مطالب مرتبط با واژه 'کاشانی'

  اولین عامل چاپ و انتشار کارت پستال در ایران

  مغازه کاشانی اولین عامل چاپ و انتشار کارت پستال در ایران، در خیابان ناصریه (ناصر خسرو)
  1397/5/9 19:48

  ملی شدن صنعت نفت اولین بار از سوی چه کسی مطرح شد؟

  ملی شدن صنعت نفت عمدتا به عنوان طرح و ایده دکتر محمد مصدق ثبت شده است. یعنی اینکه او بود که این ایده را برای اولین بار مطرح کرد و به تصویب رسانید. با همه این احوال به نظر می رسد ماجرای ملی شدن صنعت نفت اولین بار از سوی شخص دیگری مطرح شده بود...
  1397/3/15 17:47

  نوع نگاه نواب به آیت الله کاشانی

  علت اساسی اختلافات نواب و آیت الله کاشانی در مورد عدم اجرای مقررات اسلامی در مملکت بود. فدائیان معتقد بودند وقتی ما قدرت را به دست گرفتیم باید بر اساس احکام اسلامی عمل کنیم. اختلاف آنها با مرحوم کاشانی ماهیتا با اختلاف آنها با دکتر مصدق فرق داشت.
  1397/3/12 09:06

  شرط امریکاییها برای مذاکره با دکتر مصدق

  امریکا از ابتدای شروع تحولات ملی شدن نفت، نگاه مثبتی به این پدیده نداشت و از شروع و سرایت دغدغه ملی شدن نفت به حوزه سنتی خود یعنی امریکای لاتین ترس و نگرانی شدیدی داشت.
  1397/3/7 15:56

  اختلافات نواب، کاشانی و مصدق

  نواب صفوی و دوستانش مشکل اصلی ایران را در وجود شاه می دیدند و نظر او مبارزه با دربار بود، ولی جبهه ملی، مرحوم کاشانی و دکتر مصدق و دیگران رزم آرا را مشکل اساسی می داستند
  1397/3/6 18:53

  کاشانی؛ چهره همیشه ضدانگلیسی

  گاهی چهره مبارزاتی بخشی از افراد به یک مقطع تاریخی گره می خورد. در صورتی که آن افراد روزها و ماه ها سالهای قبل و پس از آن مقطع نیز در مبارزه بوده اند. نمونه چنین افرادی آیت الله کاشانی است که نامش با نهضت ملی شدن صنعت نفت گره خورده است، در حالی که او به طور کلی یک مبارز ضد انگلیسی بود و حتی برای مقطعی به نام مجرم عضویت در ستون پنجم آلمان!!! . . .
  1396/11/27 23:59

  ماجرای ترور هژیر و کمک خواهی از آیت الله کاشانی!

  شاه از شخصیت های بزرگ روحانی من جمله آیت الله کاشانی به شدت می هراسید. از طرفی از نفوذ انها در میان مردم آگاه بود و می ترسید آنها مردم را بر ضد حکومت بشورانند و از طرفی دیگر نیز تلاش می کردند تا از آنها در واقع اضطراری کمک بطلبند. ماجرای ترور هژیر از جمله این موارد است . . .
  1396/11/8 00:38

  عکس/ مصاحبه مطبوعاتی آیت الله ابوالقاسم کاشانی با خبرنگاران یک ماه قبل از کودتا

  مصاحبه مطبوعاتی آیت الله ابوالقاسم کاشانی با خبرنگاران داخلی و خارجی
  1396/10/25 23:15

  سندی که آیت الله کاشانی برای آیندگان گذاشت

  پس از اختلافاتی که میان دکتر مصدق و آیت الله کاشانی افتاد، روابط این دو رهبر بزرگ نهضت ملی شدن نفت تیره شد؛ تا آنجا که در آستانه کودتا شکاف گسترده ای میان این دو نفر افتاده بود. با این حال در روزهای منتهی به کودتا، آیت الله کاشانی به نوبه خود نامه ای به دکتر مصدق نوشت و ضمن هوشیاری او نسبت به کودتا، نوشته ای را برای قضاوت آیندگان به یادگار گذاشت . . .
  1396/4/27 23:33

  چرا آیت الله کاشانی ریاست مجلس را پذیرفت؟

  برخی معتقدند پذیرش ریاست مجلس اشتباهی بزرگ بود، چرا که آیت الله کاشانی از جایگاه رهبری شجاع و ضد استعمار در حد یک بوروکرات در نگاه مردم تنزل پیدا کرد....
  1396/1/16 13:00
21