مطالب مرتبط با واژه 'دین'

  نخستین فردی که با بدعت در دین اسلام به مبارزه برخاست؟

  موضوع بدعت گذاری و ایجاد بدعت در دین و به ویژه دین اسلام، یکی از پروژه هایی هست که همواره توسط دول استعماری جهت تضعیف نهاد دین در جامعه ایرانی دنبال شده است. یکی از بـدعت‌ها‌ی مذهبی‌ در دوره‌ی ناصری قمه‌زنی بود. البته چنین جرمی بیشتر در دوره‌ی امیرکبیر به‌ عنوان‌ بدعت بود. در هیچ جای‌ اسلام‌ به‌ قمه‌زنی توصیه نشده‌ است‌.
  1397/6/21 11:07

  آب در آیینه ضرب المثلهای ایرانی

  آب در فرهنگ‌های‌ مختلف و از جمله ایران‌ از‌ خاستگاه و جایگاه خاصی برخوردار است.خـاستگاه آب در ایران به فرهنگ پیـش از اسـلام برمی‌گردد،که نمادهای آن‌را می‌توان در اوستا که به ستایش ایزد بانوی آب‌ها می‌پردازد مشاهده کرد. با‌ ورود اسلام حرمت و قداست آب از دین زرتشت در دین اسلام نمود دیگری پیدا کرد.
  1397/6/5 18:43

  حواشی چادر توری ملکه در بارگاه امام رضا (ع)

  از جمله اقداماتی که توسط رژیم برای جلب نظر مذهبیون صورت گرفت، ارسال تعداد زیادی عکس بزرگ شاه در لباس سفید احرام (پوشش زائران مکه) به وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی بود، که نمونه ی این عکسها در میدانهای بزرگ شهر نیز آویخته شد.
  1397/1/1 20:00

  آیا واقعا زنان هخامنشی حجاب داشته اند؟

  بارها شنیده ایم که مسئله حجاب بانوان ایرانی موضوعی است که سابقه آن به قبل از تشرف ایرانیان به دین مبین اسلام باز می گردد. بسیاری این ادعای خود را به نگاره های باقیمانده از دوران باستان مستند می کنند...
  1396/2/13 13:00

  حواشی تظاهر ملکه به مذهب

  از جمله اقداماتی که توسط رژیم برای جلب نظر مذهبیون صورت گرفت، ارسال تعداد زیادی عکس بزرگ شاه در لباس سفید احرام (پوشش زائران مکه) به وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی بود، که نمونه ی این عکسها در میدانهای بزرگ شهر نیز آویخته شد.
  1396/2/11 00:30

  تاملی بر یک‏ سند به مناسبت حمله رضاخان به مسجد گوهرشاد

  عقیده ما آن نیست که مانند بعضی از فرنگی‏ها بیرون برویم.آیا پیغمبر نفرموده‏اند که گردی صورت‏ و دست و پا آزاد است،یعنی حجاب لازم ندارد.ما نمی‏خواهیم که از حجاب بیرون بیاییم،ولی‏ می‏خواهیم حجابمان آسان‏تر بشود.آیا می‏دانید که‏ ضرر عمده چنین حجاب چیست؟
  1394/7/5 17:29

  چرا خدا دین خود را اسلام نامید!

  یکی از مباحثی که در موضوع خاتمیت می توان آن را مطرح نمود و مورد توجه و دقت قرار داد، دین و شریعتی است که خداوند بی همتا آنرا توسط رسول گرامی خود حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه وآله) به مردم رساند واز مردم خواست که نسبت به پذیرش آن با جان و دل اقدام نمایند. دینی که از همان آغاز به دین اسلام نامگذاری شد و نام و آوازه اش به عنوان آخرین دین الهی به گوش جهانیان رسید. در همین راستا در قرآن آیه ای وجود دارد که تنها دین مورد پسند خداوند را دین اسلام معرفی می کند ودر این باره می فرماید :( إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام)1: دین در نزد خدا، اسلام است.
  1393/4/7 12:00
7