مطالب مرتبط با واژه 'بانک'

  نظام بانکی پهلوی دوم هم صدا با انقلابیون می شود!

  اعلامیه های کارکنان بانک های ملی و مرکزی ایران مبنی بر اعتراض به قتل عام مردم ازجمله یکی از استادان دانشکده پلی تکنیک تهران ، اعلام تداوم اعتصاب کارکنان جهت وارد کردن ضربه اقتصادی به دولت ، حمایت از مواضع ضد امپریالیستی امام خمینی ، بانضمام اعلام اسامی صادرکنندگان قاچاق ارز
  1397/10/2 09:15

  نخستین بانک ایرانی چگونه تاسیس شد؟

  حضور بیگانگان در ایران و استبداد حاکم بر جامعه ایرانی عملا نوسازی معقول جامعه ایران را با مشکل مواجه کرده بود. از همین رو برای ایرانیان و حتی خود مستبدین داشتن برخی مظاهر مدرنیته مثل بانک، ارتش مدرن و یا راه آهن به آرزو تبدیل شده بود. قطعا یکی از مهمترین این نهادها بانک بود که می بایست با بانکهای خارجی حاکم بر اقتصاد ایران رقابت می کرد؛ رویایی که البته سرانجام تحقق یافت . . .
  1396/6/7 00:29

  عکس/ افتتاح بانک روسی برای تسهیل مبادلات تجاری در ایران

  دولت شوروی از همان اوان عقد قرارداد مودت 1921 در صدد برآمد برای پیشبرد سیاستهای اقتصادی ـ تجاری خود بانکی در ایران تأسیس کند که به نوعی جایگزین بانک سابق استقراضی گردد. گفته شده است که دولت شوروی در صدد بود با تأسیس بانکی جدید در ایران از تسلط بلامنازع بانک شاهنشاهی در اقتصاد مالی و اعتباری ایران ممانعت به عمل آورد. بانک جدیدی که دولت شوروی در ایران تأسیس نمود به نام بانک روس و ایران خوانده شد.
  1396/3/1 15:14

  وقتی رضا خان با شلاق اسب به جان وزیر محبوبش می افتد!

  امیرخسروى پیش از آنکه در سال ١٩٤٠ وزیر مالیه شود، تقریباً ده سال رییس بانک ملى بود، و پیش از آن ریاست بانک پهلوى، بانک شخصى رضا شاه، را بر عهده داشت. «سرهنگ امیرخسروى، مدیر عامل بانک ملى ایران و مردى که روزى رؤیاى امتیاز انحصارى تجارت اتومبیل و ریاست و مدیریت شخص خود را بر آن در سر مى‌پروراند، در جشن‌هاى سال نو از طرف شاه به درجه سرتیپى ترفیع یافت.» کمتر کسى به اندازه امیرخسروى به رضا شاه کمک کرده بود تا ثروتش را به بانک‌هاى خارجى انتقال دهد.
  1395/7/8 12:55

  سرنوشت تلخ اولین رئیس بانک ملی ایران

  نخستین رییس بانک ملی ایران لیندن بلات از کشور آلمان بودند.در آن زمان واحد پول ایران قران بود.
  1394/11/14 07:01

  اولین دستگاه خود پرداز/عکس

  در تاریخ 2 سپتامبر 1969، اولین دستگاه خودپرداز را بانک شیمیکال در راکویل مرکز ، نیویورک به عموم مردم باز کرد.
  1394/6/16 18:03

  موجودی بانک های یونان

  یونان با پیوستن به اتحادیه اروپا به کشوری مقروض و ورشکسته در بعد اقتصادی بدل شد.
  1394/6/6 19:07

  نخستین بانک ایران با پول زنان تاسیس شد!

  تشکیل بانک به شکل جدید نخستین بار در سال ۱۲۵۸ شمسی، ده سال قبل از بوجود آمدن بانک شاهی از سوی حاج محمد حسن امین دارالضرب یکی از صرافان بزرگ تهران به ناصرالدین شاه قاجار پیشنهاد شد، اما متاسفانه این پیشنهاد با دخالت های بیگانگان و عوامل آنان جامه عمل نپوشید و بجای آن بانک شاهی در ایران مستقر گردید.
  1394/5/19 18:04
12