مطالب مرتبط با واژه 'روحانیت'

  جزئیات حمله روزنامه صور اسرافیل به شیخ فضل الله

  مشروطه خواهان کمتر توانستند از آزادی های اعمال شده در این دوره بهره درست ببرند. آنان به جای مقابله با استعمار و استبداد به مواجهه با دیانت و مقابله با شیخ فضل الله پرداختند. در این میان باید به روزنامه های مشروطه خواه اشاره کرد که دست در دست استعمار به مقابله با روحانیت پرداختند. افسوس که این فرصت مغتنم صرف تلاش های بی موردی شد . . .
  1396/11/25 01:22

  رابطه شیخ انصاری با شاگردش آخوند خراسانی

  سبک تعامل خاص شیخ انصاری با شاگردانش

  شیخ انصاری از بزرگان و چهره های شاخص اصولیون فقه شیعه بود. در ادامه آنچه می آید نمونه ای از تعامل او با طلاب است. طلابی که البته به چهره ها و اشخاص بزرگی چون آخوند خراسانی تبدیل شدند. داستان زیر روابط این استاد و دانشجو و ارادت آنها به یکدیگر را به خوبی نشان می دهد . . .
  1396/11/18 17:20

  ماجرای ترور هژیر و کمک خواهی از آیت الله کاشانی!

  شاه از شخصیت های بزرگ روحانی من جمله آیت الله کاشانی به شدت می هراسید. از طرفی از نفوذ انها در میان مردم آگاه بود و می ترسید آنها مردم را بر ضد حکومت بشورانند و از طرفی دیگر نیز تلاش می کردند تا از آنها در واقع اضطراری کمک بطلبند. ماجرای ترور هژیر از جمله این موارد است . . .
  1396/11/8 00:38

  شبکه تروریستی بهائیت علیه علماء

  لبه تیز حمله این گروه تروریستی و مرموز، که به غلط به عنوان یک گروه انقلابی معروف شده، علیه علما بود. مستشارالدوله صادق می‌نویسد: «آقایان علما برای جان خود خوفناک و از طرف دیگر بدون حق و حساب متوقع بودندکه هیئت دولت تازه روی کار‌آمده معجلاً قاتلین و محرکین را دستگیر کند.»
  1395/7/17 18:53

  حمله قوام به روحانیت و مردم

  قوام در اطلاعیه 27 تیرماه خود خطاب به مخاطبانش نوشته بود: «به عموم اخطار می کنم که دوره عصیان سپری شده و روز اطاعت از اوامر و نواحی حکومت فرا رسیده است.»
  1395/6/16 10:44

  ریشه یابی قدرت مرجعیت شیعی در تحولات سیاسی و اجتماعی عصر قاجار

  ویژگی منحصر مرجعیت شیعه استقلال از حکومت‌ها می‌باشد و این ویژگی به اتکای مردم متدین، چنان قدرتی به مرجعیت داده است که در مواقع سرنوشت‌ساز حافظ دین و ملت در مقابل تعرض قدرت‌های خارجی و حکومت‌های داخلی باشد.
  1395/2/3 22:34

  گفت‌وگو با موسی نجفی

  نهضت نفت ، نتیجه تعامل اسلام و مدرنیته

  منفعت مالی و اشخاص و گروه‌ها در این جریان خیلی اهمیت ندارند؛ اصل این است که خود نهضت نفت چیست و چگونه اتفاق افتاد. این جریان به فضای ایران بین شهریور ٢٠ تا ٢٨ مرداد ٣٢ برمی‌گردد؛ یعنی ١٢ سال. فضای ایران در آن روزها، فضای نهضت، هم هست و هم نیست.
  1395/1/13 17:33

  ساواک با صلوات مانع سخنرانی روحانیت انقلابی می شد!

  سند زیر به خط سرلشگر حسن پاکروان است که تاریخ 28/12/1341 را دارد. در این نوشته می‌بینیم که چگونه ساواک از واکنش‌های روحانیون و مردم مبنی بر عزای عمومی در هراس بوده‌اند. در بخشی از این سند پاکروان می‌خواهد که عناصر نفوذی وارد مساجد شده و مانع از اظهارات ضد رژیم روحانیون شوند. در بخشی از این سند آمده است:«... در مقابل بیانات وعاظ محرک در مساجد نیز دستجاتی وجود داشته باشند که با ذکر صلوات مانع اظهارات نامناسب آنان بشوند...»
  1394/12/29 12:56

  من نزدیک ترین فرد به خداوندم!

  «امروز به شما می‌گویم، نه در تجربه و نه در عمل هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که بیش از من به خداوند و ائمه‌ی معصومین نزدیک است!»
  1394/11/16 20:25

  معرفی کتاب «علامه طباطبایی؛ ارزش و اخلاق»

  اخلاق عملی و نظری از دیدگاه علامه

  یک نوع تفکر اخلاقی چنین است که به فرا اخلاق می‌پردازد و فلسفه اخلاق نامیده می‌شود. گونه دیگر شناخت احکام و معیارها و قواعد دستوری اخلاق را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد که علم اخلاق نامیده می‌شود و این دو گونه تفکر منجر به تفاوت روش‌های تفکر اخلاقی شده است...
  1394/9/5 22:49
22