مطالب مرتبط با واژه 'وزارت'

  باندبازی و ائتلاف برای ترفیع درجه رضاخان

  رضاخان در ایران به شدت رشد کرد. همچنان که تنها پنج سال در ایران از فرماندهی کل قوا به وزارت جنگ و سپس به نخست وزیری و نهایتا به شاهی رسید. رضاخان بخشی از این رشد و ترفیع خود را به پشتوانه های حمایت نیروهای نظامی و باندبازی انجام می داد...
  1397/6/14 01:15

  دربار پهلوی با بوجه های گزاف حقوق مستخدمین خود را نمی دهد!

  مکاتبات وزارت دربار پهلوی ، مجلس شورای ملی ، محمدعلی فروغی ریاست وزرا ، ... راجع به شکایت عده ای از مستخدمین دربار سابق از بلاتکلیفی و تاخیر ایصال حقوق معوقه شان ...
  1397/4/1 17:08

  روانشناسی ایرانیان برای طرح ریزی کودتا علیه مصدق

  سیاستگذاران بلندپایه ی وزارت خارجه، دریاداری، بانک انگلستان و وزارت سوخت و نیرو گرد آمدند تا یک کمیته کاری ایران تشکیل دهند. این نهاد چند مطالعه ی پژوهشی را بنا به سفارش انجام داد تا به عنوان پس زمینه ی برخورد با ایران، مورد استفاده قرار گیرد.
  1397/3/2 10:59

  عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار ، با دو سگ محافظ

  عبدالحسین تیمورتاش یکی از مردان پرقدرت رضا شاه بود که سال‌ها تصدی وزارت دربار را به عهده داشت و چون مورد اعتماد پهلوی اول بود در بسیاری از عزل و نصب‌ها دخالت داشت.
  1397/2/30 08:11

  وقتی اشرف پهلوی وزیر امورخارجه برادرش می شود!

  در طول سلطنت پهلوی دوم علاقه شدید اشرف پهلوی در دخالت در امور سیاسی و اقتصادی با هدف تامین منافع فردی ، اثرات زیانباری داشت. به ویژه اینکه حوزه سیاست خارجی به دلیل اهمیتش، همواره مورد توجه اشرف بود. لذا بخشی از وقت اشرف در مسافرتهای خارجی به مذاکرات با سران کشورهای خارجی می گذشت.
  1397/2/22 08:18

  نهادی شدن دستگاه سیاست خارجی ایران در عهد ناصرالدین شاه قاجار

  تاریخ شکل گیری سفارتخانه ها در دوره قاجار را باید از عصر ناصری پی گرفت. تا پیش از دوره مذکور، نامی از سفارتخانه به معنای مکان و ساختمانی که در آن هئیت سفارت به اجرای امور سیاسی مربوط به کشور خویش مشغول باشند ذکر نشده است. در ایران عهد ناصری سه نقطه به لحاظ وجود کنسولگریهای بسیار از اهمیت بسزایی برخوردار بودند . . .
  1396/6/20 15:49

  معافیت گمرکی دربار پهلوی در واردات مشروبات الکلی

  بر طبق اسناد بر جای مانده و خاطرات اکثر دولتمردان پهلوی نظیر اسدالله علم فساد سیاسی و اقتصادی و اخلاقی در عالی ترین سطح حاکمیت پهلوی وجود داشت. در این سند، نامه آتابای معاون وزارت دربار شاهنشاهی به تشریفات کل شاهنشاهی مبنی بر سفارش تهیه مشروبات مورد نیاز توسط وزارت خارجه جهت صدور دستورات لازم به منظور معافیت و ترخیص آن از گمرک آورده شده است.
  1396/2/14 18:30

  اندر احوالات وزارت فرهنگ در عهد ناصری

  امیرکبیر با همت بلند و افکار مترقیانه‌اى که داشت، روزنامه «وقایع اتفاقیه»را به راه انداخت و این روزنامه پس از قتل ناجوانمردانه امیر،با نام روزنامه‌ى دولت علیه ایران و سپس با نام ایران انتشار یافت.فرمان‌ها و دستورات شاه و وقایع و حوادث هر هفته که غالبا مربوط به دستگاه سلطنت بود،در آن روزنامه چاپ مى‌شد و در اواخر سلطنت ناصر الدین شاه روزنامه‌ى مزبور داراى تصاویر گردید ناصر الدین شاه در سفر اول خود به اروپا،هنگام بازگشت به ایران یک دستگاه چاپخانه سربى با حروف فارسى و لاتین خرید و به ایران فرستاد.
  1395/9/16 12:37

  اسنادی از سال گمشده تاریخ ایران

  اسناد وزارت امور خارجه آمریکا درباره ایران، ١٩٤١-١٩٢١

  فاصلۀ زمانى سال‌هاى ١٩٢١ تا ١٩٤١ در تاریخ ایران بیشتر به یک خلأ مى‌ماند. برغم کتاب‌هاى تاریخى متعددى که نوشته شده است، اطلاعات بسیار ناچیزى از این دوره در دست است. قحطى اسناد و مدارک تاریخى را مى‌توان از انتشار فقط یک جلد مدارک مربوط به رضاشاه در این دوره، که در سال ١٩٩٩ در تهران انتشار یافت، کاملاً دریافت. به چندین دلیل روشن، مدارک مستندِ بسیار اندکى در ارتباط با این دوره وجود دارد.
  1395/5/28 15:54

  نخست‌وزیر ایران درگذشت+تصاویر

  احمد قوام معروف به قوام‌السلطنه، از بزرگ‌ترین رجال و سیاستمداران دوران معاصر ایران که ۵ بار به نخست‌وزیری ایران رسید و بیش از ۲۰ بار عهده‌دار وزارت شد و سرانجام ۳۱ تیرماه ۱۳۳۴ در ۸۳ سالگی درگذشت.
  1394/4/31 19:48
10