مطالب مرتبط با واژه 'انیس الدوله'

  سوگلی ناصرالدین شاه به روایت دختر هوویش

  او تقریباً سی ساله، قدی متوسط، خیلی ساده، آرام، باوقار، سبزه، با صورت معمولی بلکه یک قدری هم زشت، لیکن خیلی با اقتدار. تمام زن‌های سفرای خارجه به منزل او پذیرفته شده، در اعیاد و مواقع رسمی به حضور می‌رفتند.
  1397/10/17 09:34

  هدیه «ولنتاین» ناصرالدین شاه برای معشوقه اش

  شاه در سفر سومش به فرنگ، وقتی دید روز ولنتاین شده و شنید که عشاق در این روز به همدیگر نامه می نویسند، کارت پستالی خرید و آن را برای معشوقه اش پست کرد . . .
  1396/11/26 14:06

  روایتی از مراسم محرم در اندرونی دربار قجری/ از شربت انیس الدوله تا علمداری نایب السطنه

  در دوره قاجار مجالس روضه زنان با خواننده زن متداول و معموال بود. در دوران ناصرالدین شاه، مشارکت زنان در مراسم تعزیه و دسته گردانی دیده می شود و نوحه سرایی توسط بانوان این دوره رایج بوده است. در روز سوم محرم هر سال، علم شاه را که پنجه بزرگی از زر ناب بر سرش نصب بود، به اندرونی می بردند . . .
  1396/8/26 22:33

  باهوش ترین زن ناصرالدین شاه؛ «فاطمه دختر نورمحمد»

  بعد از مرگ جیران تمام اموال او به فاطمه سپرده شد. فاطمه در دربار تصمیم گرفت که با سواد شود و دو سه نفر از ملاباجی‏های اندرون (معلم های زن آن روز دربار) مأمور تعلیم و تربیت او شدند تا آنکه در سفر سلطانیه، شاه او را صیغه کرد و بعد هم مالیات شهر کاشان و دهات آن را به وی واگذار کرد. ورود این زن به زندگی ناصرالدین شاه و حکومت ایران اینطور رقم خورد . . .
  1396/5/26 01:00

  مالیات شهر کاشان به نام انیس الدوله

  سبک و سیاق زندگی زنان حرمسرای قاجاری جای تامل دارد. تحرک اجتماعی در میان آنان بالاست و ممکن است از جایگاهی ضعیف به مرتبه ای بلند دست یابند. انیس الدوله سوگلی ناصرالدین شاه، که نام اصلی او فاطمه بود، خادم سوگلی پیشین ناصرالدین شاه بود که جیران نام داشت. مرگ او راه را برای فاطمه گشود تا همسر شاه قاجار باشد.
  1396/4/1 18:20

  همان کس که مرا به تو حلال کرده است

  کار به آنجا رسید که قلیانها شکسته شد و حتی در حرم خود ناصرالدین شاه چنین مقاومتی وجود داشته است: « وقتی که ناصرالدین شاه یک روز به اندرون برای سرکشی سراغ انیس الدوله سوگلی حرم می رود می بیند غلامان و کلفت ها مشغول پیاده کردن قلیانها نقره و مرصع هستند و خانم ناظر بر اعمال آنها.
  1395/9/28 13:49

  تصویری از انیس الدوله سوگلی ناصرالدین شاه

  انیس الدوله بانفوذترین و محبوب ترین شخصیت دربار ناصری می باشد و موفق به دریافت نشان حمایل آفتاب و تمثال همایونی از ناصرالدین شاه نیز شد. وی به نوعی مرتبه ملکه سلطنتی را در دربار داشت. انیس الدوله را یکی از وفادارترین همسران ناصرالدین شاه نیز می دانند آنقدر که از ناراحتی مرگ شاه چندماهی بیشتر پس از او عمر نمی‌کند. در برخی منابع آمده است پس از ترور ناصرالدین‌شاه وقتی اتابک حقوق وی را بصورت یک بسته اسکناس برایش می فرستد با مشاهده تصویر ناصرالدین شاه غش کرده و چندی بعد هم از دنیا می رود.
  1395/8/20 06:46

  بانویی خَیِّر در حرمسرای ناصرالدین شاه

  انیس الدوله بانویی معظمه از بانوان حرم ناصرالدین شاه قاجار و نام حقیقی او فاطمه از طائفه گرجی مازندران بود
  1394/8/13 18:53

  انیس الدوله در کنار ملیجک/عکس

  عکسی از انیس‌الدوله سوگلی ناصرالدین‌شاه و ملیجک
  1394/4/27 17:45

  با نفوذترین زن ناصرالدین شاه/عکس

  در این عکس که در حرم خانه برداشته شده است و یکی از زنان را پایین پای انیس الدوله درازکش نشان می‌دهد، می‌شود قدرت و نفوذ بالای او در اندرونی شاهی را دید.
  1394/3/18 18:28
15