مطالب مرتبط با واژه 'کافه تاریخ'

  تشکیلات درباری ملکه ثریا / سند

  ملکه دربار پهلوی نیز یکی از کانونهای قدرت دربار پهلوی بود که علاوه بر اختصاص بودجه کلان مالی و اعتباری در تعیین خط مشی ها و سیاستگذاری دولتی نیز نقش بسزایی داشت. این سمت در دوران فرح دیبا قدرت زیادی گرفت و دفتر ملکه پهلوی نفوذ زیادی در ارکان حکومتی داشت. در سند فوق تشکیلات درباری ملکه ثریا مشتمل بر 2 فصل از قبیل ملاقاتهای رسمی و خصوصی با افراد ، بازدید از موسسات و مهمانیهای خصوصی سلطنتی مشاهده می شود.
  1396/1/28 10:30

  وقتی ببری خان وارد حرمسرای ناصرالدین شاه می شود

  اعتماد السلطنه در بخشی از در روزنامه خاطرات به ورود ببری خان(گربه محبوب ناصرالدین شاه) به حرمسرای شاه اشاره می کند که خواندن آن خالی از لطف نیست.
  1396/1/27 13:30

  نتایج سیاسی حمله ملخ ها در ایران!

  حاکم با دیدن قحطی و حمله های مردم قحطی زده به خانه ی اغنیاء از ترس حمله به ارگ حکومتی، حکومت را به پیشکارش اسماعیل خان نوری واگذار و خود رهسپار تهران گردید...
  1396/1/27 06:00

  ادای احترام شاه ایران به اشغالگران /تصویر

  محمدرضا پهلوی سلطنت خود را مدیون نیروهای متفقین می دانست و لذا بعد از رسیدن به سلطنت نهایت همکاری را با سران متفقین در ایران داشت. در این تصویر محمدرضا پهلوی سوار بر اتومبیل به همراه یک ژنرال آمریکایی در حال سان دیدن از نیروهای متفقین در ایران مشاهده می شود.
  1396/1/24 12:00

  اعترافات شاه در نیویورک تایمز/ سند

  متن مصاحبه شاه به نیویورک تایمز درباره وضعیت بحرانی ایران در آستانه انقلاب اسلامی ، مصاحبه آیت الله خمینی با روزنامه دست راستی البیرق در لبنان و اعلامیه نامبرده ، اذعان شوروی به عدم دخالت درحوادث ایران ، تکذیب نمودن ملاقات سنجابی با شاه توسط کمیته حقوق بشر در ایران در مرکز پاریس ، اظهارات ویلیام کولبی رئیس سابق سازمان سیا در حمایت از شاه ایران در منطقه خلیج فارس ، تظاهرات دانشجویان ایرانی در فیلیپین بعنوان اعتراض به بازداشت دانشجویان ، اظهارات برژنف درباره دخالت قدرتهای غربی در ایران ، و پاسخ سایروس ونس وزیر خارجه امریکا به تهدیدات نامبرده
  1396/1/24 11:00

  سالروز درگذشت دکتر مصدق بهانه ای برای غائله در دانشگاه تهران

  ۱۴اسفند۵۹، و در سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق، ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور وقت در دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت. در این روز بنی‌صدر مدعی وجود شکنجه در زندان‌های ایران شد. این سخنرانی که با اجتماع جمعی از هواداران او همراه بود، به میتینگی علیه مردم و یاران امام (ره) تبدیل شد. به گونه‌ای که هواداران او به ضرب و شتم مردم، ایجاد اغتشاش و تخریب اموال عمومی و اهانت به یاران امام، از جمله شهید بهشتی پرداختند.
  1396/1/23 11:00

  واکنش مصدق به کودتای رضاخان

  روابط مصدق و سردار سپه تا حدی تغییر و جای خود را به همکاری می دهد. چنانچه مصدق، خود نیز به این موضوع در کتاب خاطراتش اشاره و گفته بود: «در این دولت کماکان سردار سپه وزیر جنگ بود و در جلسات وزیران مرتباً شرکت می‌کرد و با من تماس می‌گرفت و میانه سرد پس از مراجعت من از تبریز به گرمی مبدل شده بود...»
  1396/1/21 12:00

  مقبره پیر پالان دوز؛ محفلی برای عارفان

  مقبره پیر پالان دوز که در اصل متعلق به محمد عارف عباسی، از عرفای بزرگ قرن دهم هجری است این مقبره یکی از آثار باستانی و فرهنگی خراسان رضوی به شمار آورد که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد. تاریخ ساخت بنا مربوط به سال 985 قمری می باشد.
  1396/1/21 11:30

  تصویر متن استیضاح رضا خان توسط آیت الله مدرس و دیگران

  : یکی از وقاع مهم مجلس پنجم استیضاح رضاخان است. سرانجام در روز ۷ مرداد ۱۳۰۴، مدرس به همراه شش تن دیگر از نمایندگان مخالف رضاخان رئیس‌الوزراء را به دلیل سوء سیاست داخلی و خارجی، قیام و اقدام بر ضد قانون اساسی و حکومت مشروطه استیضاح نمودند. در ادامه تصویر متن استیضاح رضا خان که به همت شخصیتهایی چون مدرس، حائری زاده، ملک الشهرا و چند تن دیگر از نمایندگان تنظیم شده است آمده است:
  1396/1/20 11:00

  روزنامه خاطرات عین السلطنه؛ یکی از منابع مهم عهد ناصری

  روزنامه خاطرات عین السلطنه که در حدود ده مجلد می باشد به جهات گوناگون در قیاس با سایر منابع هم ردیف خود وضعیت بهتری دارد. این منبع مهم تاریخ معاصر ایران مالامال از اطلاعات عصری است، هم از اخبار و وقایع کشوری، دولت و دربار و ولایات، امور دیوانی و ملکی و مدنی، هم حاوی دانستنی‌هایی که در کتب و مآخذ دیگر دیده نمی‌شود.
  1396/1/20 11:00

  جذابیت شیوع وبا برای زنان تبریزی

  "ماری (لیدی) شیل" به نکته ای عجیب ولی در عین حال واقعی در رابطه با بیماری وبا در تبریز اشاره می کند. ایشان در خاطراتش می نویسد که به هنگام شیوع وبا موقعیت جالبی برای زن های طبقه ی اعیان تبریز به وجود می آید....
  1396/1/19 15:00
1530