مطالب مرتبط با واژه 'ساسانیان'

  آثار باستانی سیستان

  آتشکده‌ کرکوی، آتشکده ای از آتشکده‌های‌ مـعروف‌ مـجوسان

  ‌‌‌منطقه سـیستان‌ از لحاظ آثار باستانی بسیار مشهور و مورد توجه باستان شناسان بوده است. بنای آتشکده کرکوی و آثار باقی مانده آن متعلق به زمان ساسانیان است.ویرانه‌های کرکوی و یا به قول‌ استخری‌ کـرکویه‌، سومین آتشکده قدیمی ایران پیش از اسلام بوده است.
  1397/12/24 06:56

  ذوق هنری و موسیقیایی شاهان ساسانی/ از طبقه بندی نوازندگان تا آوازخوانی خسرو پرویز

  موسیقی ایرانی در دوره ساسانیان به اوج شکوفایی خود رسید. از این دوره به عنوان عصر طلایی هنر موسیقی در فرهنگ و تمدن ایرانی یاد می شود. طبقه بندی موسیقی دانان در زمان اردشیر و بزرگداشت آنها نیکوترین کاری بود که برای حرمت گذاری این طبقه انجام می شد. ظهور موسیقی دانان بزرگی همچون باربد، نکیسا، رامتین و سرکیس، خلاقیت در موسیقی را به اوج رساند . . .
  1396/5/24 00:30

  نگاهی به وضعیت موسیقی ایرانیان در دوره ساسانیان

  کدام سازها در دوره ساسانی بیشتر متدوال بودند؟

  موسیقی ورقص در دوره ساسانیان بیش از دوران گذشته پیشرفت و ترقی داشته است.درعهدساسانیان موسیقی یکی ازعوامل تمدن ایرانی و ازهنرهای ملی بوده که به منتهای پیشرفت و ترقی خود رسیده است.
  1396/2/21 15:19

  شاهکار مهندسی ساسانیان/تصاویر


  آبشارهای شوشتر(سیکاها)در استان خوزستان واقع است. سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است.
  1394/9/2 18:25

  دربند ایرانی در روسیه + تصاویر

  مرتضی رضوانفر زبان شناس و عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با بیان این مطلب گفت: سال 2015توسط ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به عنوان سال دربند قدیمی ترین شهر روسیه که توسط قبادایرانی ساخته شده نامگذاری شده است.

  1394/6/18 19:46

  دیوار گرگان سومین دیوار تاریخی جهان/ عکس

  دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده‌ شده‌است دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوه‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می‌یافته‌است.
  1394/3/17 18:32

  عکس/ شاهکار مهندسی ساسانیان

  آبشارهای شوشتر(سیکاها)در استان خوزستان واقع است. سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند.
  1394/3/7 16:54

  اوضاع سیاسی و مذهبی ایران مقارن با ظهور اسلام

  آیین مسیح تا قرن چهارم میلادی علاوه بر ارمنستان در میان گروه های کثیری از مردم سوریه، اعراب بین النهرین و بخش هایی از ایران نفوذ کرده بود.(27) در خوزستان نیز مسیحیت بشدت تشکل یافته بود، تا آن جا که انوشیروان نیز بر انبوهیِ آن قوم تأکید داشت.(28) آئین نسطوری که از سوی امپراطوری روم تحت تعقیب بود، در همه جای شاهنشاهی ساسانی مراکز اسقف نشین دایر کرد. نسطوریان بر آن بودند که علاوه بر گرگان و ری کانون تمامی فعالیت های تبلیغاتی خود را در مرو، شهر مرزی و مهم خراسان ساسانی مستقر سازند.
  1393/4/2 22:29

  استفاده از سلاح شیمیایی توسط ساسانیان

  ارتش ایران در زمان شاپور یکم ـ شاه ساسانی، درجریان پس گرفتن شهر «دورا» در کنار فرات (واقع در سوریه) که قلعه مستحکمی داشت از رومیان، از گاز خفه کننده استفاده کرده بود.به این ترتیب تاریخ استفاده از سلاح شیمیایی به سال ۲۵۶ میلادی (۱۷۵۷سال پیش باز می‌گردد) که تاریخ بکارگیری آن را از دوران جنگ جهانی اول نوشته‌اند.
  1393/3/31 17:35
9