مطالب مرتبط با واژه 'تفرقه'

  اختلاف افکنی پهلوی میان «ترک‌ها» و «فارس‌ها»+سند

  درباره تلاشهای دولت پهلوی برای سرکوب اقوام مختلف ایرانی مباحث متنوعی مطرح شده است. این اقدام از دوران رضا خان و در راستای هدف ترویج باستان گرایی و حمایت از فارس گرایی برای از بین بردن دیگر اقوام ایرانی در دستور کار قرار گرفت در دوران محمدرضا نیز دنبال شد. سند زیر دستوری است از طرف «پرویز ثابتی» به سازمان اطلاعات و امنیت قم مبنی بر ایجاد اختلاف میان «ترک‌ها» و «فارس‌ها» در این شهر. در حاشیه‌ی سند آمده است :«توسط منابع و عوامل دیگر نسبت به پیاده کردن این دستور اقدام شود.»
  1397/1/23 17:04

  تفرقه در جبهه ملی زمینه‌ساز کودتا

  شکافی که در وحدت جبهه ملی ایجاد شد، باعث شد بسیاری از افراد و گروههایی که در نهضت 30 تیر حامی و وفادار به مصدق بودند، در ماجرای کودتا در حمایت از او سکوت کرده و از این طریق پایان دولت مصدق را با کودتایی سیاه، رقم زنند.
  1395/5/24 12:04

  سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن از آستین ساواک بیرون می آید!

  تکثر فرهنگی و تنوع قومیتی و مذهبی ایران همواره یکی از ابزارهای دشمنان خارجی برای تضعیف انقلاب اسلامی بوده و هست. جالب اینکه در دوران پهلوی دوم نیز سازمان اطلاعات و امنیت کشور نیز برای تضعیف انقلابیون از این حربه استعماری استفاده می کرده است تا بتواند مردم را مخالفت با رژیم پهلوی منصرف نماید. در سند مورخه‌ی 9/12/1356 به خط «پرویز ثابتی» نشان می دهد که وی از عاملین و منابع ساواک خواسته است که از ایجاد اختلاف میان فارس و ترک به نفع رژیم استفاده کنند.
  1394/12/5 19:33

  معرفی کتاب «گذرگاه تاریکی»

  مولود نامشروع انگلیس

  در میان فرقه ها ، بهائیت یکی از مهمترین آنها محسوب می‌شود. بهائیت محصول رقابت سیاسی روس و انگلیس در قرن نوزده میلادی است. رقابتی ناجوانمردانه که خسارت آن دامنگیر ایران و آینده بشریت شد. از نگاهی دیگر بهائیت مولود نامشروعی است که اگر چه از بستر عقاید منحرف و التقاطی شیخیه برخاست اما در طول تاریخ تکوین و تطور خود چندین بار بین دولت‌های شیطانی و استعماری دست به دست گردید و به خاطر محتوای استعمار پسندش همواره در تاریخ خود مورد حمایت استعمارگران ملتها قرار گرفته است.
  1393/6/2 22:03
4