مطالب مرتبط با واژه 'جامعه'

  پاشنه آشیل جریان روشنفکری در تحولات سیاسی و اجتماعی ایران معاصر

  شاه بیت تمامی جریانها و افراد جامعه روشنفکران در تاریخ معاصر ایران، دین زدایی از گفتمان سیاسی و اجتماعی جامعه ایران بود. با توجه به هویت غربی این جریان، روشنفکران در تجزیه و تحلیل تحولات سیاسی و اجتماعی مرحله به مرحله در صدد حذف دین و رهبران دینی از نهضت شدند، در تحولات آغازین انقلاب مشروطه پس از مهاجرت کبری، مظفرالدین شاه با تشکیل مجلس شورای اسلامی موافقت کرد، اما بر اثر پا فشاری متحصنان باغ سفارت بریتانیا که از حمایت روشنفکران بهره مند بودند نام «مجلس شورای اسلامی» به «مجلس شورای ملی »تغییر یافت.
  1397/7/15 08:41

  استراتژی هری ترومن و نفوذ نرم افزاری در لایه های جامعه ایران

  ورود رسمی و غیر رسمی ایالات متحده امریکا به تحولات سیاسی و اجتماعی ایران، برای اولین بار از طریق مجاری و کانالهای فرهنگی میسر گشت؛ که طی آن مسیونرهای مذهبی در قالب آموزش شروع به تاسیس مدارس امریکایی در نقاط مختلف ایران نمودند. متعاقب آن اولین کانالهای رسمی برای برقراری روابط دیپلماتیک و تجاری میان ایران و ایالات متحده امریکا در نیمه قرن نوزدهم و اوایل سلطنت ناصرالدین شاه برقرار گردید....
  1397/4/25 12:32

  رسالتی که نواب می بایست به آن می پرداخت

  نواب صفوی برای خود رسالت بسیاری قائل بود. برخلاف بسیاری از محققان و دانشمندانی که برای مردم و جامعه خود دغدغه ای ندارند...
  1397/4/4 10:45

  سلسله مراتب جامعه پزشکان در عصر صفویه

  علوم پزشکی ‌‌در‌ عصر صفویه صرفاً در دست پزشکان آموزش دیده در این حوزه قرار نداشت‌ و محدود‌ به‌ پزشکان تعلیم دیـده نبود. بلکه گروه های مختلف جامعه صفوی با آموزه های تجربی دست‌ به درمان و معالجه می زدند.
  1397/3/15 17:25

  سبک کار در ایران از نگاه آرتور میلسپو

  به کار گماشتن کودکان در همه جا معمول است و می دانیم که این کار را به هیچ وجه به ساخت یک ملت سالم و سرزنده کمک نمی کند.
  1397/2/3 13:11

  مشخصه لوطی های قدیم

  جنس این گروه ها با رفتار و فرهنگ جامعه مدرن بسیار فاصله دارد و حتی نمی تواند خود را با آن هماهنگ کند؛ به همین دلیل تغییر چهره می دهد و یا به حاشیه می رود.
  1396/2/19 11:56

  قهوه خانه؛ معیادگاه طبقه سوم جامعه

  حتی شاگرد بناها با همان توبره خود که ماله و تیشه و شاقول و شمشه های دراز خود را در آن گذشته و به پشت خود بسته بودند، به قهوه خانه مخصوص خود می رفتند.
  1395/5/11 22:45

  خواب و بیداری مشروطه خواهان

  انقلاب ملی ما برای این بود که ملت محتاج به تجدد و ترقی ایران، و مملکت محتاج به اصلاح و عمران ایرانیان، از چنگال یک سلطنت جامله ممزوج به مرعوبیت و سفاهت پیشینیان، تخلیص گریبان نماید.
  1395/3/25 13:54

  کوری و کری در دوره قاجار!

  یکی از مشکلاتی که در اواخر دوره ی قاجار و بعضاً قبل از آن گریبان گیر مردم ایران بود، رواج بیماری های گوناگون در میان اکثر اقشار جامعه و بویژه قشر ضعیفِ جامعه بود
  1394/4/6 18:51

  وبلاگ آرمان نگار

  بازتولید جامعه آرمانی در فضای مجازی

  فضای مجازی جامعه‌ای است کوچک ولی جامع و کامل از تمام فرهنگ‌ها و سلیقه‌ها؛ می‌توان جامعه آرمانی را در این فضا بازتولید کرد.
  1393/4/4 16:55
11