مطالب مرتبط با واژه 'عراق'

  اهداف پنهان و آشکار پیمان سعدآباد

  پیمان سعدآباد فرصت مناسبی برای رضاشاه جهت جبران این حقارت و بزرگنمایی قدرت خود بود تا از این طریق نشان دهد که قدرت چانه‌زنی و مذاکره با کشورهای همسایه بر سر منافع ملی و مسائل امنیتی ایران را دارد...
  1397/10/7 01:25

  نتایج سفر امام از عراق به فرانسه

  غالب گروه های غیر اسلامی و حتی مجاهدین خلق، این حرکت را در راستای نوعی سازش و انعطاف امام نسبت به غرب می دانستند! اظهار می کردند که ایشان می بایست به یکی از کشورهای سوسیالیستی و یا الجزایر و لیبی! که به تصور انان کشوری مسلمان، انقلابی و سوسیالیست و ضدانقلابی بود، سفر می کرد...
  1397/8/17 14:51

  روابط خارجی پهلوی دوم با کشورهای همسایه زیر چتر دکترینهای امریکایی

  پس از کودتای سال 1958 توسط عبدالکریم قاسم و اعلام جمهوری در عراق، روابط دو کشور وارد مرحله‌ای از رقابت‌های جدی شد. این رقابت‌ها بین سال‌های (1968 ـ 1958)، به‌ویژه پس از کودتاهای حزب بعث (1968 ـ 1963) به‌شدت بحرانی گردید و حالت خصمانه به خود گرفت.5 در این دوره، سیاست خارجی ایران تحت تأثیر عواملی قرار گرفتند..
  1397/7/30 09:14

  نتایج سفر امام از عراق به فرانسه

  غالب گروه های غیر اسلامی و حتی مجاهدین خلق، این حرکت را در راستای نوعی سازش و انعطاف امام نسبت به غرب می دانستند! اظهار می کردند که ایشان می بایست به یکی از کشورهای سوسیالیستی و یا الجزایر و لیبی! که به تصور انان کشوری مسلمان، انقلابی و سوسیالیست و ضدانقلابی بود، سفر می کرد...
  1397/6/19 13:40

  اسرائیل و جاسوسی از کشورهای عربی در خاک ایران

  هدف پایگاه های برون مرزی اسرائیل در ایران، عراق و کشورهای عربی بود و اکثر مامورین را این 3 پایگاه استخدام می کردند و پس از آموزش کامل مرحله بهره برداری شروع می شد...
  1397/3/4 14:42

  وقتی پسر کودتاچی، جان شاهدخت پهلوی را نجات می دهد!

  داستان ازدواج شهناز تنها دختر محمدرضاشاه از فوزیه با اردشیر زاهدی شنیدنی است. شاه در نظر داشت دخترش را برای ملک فیصل پادشاه جوان عراق نامزد کند و مقدمات امر هم ظاهراً فراهم شده بود، که در این بین داستان عشق و عاشقی شهناز با اردشیر زاهدی، فرزند فضل الله زاهدی پیش آمد . . .
  1397/1/11 00:01

  بنای تاریخی «مسجد نوری»؛ نماد فراز و فرود گرو تروریستی «داعش»+تصاویر

  ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش در سال 2014 در این مسجد اعلام خلافت کرد. پس از چند سال با اقدامات موفق نیروهای عراقی داعش مجبور شد در اقدامی غیرانسانی این مسجد معروف که از بناهای تاریخی شهر موصل به حساب می آید را منفجر کند. اقدامی که به عقیده بسیاری از ناظرین باید آن را پایان این گروه تروریستی به شمار آورد. گلدسته کج این مسجد از نکات قابل توجه آن در طول تاریخ بوده است که برای هر بیننده ای جذابیت خاص خود را داشته است.
  1396/4/2 13:39

  چرا امام (ره) به عراق تبعید شد؟

  روز سه شنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۴۴ ( شهر جمادیالثانی ۱۳۸۵) هواپیمای حامل امام و شهید حاج سید مصطفی خمینی از ترکیه به سوی عراق پرواز کرد. در ساعت ۲ بعدازظهر در باند فرودگاه بینالمللی بغداد بر زمین نشست و مسافرین پیاده شدند. امام و مرحوم حاج سید مصطفی به گمان آنکه مأموران عراقی برای تحویل گرفتن آنان و بردنشان به محل تحت نظر آمدهاند، دقایقی در سالن فرودگاه منتظر ماندند و چون به ظاهر از مأموران خبری نشد از فرودگاه بیرون آمدند و با تاکسی راهی کاظمین شدند.
  1395/10/25 20:06

  کتب خطی فارسی در موزه ملی عراق

  رییس موزه ملی عراق در دیدار رییس مرکز اسناد و آرشیو وزارت امور خارجه کشورمان، از وجود کتب خطی فارسی در این موزه خبر داد. رییس مرکز اسناد و آرشیو وزارت خارجه کشورمان به همراه یکی از اساتید تاریخ دانشگاه های تهران اخیرا در سفری به عراق با قیس الرشید رییس موزه ملی عراق و مسئول هیئت آثار وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
  1394/12/25 14:36

  انعقاد پیمان الجزایر بین عراق و ایران

  اختلافات مرزی از جمله اروند رود همیشه بین ایران و عراق از دیرباز وجود داشته است و قبل از انقلاب با بالا گرفتن اختلافات و شروع درگیری با میانجیگری رئیس جمهور الجزایر قراردادی(قرار داد1975الجزایر) بین ایران و عراق بسته شد.
  1394/12/19 21:49
77