مطالب مرتبط با واژه 'حوزه علمیه'

  نقش امام خمینی (ره) در تغییر تفکر مبارزاتی حوزه علمیه

  مرجعیت جدید حوزه دخالت و اظهار نظر در سیاست را وظیفه شرعی و دینی می داند. حتی شاگردان خود را ترغیب به این امر می کند. بی پروا از حکومت انتقاد می کند، مرجعیت او سدی مقاوم در برابر مخالفت سایر جریان های حوزه برای ایشان فراهم آورده است. در حوزه نیز سایر روحانیون نمی توانند مناسبات دوستانه و گرمی را با حکومت شکل دهند. همکاری با حکومت یعنی شریک جرم بودن در مفاسد و مظالم حکومت. طوفان دارد آغاز می شود این بار از حوزه علمیه با حضور مرجعیت پر قدرت.
  1397/11/7 08:19

  نقش علمای ایرانی در حوزه علمیه نجف

  اگرچه عراقی ها کمتر خلق و خوی تحصیل داشتند، با این حال، در همین دوره علمای برجسته ای مانند شیخ حسین حلی داریم که خودش شاگرد میرزای نائینی بود و گاه به فارسی درس می داد
  1397/1/10 23:54

  چرا حوزه نجف تا این اندازه ایرانی شده بود؟

  اگرچه عراقی ها کمتر خلق و خوی تحصیل داشتند، با این حال، درهمین دوره علمای برجسته ای مانند شیخ حسین حلی داریم که خودش شاگرد میرزای نائینی بود و گاه به فارسی درس می داد
  1396/4/19 00:43

  حوزه علمیه از آغاز فعالیت ها تا دوران حاضر

  حوزه علمیه یکی از نهادهای مهم علمی و آموزشی در زمینه مسائل دینی است که سابقه فعالیت های آن به قرن چهارم نیز بازمی گردد. این نهاد گرچه در گذر زمان متولی امور آموزشی طلاب بوده است، اما به دلیل ماهیت خاص علوم اسلامی که بخشی از آن به اموری چون جهاد و مبارزه مربوط می شود، به تربیت افرادی همت گماشته که مبارزات سیاسی با ظلم و ستم را پیشه خود ساخته اند. گرچه نقش این نهاد در دوره¬های خاص و در امور سیاسی، متفاوت و پررنگ بوده است؛ اما در دوره رضاشاه، فعالیت های ن به دلیل تنش سیاسی در مواردی چون کشف حجاب، از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد. به گونه ای که می توان کارکرد حوزه علمیه در این دوره را متفاوت تر از دوران قبل از آن دانست که در این نوشته به شرح برخی از این کارکردها و رابطه حوزه و نظام سیاسی در دوره مذکور پرداخته می-شود.
  1395/9/17 11:12

  عکس دیده‎نشده از آیت‌الله‎فاضل‎لنکرانی

  حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی 9 سال قبل در شب شهادت حضرت زهرا (ع) روی در نقاب خاک کشید. تصویر زیر ایشان را در حال بستن عمامه در منزل شخصی شان نشان می دهد.
  1394/12/25 14:47

  موجیم که آسودگی ما عدم ماست

  در روز ۱۹ اسفند ۱۲۷۵ هجری شمسی، سیدجمال‌الدین اسدآبادی در استانبول درگذشت.
  1394/12/20 21:26

  کمک حضرت معصومه(س) به آیت‌الله صدر

  آیت‌الله حاج شیخ ابراهیم رمضانی فردویی از علمای متبحر حوزه علمیه قم است.این بزرگوار سال‌ها از شاگردان آیت‌الله العظمی سید صدرالدین صدر بود.
  1394/10/11 16:32

  عکس/ آیت‌الله خزعلی در کنار علامه طباطبایی

  آیت الله ابوالقاسم خزعلی به اتفاق جمعی از فضلای حوزه علمیه قم در کنار علامه سید محمدحسین طباطبایی
  1394/6/27 18:29

  عزای عمومی در دنیای شیعه

  حضرت ایت الله بروجردی یکی از مراجع و علمای بزرگ اسلام در دنیای شیعه بودند که در رشد حوزه علمیه قم بسیار تاثیرگذار بودند و در زمان ایشان حوزه قم همپای حوزه نجف رشد کرد و حتی از آن نیز پیشی گرفت.
  1394/5/9 20:12
11