مطالب مرتبط با واژه 'زیارت'

  رواج سفرنامه نویسی در ایران قدیم

  در راستای عمل به آیۀ شریفۀ وللهِ عَلی الناسِ حِجُّ البیت (آل‌عـمران: ۹۷) مـسلمانان همواره سفر به سرزمین حجاز و انجام مناسک حج را فریضه‌ دانسته‌ به این مهم پرداخته‌اند. پرواضح است که ایرانیان نیز خارج از این جماعت نبوده و در همۀ ادوار و تحت هر شرایطی در این گـردهمایی عـظیم و مراسم باشکوه حضور یافته‌اند.
  1398/1/11 16:56

  روایتی از اهتمام عجیب شیخ انصاری به مجالس روضه

  شیخ انصاری از علمای برجسته شیعه بود که تاثیر بسیار در مقابله و مواجهه میان اخباریون و اصولیون داشت و به نوعی عامل برتری دومی بر اولی را در مجادلات علمی فراهم کرد. این عالم بزرگ در عین حال، ارادت بسیار به اهل بیت داشت و در برپایی مجلس روضه و زیارت بسیار می کوشید . . .
  1396/12/4 11:58

  چرا ناصرالدین شاه اول به زیارت حرم حضرت عباس(علیه السلام) می رفت؟

  اگرچه به روایت تاریخ معاصر ایران تمامی شاهان قاجار به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت ارادت داشتند لکن ارادت ناصرالدین شاه به دستگاه اهل بیت بسیار بیشتر خودنمایی می کند. در اقوال آمده است که ناصرالدین شاه در حین ورود به کربلای معلی پس از انجام غسل زیارت پیش از آنکه بنا به عرف موجود به مرقد امام حسین(علیه السلام) مشرف شود به به حرم حضرت عباس(علیه السلام) می رفت. برخی از اطرافیان شاه با دیدن این اقدام شاه قاجار علت این کار را از وی جویا شدند.
  1395/5/2 10:44

  زیارت آیا پیشینه تاریخی دارد؟

  بدون تردید بشر دلایل فراوانی برای سفرهای زیارتی دارد، چنانکه بعضی از آنها مربوط به عواطف انسانی است، برخی مربوط به عبرت آموزی از سرگذشت دیگران و بعضی هم پاسخ به خواسته های درونی و نیازهای روحی و روانی انسان است.
  1394/9/11 18:00

  بازنمایی تأثیر آرمان زیارت امام حسین(ع) در نهضت‌های اسلامی

  بنیانگذاران نهضت و رهبران قیام ها متاثر و ملهم از یک «روح انقلابی» زنده در تاریخ حرکت انقلاب را پیش برده‌اند. در میان همه انقلاب ها، همه نهضت ها و همه قیام ها، کربلا به عنوان بی نظیرترین عرصه مجاهدت در راه دین، آزادی و اصلاح منشا بسیاری از حرکت ها بوده است.
  1394/9/8 17:44

  زیارت حسین بن علی (ع) را از ترس هیچکس ترک نکنید!

  بنا به روایات و احادیث موثق و مستندِ برجای مانده، زیارت امام حسین (ع) یکی از بزرگترین مستحبات ذکر و از سوی ائمه اطهار (ع) بسیار بدان تاکید و ثواب‌های عظیم و بیشماری برای آن بیان شده است.
  1394/9/6 18:51

  پرسش امام حسین(ع) از پیامبر(ص) درباره زیارت

  بنا به روایات وارده از ائمه اطهار (ع)، یکی از اموری که برای آن پاداش فراوانی ذکر شده است، زیارت خالصانه و توام با معرفت وحضور قلبِ ذریه پیامبر (ص) و بویژه امام حسین (ع) می باشد.
  1394/8/25 17:54

  آداب زیارت امام رضا(ع) از زبان پدر امام موسی صدر

  صفحه اینستاگرام امام موسی صدر نوشت: آیت الله رضا صدر در توصیه به زائران امام رضا می نویسد:« اگر با حضرتش سخنی گفته شود و یا از وجود مقدسش حاجتی خواسته شود، باید با ادب سخن گفتن و پس از انجام زیارت به زودی از حرم بیرون آمدن. زوّار عزیز باید بدانند که گردیدن دور ضریح از آداب زیارت نیست
  1394/8/11 21:34

  نشانه‌ای از امام حسین(ع) که از زمین محو نشد

  بریدن درخت سدره به عنوان اولین نشانه‌ی قبر سیدالشهدا (ع) به دستور هارون‌الرشید، شخم زدن زمین کربلا در زمان متوکل عباسی و همه‌ی کارهایی که برای از بین بردن نشانه‌ی محل دفن امام حسین (ع) انجام شد، موثر نبودند. بعد از گذشت 14 قرن، محرم هر سال «بین‌الحرمین» شلوغ‌ترین جای دنیاست
  1394/8/8 17:57
14