مطالب مرتبط با واژه 'شهر'

  بروجرد از زبان سیاحی خارجی

  بروجرد دارای بازار نسبتا بزرگی است که انواع و اقسام امتعه و اجناس لوکس در آن به چشم می‌خورد. شهر بر خلاف آنچه روی نقشه نشان داده می‌شد دارای بیست هزار نفر جمعیت بوده و بزرگترین شهر این استان به شمار میرفته است.
  1397/7/28 23:43

  تهران در ابتدای دوره قاجار

  اهمیت این شهر باندازه تبریز و اصفهان نیست. در خارج شهر مانند دو شهر پیش دهکده دیده نمی‌شود، کلیه جمعیتش که داخل چهاردیوار است یک صد هزار میباشد.
  1397/7/7 17:07

  تبعید رضاشاه به روایت رضاخان

  رضاشاه در ابتدا قصد داشت در یکی از کشورهای آمریکای لاتین و به احتمال زیاد کشور آرژانتین ساکن شود. وی به همراه یازده نفر از اعضای خانوادهٔ سلطنتی از جمله شمس پهلوی و علیرضا پهلوی و همچنین هشت نفر دیگر در شهر بندرعباس سوار کشتی انگلیسی شده و این شهر را به قصد بمبئی هند ترک کردند تا مدتی را در این شهر بگذرانند و پس از رفع خستگی به یکی از کشورهای شیلی یا آرژانتین برای سکونت بروند.
  1397/6/21 10:43

  فاجعه ای که با ورود لهستانی ها در ایران اتفاق افتاد

  یادم هست مردم به خصوص جوانها و جویندگان کامجویی و کامرانی به این اردوگاه که با سیم خاردار احاطه شده بود، می رفتند و با کسب اجازه از مسئولان اردو، زنها یا دخترانی را برای گشت گذار در شهر با خود همراه می بردند....
  1397/4/10 10:28

  روایت محمدقلی مجد از تفاوت شهر و روستا در ایران و غرب

  بین شکل گیری نظام سرمایه داری در غرب و گسترش شهرنشینی ارتباط مستقیم و پیوسته ای برقرار است. به عبارتی مهاجرت تدریجی و منطقی از روستا به شهر سبب پاگیری و تقویب طبقه سرمایه دار می شد. جالب اینکه روستاهای ایران تا مدتها از این رویه دور بود ولی آن زمانی که مهاجرت به شهر شروع شد شکل تصاعدی و غیرمنطقی به خود گرفت . . .
  1396/10/20 16:24

  نوش آباد؛ شهری عجیب و دیدنی در دل زمین(+تصاویر)

  در زمان های گذشته، نیازهای دفاعی و جنگی، حکم می کرد که ساختار های دفاعی را در منطقه ای که بیابانی و خشک است و کوه های چندانی هم ندارد، قرار دهند تا در صورت یورش مهاجمان، شهر دارای ساختار دفاعی مطمئن و غیر قابل نفوذ باشد.
  1396/4/14 19:40

  تهران و دروازه های آن در قدیم + عکس

  تهران در آغاز روستایی نسبتاً بزرگی بود که میان شهر بزرگ و نام آور آن زمان، شهر ری و کوهپایه‌های البرز جای گرفته بود. ری که در تقاطع محورهای قم، خراسان، مازندران، قزوین، گیلان و ساوه واقع شده به سبب مرکزیّت مهم سیاسی، بازرگانی، اداری و مذهبی از قدیم مورد نظر بوده و مدّعیان همواره این مرکز راهبردی را مورد تهاجم و حمله قرار می‌داده‌اند.
  1396/3/30 22:16

  شهر پس از اشغال

  به موجب یک خبر خصوصى که به اداره [روزنامه] رسید، پریروز قبل از ظهر میرزا ابوالقاسم‌خان درب دکان نانوایى جنب انبار گندم یک سینى مس را غفلتاً از در دکان نانوایى برداشته رو به فرار مى‌گذارد، آژان پست او را دستگیر و پس از استرداد سینى جلب به کمیسرى مى‌نمایند، مشارالیه در ضمن استنطاق خود اقرار به دزدى‌هاى مهم مى‌کند.
  1395/4/13 11:58

  شهر تهران مثل شهر ارواح شده بود!

  دیروز از بس آدم کشته بودند که در آنجا حمام خون راه افتاده بود؛ شهر تهران هم مثل شهر ارواح شده بود. نخستین بار که به تهران آمدم، انگار هاله ای از غم همه جا را فرا گرفته بود...
  1395/4/7 16:34

  شهر کوتوله ها

  این جور که تاریخ می نویسد در روزگار دور ، البته بعد از مهاجرت کوتوله ها و اجنه و پری ها ، کلاردشت همیشه زیبا و خوش آب و هو بود ، اما برای مردمش چی داشت ؟ لاید سفرهای ییلاقی شاهان که علاقه شان به شکار کم از حرصشان به حرم و خوراک پر رنگ و لعاب نداشت .
  1395/3/25 16:31
30