شیخ انصاری از زنجیر ضخیم شیطان

  نوه شیخ مرتضی انصاری گفت: آن مرحوم می‌گفت ما وقتی وجوهات را از مردم می‌گیریم می‌گوییم ان‌شاءالله امام زمان(عج) بپذیرند زیرا این وجوهات متعلق به امام زمان(عج) است پس اگر بیش از طلبگی زندگی کنیم مثل این است که این آب چرک را نوشیده‌ایم.
  1393/5/11 16:39
5