مطالب مرتبط با واژه 'اعدام'

  فروش تریاک در ملاعام در زمان پهلوی دوم

  نامه سرتیپ ایروانی به دفتر نخست وزیری : دستگیری مهدی توکلی بدلیل فروش تریاک و تحویل نامبرده به مقامات قضایی ؛ بانضمام شکایت محمد حسین محمدی دماوندی از نامبرده در اشاعه فساد و فروش تریاک
  1397/12/22 14:40

  تصویری از بر نیزه کردن سرهای دزدان و راهزنان

  بر سر چوب گذاشتن سرهای بریده دزدان و راهزنان اصفهان در دوره قاجاریه
  1397/6/14 00:52

  اولین زنی که اعدام شد

  "مری سارات" اهل واشنگتن دی سی اولین زنی است که به دلیل دست داشتن در ترور رئیس‌جمهور آبراهام لینکلن اعدام شد.
  1397/6/8 18:58

  اعدام میرهاشم تبریزی بدست مشروطه خواهان در میدان توپخانه تهران

  میرهاشم تبریزی (۱۲۸۹ (قمری) - ۲۲ رجب ۱۳۲۷ (قمری)) معروف به میرهاشم دَوَه‌چی از روحانیان محله دوه‌چی (شتربان) و سرخاب تبریز بود. وی در ابتدا درجبهه موافقان مشروطه و عضو انجمن تبریز بود ولی به مرور علم مخالفت برافراشت. در جریان حمله و محاصره تبریز توسط عین‌الدوله وی به همراه تفنگچی‌های خود مدت چهارماه با قوای ستارخان جنگید و در خط مقدم جنگ بود. عاقبت پس از پیروزی قوای ستارخان در ۱۷ رمضان ۱۳۲۶ ه‍.ق بطرف تهران فرار کرد. او پس از پیروزی قوای مشروطه و فرار محمدعلی شاه، به قصد پنهان شدن با لباس مبدل بطرف لواسان رهسپار گردید ولی در آنجا شناسائی و دستگیرشده و به نظمیه تهران تحویل گردید و پس از محاکمه در میدان توپخانه اعدام شد.
  1397/1/24 15:45

  مدرسه رفاه؛ کانون رویدادهای مهم انقلاب

  مدرسه رفاه گذشته از آن که به محل مهم دیدار امام و مردم تبدیل شده بود؛ محل دستگیری و اعدام برخی از سران رژیم شاهنشاهی نیز بود. ارتشبد نصیری، رحیمی ‌فرماندار نظامی ‌تهران، خسرو داد از فرماندهان نیروی هوایی از جمله افرادی هستند که در پشت بام این مدرسه اعدام یا تیرباران شدند.
  1396/8/26 22:26

  چرا امیرکبیر حکم اعدام زن زیبای بابی را زودتر اجرا کرد؟

  به شهادت بسیاری از مورخان یکی از درخشان ترین اقدامات امیرکبیر را باید سرکوب فتنه باب دانست. در این سرکوب که در نتیجه اش بسیاری از چهره های سرشناش بابی و بهائی اعدام شده اند زرین تاج یا همان قره العین زن زیباروی بابی نیز در خفا اعدام شد. برخی معتقدند امیرنظام بنا به برخی مصالح مملکتی در اسرع وقت این زن مفسد را اعدام نمود.
  1396/4/31 23:06

  پوتین های سرهنگ پولادین

  سرهنگ پولادین از آن نام های ماندگار است که هر چند همیشه باعث افتخار دارنده اسم نبوده ، اما می شود گفت شروع اتفاقات منحصر به فرد را در تاریخ ایران به یاد می آورد . قضیه باز می گردد به سال 1306 و نوشته روزنامه اطلاعات : (دیروز صبح ساعت پنج بعد از نصف شب محمود خان پولادین (سرهنگ سابق) در باغ شاه اعدام گردید .
  1395/7/17 11:01

  اعدام ثقة الاسلام تبریزی توسط متجاوزان روسی

  میرزا علی آقا ثقة الاسلام تبریزی از آزادیخواهان به نام عصر مشروطیت در 9 دی ماه 1290 مقارن با روز عاشورای سال 1330ق در شهر تبریز توسط متجاوزان روسی به دار آویخته شده به شهادت رسید. ثقة الاسلام که عالمی روشن اندیش بوده مطالعاتی در مسایل سیاسی و اجتماعی داشت سالها در رفع اختلاف شیخیه و متشرعه در تبریز کوشید.
  1395/6/11 12:30

  تجلی دو حس متضاد در برابر روسها

  «افسوس که نمی دانیم آقایان مرتجعین و ایرانیان غیر ایرانی نژاد که آلت اجرائیه حکومت سابقه روس بودند امروز تاریخی و این اوضاع را چگونه تلقی کردند؟ آیا ایشان نیز ولو یک ذره باشد از اعمال و افعال خود نادم و سادم شده و بصدد اعتذار آمدند؟»
  1395/3/22 18:21

  چرا اعدام موسوی بجنوردی به حبس ابد کاهش یافت؟

  فرجام خواهی سیدکاظم موسوی بجنوردی که محکوم به اعدام شده بود به «شرف عرض شاهنشاه آریامهر رسید و شاهنشاه آریامهر به میمنت تولد نوزاد جدید خاندان سلطنت وی را مورد عفو قرار دادند و مقرر فرمودند حکم اعدام او با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل گردد.»
  1395/3/14 21:13
71