مطالب مرتبط با واژه 'انتخابات'

  اوج تقلب انتخاباتی پهلوی دوم در کدام انتخابات بود؟

  اعتراف محمدرضا پهلوی به تقلب انتخاباتی!

  علی رغم اهمیتی که انتخابات آزاد در گسترش مشارکت سیاسی، مشروعیت نظام و توسعه سیاسی دارد، در سالهای زمامداری پهلوی دوم و به ویژه بعد از کودتای 28 مرداد 1332،انتخابات برگزار شده با دخالت شاه، نخست وزیر، ساواک و زد و بندها و دخالت های ناروای سایر عوامل حکومتی همراه بود
  1397/9/13 07:41

  کودتای 28 مرداد؛ نقطه عطف سقوط مجلس

  از کودتای 28 مرداد به بعد محمدرضا شاه و دربار به طور مؤثر در انتخابات مجلس دخالت می‌کردند و با استفاده از شیوه‌های مختلفی، همچون به کارگیری نیروهای امنیتی، تعیین و گزینش داوطلبان مورد نظر و حذف نامزدهای مستقل در جریان انتخابات اعمال نفوذ می‌کردند.
  1397/5/27 23:45

  اعتراض مردم کردستان به مهندسی انتخابات در ایام پهلوی

  استشهادنامه عده ای از رعایای کردستان مبنی بر شکایت از سوءاقدام نایب حسین خان معاون نظمیه در انتخابات کردستان بدلیل عدم ارائه اوراق تعرفه و ممانعت از شرکت در انتخابات افراد مخالف اسدالله خان کردستانی ، سالارسعید و سردارمکرم از طریق جلوگیری از ورود آنان به داخل حیاط انجمن
  1397/2/16 16:26

  روایتی از گسترش مضحک احزاب و گروه ها در انتخابات مجلس پنجم

  جامعه ایران در زمانه استبداد حکومت های سلسله ای همیشه آنچنان در خفقان بود که با باز شدن گستره فعالیت سیاسی هم چیز شکلی غیرعادی به خود می گرفت. به عبارتی دیگر حضور مردم شکلی نامعقول می یافت و تعداد احزاب، روزنامه ها و .... غیرمتعارف می شد. روایت زیر از دوره انتخابات مجلس پنجم به خوبی بیانگر این مسئله است. آزادی ای که پس از آن توسط رضاشاه کور شد . . .
  1396/6/5 00:12

  انتخاباتی که باید به نفع رضاشاه تمام می‌شد

  در ایران عصر پهلوی اول نظامیان دخالت زیادی در امر انتخابات داشتند. البته این مسئله در دو دوره دیگر نیز وجود داشت، یکی قبل از آغاز سلطنت رضاخان و دیگری در سالهای بین 1320 تا کودتا در کشور. پس از آن دیگر در کشور انتخاباتی به معنای واقعی نبود تا نیازی به دخالت نظامیان باشد!
  1396/6/5 00:02

  تصاویری خاطره انگیز از انتخابات ریاست جمهوری در ایران

  پس از تشکیل حکومت مشروطه در زمان مظفرالدین شاه قاجار نخستین انتخابات در ایران برگزار شد. فرمان شروع به کار اولین مجلس ایران که توسط مظفرالدین صادر شد به این شرح است: «مصصم شدیم که مجلس شورای ملی از منتخبین شاهزادگان قاجاریه، علماء، اعیان، اشراف، ملاکین و تجار و اصناف به انتخاب طبقات مرقومه در دارالخلافه تهران تشکیل و تنظیم شود که در مهام امور دولتی و مملکتی . . . .
  1396/2/23 15:46

  تقلب در انتخابات به روایت مصدق

  سیاست استعمار که خطر رد قرارداد الحاقی و پاره گشتن التزامنامه 1933 را هر لحظه فزونتر می یافت با پشت هم اندازی های مخصوص یک حکومت اختناق را بر مملکت مسلط ساخت تا انتخابات دوره شانزدهم هم بدست آن حکومت انجام گردد.
  1395/6/31 09:03

  میتینگ انتخاباتی حزب ایران نوین درشهر مراغه / عکس

  امیر عباس هویدا به عنوان دبیرکل حزب ایران نوین، با حضور در شهرهای مختلف کشور و ایراد سخنرانیهای مختلف و برگزاری اجتماعات از طبقات خاص، سعی می کرد این حزب را به عنوان حزب مردمی و ملی معرفی نماید.
  1395/5/25 11:38

  فیلترینگ در انتخابات پهلوی/سند

  صورت اسامی کاندیداهای نالایق و فاقد صلاحیت لازم معرفی شده از سوی احزاب مختلف برای مجلس شورای ملی
  1395/5/23 10:24

  تحلیل موضوعی قسمت چهاردهم سریال معمای شاه

  انتصابات ضد مردمی در قالب انتخابات فرمایشی

  از زمانی که رضاخان سلطنت پهلوی را در سال 1304 تاسیس نمود و استبداد و اختناق سیاسی در اقصی نقاط کشور جاری و ساری شد، می توان گفت که برگزاری انتخابات آزاد و قانونی محلی از اعراب نداشت و شاه پهلوی با برگزاری انتخابات فرمایشی بیشتر افرادی را وارد مجلس می نمود که بله قربان گو و جانثار سلطنت پهلوی بودند..
  1394/12/23 18:07
33