مطالب مرتبط با واژه 'سقوط'

  آثار مثبت سقوط رضاشاه در شهریور 1320

  سقوط استبداد رضاخانی شرایط خـاصی را در کشـور ایجاد کرد. جامعه‌ای که بیست سال در زیر سایه سرنیزه‌های حکومت پهلوی امکان هرگونه رشد، آزادی خدادادی و حقوق اجتماعی را از دست داده بود، با فرار رضاشاه از کشور در شرایط جدیدی قرار گرفت.
  1398/2/22 00:04

  تصویری از پایین کشیده شدن مجسمه فرح در شمال ایران

  انقلابیون منجیل در حال پایین کشیدن مجسمه فرح دیبا. سال ۱۳۵۷
  1396/4/7 12:11

  واکاوی علل سقوط تیمورتاش

  تیمورتاش قربانی ترس رضاخان از ایجاد قدرت موازی و همطراز

  رضاخان تربیت شده قزاق خانه و پادگان نظامی بود و لذا اطلاعی از اوضاع سیاسی، مدیریت سیاسی جامعه و... نداشت و ازاینرو قرار گرفتن تیمورتاش با سابق والی گری و نمایندگی سیاسی می توانست این خلاء اطلاعاتی و مدیریتی رضاخان را پرنماید. مجلس هفتم نیز با تدبیر و درایت تیمورتاش به حیات خلوت رضاخان تبدیل گشت و دیگر از مخالفانی نظیر مدرس، ملک الشعرای بهار، دکـتر مـصدق و سـید حسن زعیم، خبری نبود.
  1396/3/24 01:35

  پیش بینی شاه از سقوط حکومت آلمان غربی!

  با توجه به اقدام شاه در خرید 25 درصد از سهام مجتمع فولاد "کروپ" آلمان در همان زمان، به این حقیقت پی می بریم که ذهن شاه تا چه حد آکنده از اندیشه های بی پایه بود، و چگونه در حالی که شخصا سقوط اقتصادی آلمان را پیش بینی می کرد، در ان کشور دست به چنان سرمایه گذاری عظیم زد.
  1396/2/11 00:30

  به مناسبت چهارم اردیبهشت 1305 شمسی؛ سالروز تاجگذاری رضاخان

  ظهور و سقوط یک دیکتاتور+ عکس

  موقعیت خاص ژئوپلتیکی ایران در قرن بیستم، این کشور را به کانون بازی بزرگ قدرتهای قرن بیستم از جمله انگلستان و روسیه تبدیل نموده بود و کشف منابع عظیم نفتی در اوایل قرن بیستم به این وضعیت خاص ژئوپلتیکی دامن زد و قدرتهای استعماری مذکور با اتخاذ طیفی از سیاستهای رقابتی تا همکاری جویانه سعی در غارت و چپاول منابع ملی ایران را داشتند.
  1395/3/26 19:14

  کمک‌های حزب رستاخیز به سقوط شاه

  محمدرضا پهلوی چنان گرم قدرت بود که اقداماتی که هرچه بیشتر او را به سمت سرنگونی پیش می‌برد، درک نمی‌‌کرد. قطعاً یکی از اقداماتی که در سرعت انقلاب تأثیر بسیار نهاد، تأسیس حزب رستاخیز و تأکید بر آن بود. او تنها آن زمان که کتاب «پاسخ به تاریخ» را می‌نگاشت، دریافت راهی که پیموده از اساس اشتباه بوده است.
  1394/12/12 20:52

  سقوط ترن در پاریس/عکس

  این تصویر خروج ترن از ریل و سقوط آن را که به سال ۱۸۹۵ در پاریس روی داده نشان می دهد.
  1394/11/7 21:45

  شورایی که متولد نشده، درگذشت

  روز 23 دی 1357 شاه در پی حتمی شدن خروج خود از کشور، اعضای شورای سلطنت را تعیین کرد. این شورا مرکب از محمد سجادی رئیس سنا، جواد سعید رئیس مجلس شورای ملی، علیقلی اردلان وزیر دربار، عبدالله انتظام وزیر خارجه اسبق، ارتشبد قره باغی رئیس ستاد ارتش، عبدالحسین علی آبادی حقوقدان، دو تن از سناتورهای سابق به نامهای محمد علی وارسته و سیدجلال الدین تهرانی و نیز شاپور بختیار نخست وزیر در حضور شاه تشکیل جلسه دادند. در این جلسه که همزمان با تاسیس شورا برگزار شد سیدجلال الدین تهرانی به ریاست شورا و محمد علی وارسته به نیابت شورا برگزیده شدند.
  1394/10/2 17:49

  آل سعود در سراشیبی سقوط

  یکی از ویژگی های سدیری های ارتقا یافته در ساختار قدرت و نیز چهره یی چون الجبیر نزدیکی بسیار زیاد به آمریکایی ها است تا جایی که کارشناسان به نوعی رقابت آشکار و پنهان بین این شخصیت ها برای جلب نظر و قرابت با واشنگتن اشاره دارند.
  1394/9/6 22:39

  پاچه خواری بی موقع!

  در حالی که شاه همه رو سرکوب و قتل عام می کرد و به اذعان روزنامه ها در یک درگیری حدود صد نفر در زمان انقلاب کشته شدند برخی از افراد وابسته به شاه با بستن چشم های خود به این فجایع نامه فدایت شوم برای شاه در روزنامه ها منتشر می کردند. البته این پاچه خواری ها شاه را به مذلت و سقوط کشاند.
  1394/8/24 09:04
24