مطالب مرتبط با واژه 'وزارت خارجه'

  جشن وزارت خارجه برای به سلطنت رسیدن رضاشاه

  با تغییر سلطنت در ایران، حکومت پهلوی تلاش کرد تا به انحاء مختلف حکومت ها و دولت های دیگر را وادار کند که حکومت تازه تاسیس ایران را به رسمیت بشناسند....
  1397/2/24 18:13

  روایت مجید مهران از هزار فامیل وزارت خارجه شاهنشاهی

  در ایران عصر پهلوی هر بخش از کشور تیول شخصی و فامیلی طیف خاصی از وابستگان به خاندان پهلوی بود. این مسئله در مورد وازارت خارجه ایران نیز صادق بود. خاطرات مجید مهران در دهه 1320 به خوبی می تواند بیانگر این  واقعیت باشد . . .
  1396/10/15 23:36

  ژاپن کجاست؟

  نا آگاهی از اوضاع جهان یکی از مشکلات مهمی بود که همیشه ایرانیان را در مواجه با استعمار دچار مشکل می کرد. مقامات وزارت خارچه ایران در عصر قاجار از موضوعات و رویدادهای روز هیچ اطلاعی نداشتند و از این رو نمی توانستند در مواقع اضطراری تصمیماتی درخور بگیرند. آنچه در ادامه می آید موردی از بی اطلاعی های مقامات وزارت خارجه است . . .
  1396/9/12 23:09

  درخواست سفیر ایران در انگلیس برای تعطیلی «کاباره شهرزاد»

  در این سند نامه محسن رئیس سفیر ایران در لندن به دکتر امینی نخست وزیر مبنی بر معرفی دانشجویان متحصن در سفارت و ارسال گزارش سوابق تحصیلی آنها ازجمله دانشجویان دولتی و بورسیه ، مشاهده می شود. سفیر ایران همچنین تعطیلی کاباره شهرزاد در لندن بدلیل مغایرت با مصلحت دانشجویان ایرانی را به تهران پیشنهاد می کند.
  1396/8/15 22:16

  نهادی شدن دستگاه سیاست خارجی ایران در عهد ناصرالدین شاه قاجار

  تاریخ شکل گیری سفارتخانه ها در دوره قاجار را باید از عصر ناصری پی گرفت. تا پیش از دوره مذکور، نامی از سفارتخانه به معنای مکان و ساختمانی که در آن هئیت سفارت به اجرای امور سیاسی مربوط به کشور خویش مشغول باشند ذکر نشده است. در ایران عهد ناصری سه نقطه به لحاظ وجود کنسولگریهای بسیار از اهمیت بسزایی برخوردار بودند . . .
  1396/6/20 15:49

  اداره روابط عمومی وزارت خارجه یا بنگاه عیاشی زاهدی برای سرویس دادن به شیوخ عرب

  ادره ای به نام روابط عمومی در دبیرخانه وزیر تاسیس شده بود که در لیست کارمندان، ده زن زیبا و شوخ و شنگ کارمند آن بودند، ولی در وزارت خارجه کمتر آفتابی می شدند. پس از تحقیق آشکار شد که آنها مهماندارند و برای سرگرم کردن مهمانان وزیر، بخصوص شیوخ عرب در حصارک حضور می یابند.
  1396/5/7 20:33

  دورنمای بخشی از عمارت وزارت خارجه ایران در دوره رضاشاه پهلوی

  وزارت امورخارجه قدیمی ترین وزارتخانه ای است که در ایران تأسیس شده و تاریخ تشکیل آن تقریباً به دو قرن پیش می رسد.پس از تشکیل دولت واحد ایران که به دست آغا محمد خان قاجار انجام گرفت، لزوم برقراری روابط سیاسی با سایر دُول فکر تأسیس وزارتخانه یا سازمانی را به وجود آورد.
  1396/2/19 00:00

  فراز و فرود وزارتخانه های ایران در عهد ناصری

  در سال 1257 هجرى به دستور و فرمان ناصر الدین شاه کارهاى دولت بین شش وزارتخانه تقسیم شد که عبارت بودند از:داخله،خارجه،جنگ،ملیه،عدلیه،وظایف و علوم.وزیران در برابر صدراعظم مسئولیت نداشتند و از شخص شاه دستور مى‌گرفتند. تعداد وزارتخانه‌ها به مرور زمان و برحسب مقتضیات و احتیاجات کشور افزایش یافت . . .
  1396/1/14 01:00

  سند/ توصیه هایی به اردشیر زاهدی در خصوص اداره وزارت امورخارجه

  مقاله ای خطاب به اردشیر زاهدی درخصوص نظرات و پیشنهاداتی جهت نوسازی وزارت امور خارجه ، ایجاد دوایر جدید و استخدام نیروهای جدید ، بررسی هیات های دیپلماتیک ، آموزش چند زبان خارجه ، همکاری با ساواک و وزارت اطلاعات ، شرح وظایف بازرسان وزارت خارجه و بیان سفارشات و توصیه های کلی
  1395/3/11 14:02

  مدرسه علوم سیاسی که مظفرالدین شاه بنا نهاد

  همانگونه که از شرایط ورود به وزارت خارجه در دوران قاجار مشخص است، وزارت امور خارجه از‌‌ همان ابتدا، یکی از وزارتخانه‌های بسیار مهم و حساس بوده است و شرایط ورود افراد به آن نیز از حساسیت و وسواس زیادی برخوردار بوده است...
  1395/1/13 00:07
12