مطالب مرتبط با واژه 'لباس'

  در کدام مجلس دنیا درخصوص کلاه و تنبان مردم قانون وضع می کنند!

  مجلس رضاخانی و نمایندگان برآمده از انتخابات فرمایشی

  در پاییز ١٣٠٧ خـورشیدی شـایع شد که لباس غربی برای همه‌ اجباری‌ خواهد‌ شد و در رشـت به خیاط های محلی یک ماه مهلت‌ داده شد که سفارش های موجود را تمام کننـد و پـس از آن میبایست فقط مطابق مد جدید لبـاس‌ مـیدوختند‌...
  1397/9/6 14:15

  تغییر البسه و فشار به روحانیون

  از میان روحانیون، عده معدود و معینی جواز لباس داشتند و بقیه اگر با عبا و عمامه به خیابان می‌رفتند عمامه را از سرشان بر می‌داشتند و به گردنشان می‌انداختند و توهین می‌کردند.
  1397/8/3 18:08

  اهمیت لباس برای ایرانیان

  برخلاف سایر کشورهای اسلامی، حتی در میان طبقات کارگر و فرودست به استثنای درویشها بندرت آثار غفلت و تسامح در لباس پوشیدن مشهود است
  1397/5/15 00:14

  دلایل پوشیدن لباس نو در نوروز

  پوشیدن لباس نو در نوروز اعتقاد و باوری قدیمی است که از دیر باز باب بوده است. و به اعتقاد برخی این رسم از طبیعت اخذ شده است. این باور کهن را در نوشته ها، توصیه ها و توصیف های نوروزی همواره می بینیم که از طبیعت پیروی کنیم، از درختان یاد بگیریم و با آمدن بهار، لباس نو بپوشیم که شگون شادمانی و آرامش است.
  1396/4/16 18:54

  روایتی از مجاهدات زنان تبریزی در راه میهن

  سردار من دخترم؛ نگذاری لباس از تن من درآورند!

  ماجرا به گوش ستارخان می رسد. ستار از سنگر به انجمن حقیقت میرود. زبان به نصحیت مجاهد زخمی می گشاید؛ پسرم تو نباید بمیری، ما به نیروی تو، به اراده آهنین تو نیز داریم؛ چرا راضی نمی شود زخمت را مداوا کنند؟ مجاهد به ستار اشاره میکند که گوشش را نزدیک دهان او ببرد. ستار خم می شود. مجاهد در او گوش او نجوا می کند؛ سردار من دخترم نگذاری لباس از تن من درآورند و رازم برملا شود. اجازه بدهید با خیال راحت بمیرم.
  1396/3/24 01:52

  رنجِ و مشقت «زنان رخت‌شور» در ادوار گوناگون تاریخ+تصاویر بازسازی شده

  شست‌وشوی لباس‌ها در دسته کارهای زنان خانه‌دار به شمار می‌آمد که البته کاملا زنانه بود. رخت‌شویی یا آنگونه که در میان مردم رایج بود رخت‌شوری، به ویژه در روزهای سرد سال بسیار توان‌فرسا بود و در درازمدت می‌توانست آسیب‌های سخت جسمی به زنان وارد آورده، آنان را بیمار کند تا آنجا که حتی بخشی از سلامتی خود را از دست دهند.
  1396/3/6 15:02

  ناصرالدین شاه با لباس نظامی اتریشی/عکس

  ناصرالدین شاه در سفرهای متعددی که به غرب داشت، بسیار شیفته و دلباخته ارتش و قوای مسلح مغرب زمین شد و حتی فرمان تاسیس بریگارد قزاق را نیز بعد از مشاهده نیروهای مسلح روسیه صادر نمود. همچنین ناصرالدین شاه به گرفتن عکس علاقه زیادی داشت و به مناسبتهای مختلف در اروپا و ایران عکسهای خاص و آنچنانی می گرفت. در تصویر ذیل شاه قاجار را در یونیفرم رسمی ارتش امپراطوری اتریش می بینیم.
  1395/8/15 18:26

  لباسهای فاخر زنان ایرانی

  جالب آن است که سیاحان خارجی دقت زیادی در پوشش مردم ما می کردند و گزارش های متعددی در این زمینه در سفرنامه های خود به رشته تحریر در می آوردند. شرق شناسی بر همین اساس شکل گرفت...
  1395/8/2 12:38

  قاجاریه و فرهنگ پوشش

  پوشاک زنان در دروه قاجاریه شبیه لباسهای زندیه بوده و خیلی کم تغییر کرده است. پیراهن های چاک دار آستین بلند دوره قبل با دامنهای گشاد و پرچین بلند که لبه دامن را بوسیله یراق و گلابتون و.. . حاشیه داده تزیین می کردند، کمربندی طلا و نقره یا جواهر نشان به کمر می بستند. در این دوره مانند دوره زندیه تور و کلاهک زینت سر بوده و چادر نماز و چارقد هنوز معمول نشده بود.
  1395/3/31 16:48

  لباس و سبک پوشش دوره افشاریه و زندیه

  در دوره نادرشاه افشار و خاندان او از تجملات لباس ها کاسته شد و جامه ها فرمی ساده تر به خود گرفتند. از خصوصیات جامه های این دوره کوتاه شدن دامن پیراهن ها (بلوز) و قبا بود و فرم شلوار(تنگ یا گشاد) و جنس وتزیینات آن اهمیت بیشتری پیدا کرد. در دروه زندیه عموما زنان پیراهن تنگی در بر می کردند که پارچه آن اغلب از نخ و ابریشم بود. یقه گرد (بدون یقه) که در وسط آن چاکی بوسیله روبان یا دکمه در زیر گلو بسته میشد.
  1395/3/15 22:00
42