مطالب مرتبط با واژه 'شوروی'

  برنامه روزانه شاه و فرح در سفر رسمی به شوروی

  این سفر از ۳۱ خرداد ۱۳۴۴ به دعوت هیات رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی آغاز شد و تا ۱۲ تیرماه‌‌ همان سال به طول انجامید.
  1397/1/22 01:43

  سندی درباره فعالیتهای نفوذی شوروی در ایران

  گزارش مامور ویژه درباره معرفی مراکز جاسوسی شوروی ها در ایران در نتیجه بازجوئی بعمل آمده دائر بر : نفوذ در موسسات فرهنگی و دانشگاه و جمعیت های پزشکی کشاورزی بوسیله عمال ایرانی فارس زبان ، برپائی نماشگاه وابسته به انجمن روابط فرهنگی ایران و شوروی در چهارراه قوام السلطنه . . .
  1396/12/25 10:35

  سرنوشت حمایت شوروی از کودتای رضا خان

  رضا خان در آغازین ایام قدرت گرفتن به گونه ای شعار می داد که بسیاری حتی دولت شوروی نیز مجذوب او شده بودند. سیاست حمایتی از او اما دیری نپایید و با مشخص شدن مشی دیکتاوری وی بسیاری از کشورها از او قطع امید کردند. نوسنده کتاب «گذشته چراغ راه آینده» درباره این یاس و امید شوروی در قبال رضا خان می نویسد . . .
  1396/10/25 22:46

  انقلاب اکتبر و بر هم خوردن توازن دو قدرت استعمارگر در ایران

  انقلاب سوسیالیستی اکتبر 1917 تاثیرات فراوانی بر فضای داخلی ایران گذارد. تا پیش از انقلاب کشور ایران تحت نفوذ و به بیان صحیح تر اشغال انگلیس و روسیه تزاری بود. با فروپاشی حکومت تزارها در روسیه و بر سر کار آمدن حکومت شوراها این وضعیت دگرگون شد . . .
  1396/10/12 23:45

  روایت جالب مامور سیاسی موقت شوروی از نگاه مثبت مردم ایران به انقلاب اکتبر

  با پیروزی انقلابیون در روسیه و سقوط حکومت تزار و شعارهای با آب و تاب انقلابیون کمونیست روس بسیاری از ملل دنیا از جمله مردم ایران گمان کردند که شعارهایی نظیر لغو قراردادها و نظایر آن تداوم خواهد داشت. مامور سیاسی موقت دولت شوروی در این باره می گوید . . .
  1396/9/30 10:04

  عاقبت تلخ خوش خدمتی حزب توده به روسیه

  حزب توده اگرچه حزبی بسیار سازماندهی شده و قدرتمند محسوب می شد؛ اما هرگز در راستای خدمت به ایران و ایرانی گامی برنداشت و همیشه به عنوان ابزار بیگانگان اقدام کرد. جالب اینکه با آن همه خودش خدمتی به راحتی روس ها آنها را در آذربایجان کنار گذاشتند و خادمین دیگری را برگزیدند . . .
  1396/8/19 20:24

  کار فرهنگی به سبک روسها

  ایرانیان به ذات نمی توانستند به سوی روس های کمونیست و حکومت کمونیستی شوروی گرایش یابند. دلیل این امر نیز حضور مذهب در زندگی خصوصی و اجتماعی ایرانیان بود. اما روس ها نیز آرام ننشسته بودند. آنان در تلاش بودند تا مردم را باورهای فکری خود همراه کنند و در ایران راستا برنامه های متنوعی را تدارک دیده بودند . . .
  1396/7/23 23:18

  داستانی شنیدنی از آخرین لحظات زندگی ابر دیکتاتور شوروری/ استالین چون بزغاله جان داد!

  دوران زمامداری استالین در شوروی، تاریکترین دورانی بود که یک ایدئولوژی منحرف می توانست رقم بزند. استالین دوست داشت برای هریک از جنایتهای خویش دلیلی برپایه ایدئولوژی اقامه کند. اورل هاریمن سفیر ایالات متحده امریکا در مسکو از زبان خروشچف درباره لحظات مرگ استالین می گوید . . .
  1396/4/20 01:57

  دفتر ویژه؛ نمادی از «جان دوستی» عجیب استالین

  استالین با تکیه بر همین دفتر ویژه بود که قدرتی نامحدود کسب نمود. لنین نیز طی وصیتنامه خویش به ضرورت وجود این دفتر اشاره نموده بود.
  1396/4/14 01:15

  عکس/ افتتاح بانک روسی برای تسهیل مبادلات تجاری در ایران

  دولت شوروی از همان اوان عقد قرارداد مودت 1921 در صدد برآمد برای پیشبرد سیاستهای اقتصادی ـ تجاری خود بانکی در ایران تأسیس کند که به نوعی جایگزین بانک سابق استقراضی گردد. گفته شده است که دولت شوروی در صدد بود با تأسیس بانکی جدید در ایران از تسلط بلامنازع بانک شاهنشاهی در اقتصاد مالی و اعتباری ایران ممانعت به عمل آورد. بانک جدیدی که دولت شوروی در ایران تأسیس نمود به نام بانک روس و ایران خوانده شد.
  1396/3/1 15:14
29