مطالب مرتبط با واژه 'باقر خان'

  اعدام میرهاشم تبریزی بدست مشروطه خواهان در میدان توپخانه تهران

  میرهاشم تبریزی (۱۲۸۹ (قمری) - ۲۲ رجب ۱۳۲۷ (قمری)) معروف به میرهاشم دَوَه‌چی از روحانیان محله دوه‌چی (شتربان) و سرخاب تبریز بود. وی در ابتدا درجبهه موافقان مشروطه و عضو انجمن تبریز بود ولی به مرور علم مخالفت برافراشت. در جریان حمله و محاصره تبریز توسط عین‌الدوله وی به همراه تفنگچی‌های خود مدت چهارماه با قوای ستارخان جنگید و در خط مقدم جنگ بود. عاقبت پس از پیروزی قوای ستارخان در ۱۷ رمضان ۱۳۲۶ ه‍.ق بطرف تهران فرار کرد. او پس از پیروزی قوای مشروطه و فرار محمدعلی شاه، به قصد پنهان شدن با لباس مبدل بطرف لواسان رهسپار گردید ولی در آنجا شناسائی و دستگیرشده و به نظمیه تهران تحویل گردید و پس از محاکمه در میدان توپخانه اعدام شد.
  1397/1/24 15:45

  افتتاح مریضخانه ویژه مداوای مجروحین مشروطه خواه در تبریز

  ششم تیرماه سالروز قیام مردم تبریز به رهبری ستارخان و باقرخان علیه استبداد محمدعلی شاه قاجار (۱۲۸۷ ش) است. بی‌‏اعتنایی محمدعلی شاه قاجار به مشروطیت و مخالفت با مشروطه‌‏خواهان و سرکوبی آنان و نیز به توپ بستن مجلس شورای ملی، مردم ایران را به شورش واداشت و در این راه، مردم تبریز از دیگران پیشی گرفتند . . .
  1396/12/1 23:23

  احوالات کشور در تلگرافی از تبریز به تهران

  حضور مبارک حضرت اشرف آقای سپهدار عظم وزیر جنگ دامت شوکه . چنان که خاطر مبارک مستحضر است ، بعد از ورود مهمانهای ناخوانده ، هر چه سعی نمودند که شاید بهانه به دست آورده به آرزوی خود نایل شوند این خادمان ملت با تدابیر عملیه جلو خیالاتشان را سد نمودیم . چون وجود این فداییان وطن را مانع افکار خود دیدند ، خواستند از در دیگر داخل شوند . سفیر دولت روس در طهران با باش شهبدر {کنسول} دولت علیه عثمانی ملاقات نموده ، در ضمن ملاقات اظهار داشته که بودن این دو نفر در تبریز مخل آسایش است .
  1395/2/22 08:29

  ستارخان در روزهای آخر عمر/عکس

  ستار خان در روزهای آخر عمر - باقر خان بر بالینش ایستاده است
  1394/7/20 19:25

  نقش ستارخان و باقرخان در مشروطیت

  علامه قزوینی می‌گوید: «اگر روز ۱۷ جمادی الاخری ستارخان بیرق‌های سفید را پایین نمی‌آورد مشروطه تا مدت نامعلوم رخت از ایران بیرون می‌برد زیرا آن روز در تمام نقاط ایران به جز از تبریز استبداد حکمروا بود.»
  1393/5/18 17:17
5