مطالب مرتبط با واژه 'دولت موقت'

  رویکرد امام خمینی در قبال پیشنهادات آخرین نخست‌وزیر پهلوی؛

  بختیار قانونی نیست

  بختیار در واکنش به تشکیل دولت موقت به دستور حضرت امام و توسط مهندس بازگان در مصاحبه‌ای اعلام کرد بعضی اوقات صبر بهترین تاکتیک است و اگر آیت‌الله خمینی بخواهد در شهر قم دولت مطلوب و ایده‌ال خود را پایه‌ریزی کند، به او این اجازه را خواهم داد تا دولتی شبیه به واتیکان تأسیس کند...
  1397/12/1 18:19

  دلایل به قدرت رسیدن دولت موقت

  امام(ره) با اشاره به اوضاع سیاسی کشور که به صورت روزافزونی در جهت تضعیف حکومت پهلوی حرکت می‌کرد، به بازرگان گوش‌زد نمود که باید به فکر تشکیل مجلس و هیات دولت باشیم و از وی خواست که افراد مورد اعتماد و مسلمان را شناسایی و برای تحقق این ایده معرفی کند. بازرگان نیز با کمک و رایزنی افراد دیگری، فهرستی از فعالان سیاسی ـ انقلابی را تهیه و به حضرت امام(ره) ارائه کرد.
  1397/11/15 17:50

  تشکیل دولت موقت به فرمان امام خمینی

  پس از خروج شاه در 26 دی 1357 و کسب رای اعتماد کابینه بختیار از مجلسین، امام خمینی (ره) نخستین ضربه را بر کابینه بختیار وارد کردند و به تمامی کارکنان اعتصابی دولت دستور دادند وزرای غیرقانونی را به وزارتخانه ها راه ندهند، این اقدام بختیار را به شدت مستاصل و تضعیف کرد. دومین ضربه نیز ورود امام به ایران بود که با وجود مخالفت های بختیار بالاخره در روز 12 بهمن انجام شد.
  1397/11/14 13:57

  صفهای طویل مردم برای ملاقات امام (ره)

  در سند ذیل ،ساواک از برپایی تظاهرات مردم تهران در حمایت از گروههای انقلابی خبر می دهد و همچنین از ذوق زاید الوصف مردم جهت دیدار امام خمینی و تشکیل صفهای طولانی مردم جهت ملاقات امام بسیار وحشت زده می باشد.
  1394/11/20 21:58

  عکس یادگاری اعضای دولت موقت در پایان کار

  در روز ۱۴ آبان ۱۳۵۸ یک روز پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران، دولت موقت به نخست‌وزیری مهندس مهدی بازرگان استعفای خود را تقدیم امام کرد.
  1394/8/14 16:07

  خروج ایران از سنتو

  «وزارت امور خارجه دولت موقت انقلاب اسلامی علی الاصول قرارداد سنتو را قراردادی نظیر و شبیه پیمان سعدآباد می داند. بر همگان پوشیده نیست که پیمان سعدآباد در زمان خود ثابت کرد که تنها حافظ منافع امپراطوری هایی که قصدی جز استعمار و استثمار مردمان منطقه و منافع سرزمین آنان را داشته اند نبوده است.
  1393/12/21 12:33

  وبلاگ عشق با ایثار

  مدرس در دولت موقت

  سید حسن مدرس (۱۲۴۹- ۱۰ آذر ۱۳۱۶) در دوره فترت بین مجالس سوم و چهارم مجلس شورای ملی در اعتراض به اشغال ایران طی جنگ جهانی اول، همراه برخی نمایندگان به غرب کشور مهاجرت کرد تا زمینه تشکیل دولت موقت را فراهم آورد.
  1393/12/15 16:55

  برشهایی از کتاب « صخره سخت»

  نفوذ اداره هشتم ساواک در دولت موقت

  مقدم پیش از مرگش افرادی را از ساواک به دولت موقت معرفی کرد و آن‌ها در دولت موقت مشغول به کار شدند. اعضای اداره هشتم هم از جملۀ این افراد بودند که به نخست‌وزیری رفتند و اداره ضد جاسوسی را دوباره برپا کردند.» اما منوچهر هاشمی آخرین رئیس ادارۀ هشتم ساواک یکی از معاونانش را عامل برقراری این ارتباط و آغاز همکاری میان اداره هشتم و دولت موقت می‌داند. او می‌گوید: «اولین اداره‌ای را که به کار گرفتند، ادارۀ من، اداره کل هشتم بود. یکی از معاونینم رفت پیش استادش که با نخست‌وزیر بازرگان ارتباط بسیار خوبی داست.
  1393/3/22 18:13
8