مطالب مرتبط با واژه 'تجارت'

  نمونه ای از سوگندنامه مقامات دولتی در زمان قاجاریه

  کارت تعهدنامه علی نقی عضدالملک مبنی برهمراهی باسلطنت مشروطه اسلامی قاجار ، مجلس شورای ملی وخاندان قاجاریه و تلاش جهت ترقی معارف و فلاحت و تجارت کشور وتضمین مجمع اتحادیه قاجار درحفظ حقوق شرعی و وطنی وی
  1397/2/25 19:26

  درخواست پول توده ایها از «صدام»!

  در این سند ملاقات سه نفر از اعضاء حزب توده ایران با صدام را مشاهده می نماییم. این افراد با ورود به عراق ، بلافاصله با مقامات نظامی بغداد و صدام حسین تکریتی و سالم سلیمان ملاقات نمودند و از صدام حسین تقاضای پول و اسلحه نموده‌اند . . .
  1396/10/18 23:03

  مردم «بارفروش»؛ مردمی اقتصادی

  عمدتا شهرهایی که در ایران توانستند جایگاه مهمی در عرصه تجاری پیدا کنند، توانستند با سرعت بیشتری رشد کنند و از روستا به شهر تبدیل شوند. بابل در شما ایران یکی از این شهرهاست. جالب اینکه نحو گسترش بابل نشانگر اهمیت رویکرد اقتصادی بابلی ها در ایران است. آنها در طول تاریخ توانستند به دلیل همین فرهنگ اقتصادی شان رشد کنند . . .
  1396/6/26 12:38

  تجارت فرش آذری در تفلیس/عکس

  تجار فرش و داد و ستد فرش آذری در تفلیس، حدود صد و پانزده سال پیش
  1394/11/3 21:09

  از منظر گزارشگر اعزامى هیئت بازرگانى هندِ بریتانیا به جنوب شرقى ایران

  وضعیت بوشهر اقتصادی و تجاری بوشهر

  حال حاضر، به ندرت اتفاق مى‏افتد که لنگرگاههاى بندر دو روز ِ پى‏درپى خالى از کشتى باشد. دو روز در هفته پست سریع‏السیر کشتیهاى شرکت کشتیرانى هند بریتانیا در مسیر تردد خود در خلیج به بوشهر مى‏آید و دوبار در هفته نیز کشتیهاى کندتر منطقه‏اى همین شرکت در بندر توقف مى‏کنند.
  1394/9/5 19:58

  وضعیت تجارت خارجی ایران در بهار 1297ش

  اگرچه مناسبات تجاری ایران در قرن 12ش یعنی بعد از سقوط صفویه، و در پی شرایط سیاسی پر ادبار حاکم بر کشور، دچار اختلال جدّی گردید، با روی کار آمدنِ قاجارها و برقراری ثبات نسبی سیاسی، و در آن سو، فنّاوری ماشینی و ترقّی شگرف در ابزارهای حمل و نقل کالا در اروپا، فصل تازه ای از روابط بازرگانی در تاریخ ایران گشوده شد. روایات حاکی از این است که کلِ روند داد و ستد خارجی ایران طی نیم قرن
  1394/1/30 12:55

  برشهایی از کتاب «شاه عباس»

  «پادشاه تاجر»

  اه عباس از‌‌ همان اوایل دوران سلطنتش قدم‌هایی برای ایجاد نظم در امور مالی و احیای اقتصادی برداشت: «این گام‌ها عبارت بودند از ارزیابی عواید و هزینه‌های هر یک از ولایات، رواج نوعی سکه نقره جدید...
  1394/1/29 12:19

  وبلاگ گذری بر تاریخ ایران

  افسانه های جاده ابریشم

  درواقع ابریشم نامی است که غربیان براین پارچه لطیف گذاردند درحالیکه خود چینی ها آن را( see ) می نامیدند و چادرنشینان آسیای میانه آنرا ( sir ) ویونانی ها ( serica ) می خواندند. کتزیاس نویسنده مشهور که یک پزشک یونانی در دربار ایران بود در این خصوص چنین گفته است: می گویند « هندیان شمالی چنان بلندند که برخی از آنها سیزده ضراع قد دارند که از پارچه معروفی به نام ( seres ) استفاده می کنند »
  1393/10/14 17:24

  آفریقایی‌هایی که لهجه شیرازی دارند

  در منابع تاریخ و سفرنامه‌ها آمده است تاجرانی از ایران که به شیرازی معروف بودند بار سفر می‌بستند و از بندر سیراف در خلیج‌فارس با کشتی تا سواحل شرق و جنوب آفریقا می‌رفتند.
  1393/10/7 16:27

  پارسیان؛ برترین تاجران هندوستان

  با حمله اعراب به ایران و انقراض سلسله ساسانیان و جایگزینی دین اسلام به عنوان دین رسمی کشور به جای دین زرتشتی، عده‌ای از ایرانیان اسلام آورده و در نظام جدید حاکم بر سرزمینشان حل شدند و عده‌ای دیگر نیز سنت پدران خود را پی گرفته و همچنان به دین اجدادی خود وفادار ماندند.
  1393/10/6 17:19
11