مطالب مرتبط با واژه 'دولت'

  امین السلطان و امتیازاتی که به روسها داد

  امین السلطان به سمت دولت بیگانه خاصی گرایش نداشت؛ از جمله رجالی بود که بر اساس منافع شخصی خود به سمت این دولت و آن دولت گرایش می یافت....
  1397/3/23 01:02

  اختیاراتی که دولت ایران به میلسپو تفویض کرد

  میلسپو به واسطه قراردادی که با ایرانیان داشت اختیارات وسیعی پیدا کرد. اختیاراتی که عمده وزرای ایرانی نیز از آن برخوردار نبودند و شاید از همین رو بود که او به تدریج با برخی از رجال سیاسی و اقتصادی ایران درگیر شد.
  1397/3/20 01:38

  سند/ دست خط مدرس مبنی بر استیضاح وزیر خارجه دولت

  دستخط مدرس به حسین پیرنیا رئیس مجلس شورا مبنی بر درخواست استیضاح سیاست خارجی دولت
  1397/2/8 08:00

  تبعات ناامنی بر زندگی اقتصادی بازرگانان گیلانی

  بسیاری از بازرگانان رشتی اعلام کرده اند که حاضرند جاده را با هزینه خودشان تعمیر کنند، دولت مجوز این کار را صادر نمی کند و جاده به همان وضع باقی مانده است. دولت با این استدلال غلط از گسترش و بهبود راه های ارتباطی جلوگیری می کند که مبادا وسیله ورود دشمن به منطقه شوند.
  1397/2/7 17:36

  ده منطقه معروف تهران در زمانه ناصرالدین شاه+تصویری از نقشه دیده نشده تهران در 150 سال پیش

  تهران امروز از محله های زیادی تشکیل شده است. برخی از امارها حدود چهارصد محله را برای تهران نام می برند. اما حدود 150 سال پیش تهران از ده منطقه و محله اصلی محمدیه، قنات آباد، سنگلج، دولت، شرق، بازار، حسن آباد، ارگ و عودلاجان تشکیل می شد. در یکی از نقشه های قدیمی به جای مانده از دوران ناصرالدین شاه حد و مرز این مناطق به طور دقیق مشخص شده است.
  1396/11/18 17:06

  نگاهی به زمانه تغییر کارکرد «دولت» در ایران

  تغییر کارکردهای دولت در ایران را باید با گسترش حضور غرب در ایران تحلیل کرد. بدین ترتیب وظایف دولت در ایران گسترش یافت و بیشتر و بیشتر شد. بزرگ شدن دولت در ایران را نیز بر همین پایه می بایست گزارش کرد . . .
  1396/11/15 18:45

  خوشحالی برژنسکی از روی کارآمدن دولت ازهاری

  حکومت محمدرضا پهلوی یک حکومت به معنای دقیق کلمه آمریکایی بود. از این رو در شرایطی که شاه در سراشیب سقوط قرار گرفته بود نیز آمریکا می بایست به درمان آشوب های داخل کشور برمی خاست. اما آن طور که پیروزی انقلاب نشان داد، ایالات متحده از انجام و تحقق این خواسته عاجز بود . . .
  1396/5/16 00:46

  منظور شاه از دولت چه بود؟

  "دولت" از نظر شاه همان مفهومی را داشت که لوئی چهاردهم می پنداشت و رویه ی حکومت شاه نیز دقیقا این سخن لوئی چهاردهم را که گفته بود"دولت یعنی من" تداعی می کرد.
  1396/3/24 12:26

  دومین کنگره حزب رستاخیز با حضور جمشید آموزگار

  رژیم از طریق این احزاب وابسته قصد تطهیر خود را با استفاده از پدیده خوشنام دمکراتیک غربی یعنی تحزب داشت و به این وسیله افزایش وفاداری بیشتر مردم و به ویژه کارکنان دولتی و سرکوب احزاب واقعی را داشت و تصمیم گرفته بود از خود چهره هایی به ظاهر دمکراتیکی برای جهانیان به نمایش بگذارد.
  1396/3/18 19:06

  زنانی که برای «ایران» همه کس خود را فدا کردند

  این مادران و زنان و دختران محجوب ایرانی ناگهان نقابهای خود را پاره کرده تپانچه های خود را نمایش داده و قصد حتمی و ارده قطعی خود را چنین اظهار نمودند؛ اگر وکلای مجلس در انجام وظایف خود و و حفاظت از شرافت ملت ایران تردید کننند مردان و فرزندان خود را کشته و اجسادشان را در همین مکان خواهند انداخت.
  1396/2/26 21:19
30