مطالب مرتبط با واژه 'لانه جاسوسی'

  آیت الله شریعتمداری به روایت اسناد لانه جاسوسی

  شریعتمداری که در قم اقامت دارد مورد حمله واقع می‌شد، با این اتهام که وی یک فرصت‌طلب سیاسی است روبروست...
  1397/9/12 16:01

  بیماری شاه بهانه ای برای حمایتهای بی دریغ آمریکا از رژیم پهلوی

  مقامات عالیرتبه وزارت امور خارجه آمریکا خصوصاً آقای ونس٬ از مدتها قبل نقشه بردن محمدرضا را به آمریکا طرح کرده بودند. در سندی که ارائه می گردد می بینیم که چگونه دولت ایالات متحده با بهانه قرار دادن بیماری محمد رضا شاه تلاشهای گسترده ای برای حمایت از شاه مخلوع ایران انجام می دهد.
  1397/1/1 20:04

  بازخوانی اسناد لانه جاسوسی

  آخرین تلاش آمریکا برای فراری شاه از ایران

  دولت آمریکا به دلیل ترس از واکنش مردم انقلابی ایران بر آن بود تا با بهره مندی از راحت ترین راه مقدمات فرار شاه به آمریکا را مهیا نماید. این امر بعد از آنکه امام خمینی در مصاحبه با «اوریانا فالاچی» به صراحت به لزوم بازگشت شاه خائن به ایران مطرح شده بود از اهمیت بیشتری برخوردار شده بود . . .
  1396/10/17 23:45

  تسریع عجیب دولت آمریکا برای صدور ویزا برای ایرانیانی که اطلاعات مفید جاسوسی دارند!

  یکی از اسناد به دست آمده از فعالیت سفارت آمریکا در ایران که بعدها به دست دانشجویان پیرو خط امام افتاد بر تلاش این سفارتخانه به ویژه در روزهای نزدیک به تسخیر سفارت برای تسهیل صدور ویزا برای برخی از ایرانیان و نیز بستگان آنها که به هر شکل از اطلاعات مهم برخوردار هستند، تاکید کرده است. سند ذیل که در آن دستوری توسط نیروی هوایی آمریکا برای تمام وابسته های نظامی آمریکا در ایران صادر شده است این مهم را به وضوح نشان می دهد . . .
  1396/9/26 23:06

  بازخوانی اسناد لانه جاسوسی

  تلاش سفارت آمریکا جهت تسهیل در صدور ویزا برای اعضای ساواک

  سفارت آمریکا در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به پایگاهی جهت حمایت از عناصر رژیم گذشته تبدیل شده بود. در سندی که در ادامه می آید به بخشی از تلاشهای این سفارتخانه جهت تسهیل در ورود برخی از عناصر رژیم سابق به ویژه برخی از شخصیتهای فراری ساواک اشاره می شود.
  1396/4/31 22:32

  اسناد سخن می گویند

  بیماری شاه و آخرین تقلاهای آمریکا برای نجات او

  مقامات عالیرتبه وزارت امور خارجه آمریکا خصوصاً آقای ونس٬ از مدتها قبل نقشه بردن محمدرضا را به آمریکا طرح کرده بودند. در سندی که ارائه می گردد می بینیم که چگونه دولت ایالات متحده با بهانه قرار دادن بیماری محمد رضا شاه تلاشهای گسترده ای برای حمایت از شاه مخلوع ایران انجام می دهد.
  1396/1/6 00:00

  بازخوانی اسناد لانه جاسوسی

  معامله پایاپای آمریکایی؛ صدور ویزای آمریکا در برابر وطن فروشی

  در سندی که در ادامه آمده است مشخصات افرادی که امکان صدور ویزا برای آنها جهت مراجعت به خاک ایالات متحده وجود دارد آمده است. برای مثال می توان به افسران ارتش و ژاندارمری که درجه آنها بالاتر از سرگرد بوده است اشاره نمود. البته در متن سند تاکید شده است که صدور ویزا تنها برای افرادی پذیرفته می شود که اطلاعات جاسوسی مفیدی برای آمریکا داشته باشند. در ادامه متن این سند که مربوط به سپتامبر 1979(حدود هفت ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی) می باشد، آمده است.
  1395/12/26 00:30

  اسناد سخن می گویند

  آخرین تلاشهای آمریکا برای حفظ حکومت پهلوی

  به شهادت اسناد باقیمانده از لانه جاسوسی دولت ایالات متحده تمام تلاشهای خود برای حفظ حکومت پهلوی را به کار بسته بود. سرمایه گزاری بر روی چهره های میانه رو و غیر انقلابی که غالباً تز اصلاحات و نه انقلاب را دنبال می نمودند یکی از اصلی ترین حربه های مورد توجه آمریکا بوده است. در ادامه متن یکی از اسناد به جای مانده از لانه جاسوسی آمریکا که تلگرامی از سوی سولیوان به مقصد واشنگتن است آمده است:
  1395/12/22 01:00

  اسناد سخن می گویند

  وقتی آمریکا جاسوسان حرفه ای سیا را در قالب دیپلمات به ایران می فرستد

  یکی از اقدامات سفارتخانه آمریکا در تهران ایجاد مقدمات و بسترهای لازم برای اعزام جاسوسهای سی آی ای در پوششهای مختلف به ایران بوده است. در ادامه متن سندی آمده است که در آن سفارت آمریکا در تهران در حال رایزنی با وزارت امور خارجه در این رابطه است:
  1395/12/7 01:00

  اسناد سخن می گویند(3)

  وقتی آمریکا دغدغه برگزاری جشن هجرت را پیدا می کند

  یکی از اسناد منتشر شده توسط دانشجویان پیرو خط امام به تلاشهای دولت ایالات متحده تنها چند ماه بعد از انقلاب اسلامی برای برگزاری و پاسداشت جشن آغاز پانزدهمین قرن هجرت رسول اکرم باز می گردد. جشنی که امام خمینی دستور برگزاری هر چه باشکوهتر آن را به دولت موقت صادر کرد. نکته قابل توجه آنکه تاریخ این سند به یک هفته قبل از تسخیر لانه جاسوسی باز می گردد. این سند را باید یکی از نمودهای بارز رفتار منافقانه قدرتهایی چون ایالات متحده برای تحمیق ملل جنوب دانست. سوء استفاده از علقه های مذهبی مردم ایران برای نزدیکی به دولت نوپای انقلاب به وضوح در این سند خودنمایی می کند.
  1395/10/10 15:17
19