مطالب مرتبط با واژه 'هایزر'

  برگرد به کشور خودت

  مردم خصومت زیادی نسبت به هایزر پیدا کرده‌اند. احساسات مردم، به شدت خدشه‌دار شده است...
  1399/2/22 17:42

  خوش‌بینی هایزر به ارتش ایران

  فردوست در رابطه با سفر محرمانه هایزر و بی‌اطلاعی مقامات ایران از جمله شخص شاه نوشت «من از ورود هایزر اطلاع نداشتم و محمدرضا نیز اطلاعی نداشت من تنها بعدها بود که از طریق گارد شنیدم که بدره‌ای به محمدرضا اطلاع داده که هایزر 20 روز است که در تهران است. محمدرضا تلفنی از سولیوان سفیر امریکا گله می‌کند و فردای آن روز سولیوان و هایزر به اتفاق هم به دیدار محمدرضا می‌روند. .»
  1399/1/6 16:04

  نمونه ای از تلاش های هایزر برای متقاعد کردن نظامیان برای حمایت از بختیار

  همزمان با مطرح شدن نام بختیار به عنوان گزینه نخست‌وزیری، برخی از فرماندهان نظامی نگران کنترل ارتش توسط بختیار بودند. برخی از این فرماندهان، خواستار تشکیل دولتی نظامی بودند که در رأس آن هم خود آن افراد قرار گیرند...
  1397/12/18 16:10

  نگاهی به ماموریت هایزر در ایران؛

  ژنرال چهارستاره‌ای که طرح کورتاژ را اجرا کرد

  سفر هایزر به تهران که بدون گذرنامه، با لباس شخصی و مخفیانه صورت پذیرفته بود با دستور مستقیم جیمی کارتر، رئیس جمهوری آمریکا کلید خورد که چهار عمل را می‌‌بایست در ارتباط با ارتش انجام دهد: اطمینان لازم به سران ارتش؛ وجود یک دولت قوی و پایدار که بتواند دوست آمریکا باشد؛ انسجام ارتش و همکاری نزدیک با دولت مفروض؛ نگهداری از تاسیسات حساس و پیشرفته نظامی...
  1397/12/16 17:47

  فرار محمدرضا پهلوی و درماندگی ارتش وابسته

  ارتش پهلوی با توجه به تربیت و آموزش هایی که در طی دوره سلطنت محمدرضا شاه پهلوی دیده بود، یک ضعف انکارناپذیر داشت و آن این بود که ارتش و نیروهای نظامی برای هر گونه ابتکار عمل به رهبری پر قدرت نیاز داشت که دستورات را از بالا فرموله کند و آنها تنها مجری این دستورات و اوامر باشند. این رهبری در وجود شاه و امریکا خلاصه شده بود. اکنون که دیگر شاه رفتنی است، بنابراین باید ایالات متحده امریکا نقش رهبری ارتش را بر عهده بگیرد.
  1397/11/2 17:09

  روایت ژنرال هایزر از حال و هوای ژنرالهای پوشالی پهلوی دوم

  با برخاستن هواپیمای شاه، سلطنت از تخت طاووس هم به هوا برخاست!

  در ماههای پایانی حکومت پهلوی، امریکایی ها تلاشهای زیادی برای نجات حکومت وابسته پهلوی انجام دادند. از آن جمله اینکه یکی از ژنرالهای 4 ستاره خود به نام رابرت هایزر را با هدف آمادگی ارتش برای انجام کودتا ضد انقلابیون به ایران فرستادند.
  1397/11/2 17:00

  آخرین راهکار امریکا برای گریز از پیروزی انقلاب اسلامی

  متاسفانه برخی رویکردها در بررسی رفتار ایالات متحده در ایران خوشبینانه است. به عنوان مثال به اعتقاد برخی زمانی که آمریکا دانست، شاه در میان مردم خود منفور است از او خواست از کشور خارج شود و تلاش کرد تا با انقلابیون وارد مذاکره شود و زمینه های روی کارآمدن آنها را تسهیل کند. این گزاره آخر بسیار بحث انگیز است. بخصوص آنکه در ماه های اخر حکومت پهلوی، امریکا، تلاش می کرد تا شرایط و پتانسیل کودتا در ایران را بررسی کند . . .
  1396/5/24 00:30

  نزاع با جمهوری اسلامی؛ پیش از پیروزی انقلاب!

  جمهوری اسلامی از بدو پیدایش ذاتا نظامی مغایر منافع ایالات متحده به عنوان هژمون بین الملل بوده است. این مسئله نکته پیچیده ای نیست؛ می دانیم که انقلاب اسلامی در کشوری به وقوع پیوست که به عنوان متحد ممتاز ایالات متحده در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه نقش ژاندارمی را برعهده داشت. انقلابی که در کنار مبارزه با استبداد داخلی استعمار و امپریالیسم خارجی(یعنی ایالات متحده) به عنوان متحد شاه را نیز هدف قرار داده بود. تا پیش از سقوط سلسله پهلوی ایران به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های ایالات متحده به حساب می آمد. از همین رو کاملا طبیعی به نظر می رسد که آمریکایی ها، با انقلاب اسلامی و نظام بر آمده از آن به نزاع برخیزند و به انحاء مختلف تلاش نمایند آن را سرنگونی کنند. خاطرات آمریکایی ها، بهترین سند بر این مدعاست. جالب آنکه مقابله با حکومت جمهوری اسلامی، حتی پیش از روی کارآمدن آن، مدنظر ایالات متحده بوده است! به این عبارات دقت کنید:
  1395/2/2 11:35

  وقتی ژنرال آمریکایی در قسمت بار هواپیما به ایران آمد!

  خبر ورود من را به صورت سری به رئیس نمایندگی نظامی امریکا در ایران به سرلشگر فیلیپ گاست داده بودند. مقدمات طوری فراهم شده بود که مرا به طور پنهانی بپذیرند.
  1394/11/24 09:20

  توصیه ژنرال آمریکایی به قتل عام ایرانیان

  ژنرال آمریکایی(هایزر) که در اوج پیروزی انقلاب برای نجات رژیم شاه به ایران آمد به ارتشبد قره‌باغی آخرین رئیس ستاد ارتش ایران فرمان داد باید هرجا با مردم مواجه می‌شوند، آنها را قتل‌عام کنند!
  1394/6/29 18:06
14